Bitkiler, damlama sistemiyle gübrelenecek

Hububat ambarı olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da artık damlama gübreleme sistemi yaygınlaştırılıyor. Daha az gübre ile daha fazla verim elde edilmesi hedefleniyor.

Bitkiler, damlama sistemiyle gübrelenecek
Ekilebilir tarım arazisi genişliği bakımından Türkiye’nin önemli illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da tarım yatırımları devam ediyor. Hazırlanan ekipmanlar sayesinde damlama gübreleme sistemiyle araziler gübrelenecek. Daha çok seracılıkta yaygınlaşacak olan damlama gübreleme sistemi, çiftçileri rahatlatacağı gibi, kimyasal ürün kullanımını da dengeleyecek. Konuya ilişkin Şanlıurfalı çiftçileri bilgilendiren İş geliştirme koordinatörü Mehmet Irmak, “nasıl ki biz hava değiştirdiğimizde hastalanıyorsak, ya da fazla yemek yediğimiz zaman rahatsız oluyorsak, bitkiler de öyle oluyor. Fazla gübre verdiğin zaman da az verdiğin zaman da o bitkiye zarar veriyor oluyorsunuz. Geliştirdiğimiz araçlarla artık damlama sistemiyle bitkiler gübrelenecek. Ne fazla en eksik gübre vermiş oluruz. O zaman daha az gübre ile daha fazla alan gübrelemiş oluruz” dedi.
Çiftçileri bilgilendirme amacıyla düzenlenen programa çok sayıda çiftçi katıldı. Çiftçiler de merak ettiklerini sordu. Karşılıklı soru cevap şeklinde olan bilgilendirme toplantısının zaman zaman yapılacağı ve tarımı geliştirme çalışmalarının süreceği belirtildi.

HABER: Rıdvan ORTAKAYA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2016, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER