Bir Yığın Ekmek Çöpe Atıldı, Büyük tepki topladı

Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesi’nde bir çöp konteynerının yanına bilinmeyen kişi veya kişilerce atılan ekmekler halk tarafından büyük tepki aldı.

Bir Yığın Ekmek Çöpe Atıldı, Büyük tepki topladı

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde ki Sarayönü Merkez Amirliği'nin bulunduğu sokakta bir çöp konteynerin yanına bilinmeyen kişi veya kişilerce bir yığın ekmeğin atılması mahalleden gelip geçen vatandaşlarca büyük tepki topladı. Vatandaşlardan ekmek israfına karşı tepkisi şu şekilde;

"Millet ekmek bulamazken bunlar çöpe atıyor bide bunların amacı ne anlamış değiliz. Bide içerde bırakmışlar hep küflenmiş hayvanlara verelim desek emin olun onlarda yemez bari küflenmeden hayvanlara versinler. Afrika’da insanlar ekmek bulmazken bunların böyle yapması doğru değil.”

"Türkiye’de Ekmek İsrafı Araştırması" sonuçlarına göre tüm kesimlerin ortak kanaati; temel gıda olan ekmeğin çöpe atılmasının en kötü davranışlardan biri olarak görülüyor. Araştırma, ekmek israfının kötü niyetten ziyade "ihmal ve bilgisizlikten" kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Araştırmada, ekmeğin amacı dışında kullanılması, yani insan gıdası olarak tüketilmemesi veya çöpe atılması, israf olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla insan gıdası olarak kullanılamayıp hayvanlara verilen ekmeklerin de israf edildiği kabul ediliyor. Zira ekmeğin insan gıdası olarak tüketilmesi için un ve ekmek üretimi sürecinde yapılan işlemler; emek, maliyet ve zaman kaybına neden olmaktadır. Bu yüzden, doğrudan hayvan yemi olarak kullanılabilecek tahıl ürünleri yerine ekmeğin kullanılması ekonomik açıdan israf olarak değerlendiriyor.

Ekmeği çöpe atmanın sadece ekonomik açıdan değil her açıdan israf olduğunun toplumun tüm kesimlerince zaten bilindiği, ancak uygun saklama ve tüketme yöntemleri konusunda bir bilgilendirme ihtiyacı bulunduğu vurgulanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre 250 gramlık standart ekmek üzerinden Türkiye’de;

Ekmek üretimi; günde 22.719 ton, yılda 8,29 milyon ton, günde 90,9 milyon adet, yılda 33,2 milyar adettir.

Ekmek tüketimi; günde 21.496 ton, yılda 7,85 milyon ton, günde 86 milyon adet, yılda 31,4 milyar adettir.

Ekmek israfı; günde 1.223 ton, yılda 447 bin ton, günde 4,9 milyon adet, yılda 1,79 milyar adettir.

İsraf oranı; üretilen ekmeğin % 5,4’u israf edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER