BEYKAPISI MAHALLESİ TURİZM BÖLGESİ OLARAK KULLANILAMAZ MI?

Sokakları ile ünlü olan İzmir’in Alaçatı ilçesi, evleri ile tanınan Eskişehir’in Odunpazarı ilçesini görmek ve gezmek için yıl içerisinde yüz binlerce turistin buraları ziyaret ettiği bilinmektedir. Şanlıurfa’da da bu yapılara benzer ve hemen hemen aynı özellikleri taşıyan Beykapısı mahallesi bulunmaktadır.Beykapısı mahallesinde çarşılar, butik oteller, hediyelik eşya satan yerler,restaurantların bulunduğu bir turistik bölge oluşturulamaz mı?

BEYKAPISI MAHALLESİ TURİZM BÖLGESİ OLARAK KULLANILAMAZ MI?

Murat ÇİFTÇİ

İzmir’in alaçatı sokakları, Eskişehir'in ilçesi olan Odunpazarında yer alan Osmanlı döneminden bu yana korunan evler, kentin turizmine ciddi derecede katkı sağladığı bilinirken, ahşap yapılı  ve rengarenk evlerin bulunduğu Odunpazarı ilçesinde evleri görmek için yılda 250 bin civarında turistin Eskişehir'e gittiği tahmin ediliyor. Eskişehir’de durum böyle iken,  Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinin Beykapısı Mahallesinde yer alan tarihi yapılı evlerin tümünün  onarılarak bu şekilde değerlendirilebilmesi mümkün olamaz mı?

Osmanlı örneklerini koruyan mahalle, kıvrımlı yolları, çıkmaz ve dar sokakları, nahit süslemeli  evleri, kabaltları ile eski tarihini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar geldiği görülmektedir.

Tarihi bir bölge olan Beykapısı Mahallesindeki evlerin otantik yapısı, mimari güzellikleri, kendine has yapılarıyla tam bir turizm bölgesi olmaya hak kazanmış bir yer. Şanlıurfa'da bu mahallenin turizm bölgesi olarak ilan edilmesi şehrin turizmine ve ekonomisine ciddi derecede katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.

Halen mahallenin bazı kısımlarında restorasyon çalışmalarının devam ettiği görülürken bu mahallenin bir turizm bölgesi olması için yetkililerin harekete geçmesi gerekiyor.

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesine bağlı Beykapısı Mahallesinde bulunan eski yapılı tarihi evlerin tümünde bir restorasyon çalışması yapılarak bu mahallenin turistik bir bölge olarak kullanılması şehrin ekonomisine katkı sağlayacağı biliniyor.

Çarşılarının, Konakların, Butik Otellerin, Hanların, Müzelerin bulunduğu  ve  gün içerisinde yüzlerce turistin gezdiği bir mahalle neden olmasın ki  Beykapısı?, her evde hemen hemen  bir kuyunun bulunduğu Beykapısındaki evlerin turizme kazandırılması için yetkililerin harekete geçmesi isteniyor.

 Sadece dış cephelerinde restorasyon çalışması yapılarak bırakılması sadece güzel bir görüntüden başka bir anlam ifade etmeyeceğini bazı mahalle sakinleri belirtiyor. Beykapısı mahallesinde bulunan evlerin hepsinin dış cephelerinde restorasyon çalışmaları yapılarak turizm bölgesi ilan edilmesi gerektiğini bazı mahalle sakinlerini dillendiriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER