Beslenme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Uzman Diyetisyen Yasemin Billurcu sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar ve doğru beslenme kuralları hakkında bilgi verdi.

Beslenme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Beslenme ve diyet konusunda uzman olsun olmasın herkesin bir önerisi vardır. Popüler diyetlerin ve kulaktan dolma bilgilerin zararlı olabileceğini belirten Uzman Diyetisyen Yasemin Billurcu, beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.
Beslenme hakkında birçok kişi bilgi sahibidir. Yalnız her bilgi doğru olduğu savunulamaz. Aşağı belirttiğim bilgiler toplum arasında doğru sanıp uyguladıkları yanlış bilgilerdirdiyen Billurcu;
Zayıflamak için ekmek yeme veya tamamen hayatından çıkar: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Ekmek ve tahıl grubunun beslenmedeki önemi çok büyüktür. Bu grup da tiamin, niasin ve B vitaminleri bulunur. Her öğünde yeterli ve ölçülü karbonhidrat alınması gerekir. Sağlıklı beslenmede günlük enerjinin % 55-60’ını karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Ekmek grubu diyince aklımıza sadece ekmek gelmemelidir. Ekmek yerine geçen gruplardan; tahıllar, makarna, pirinç, bulgur, çorbalar, un ve unda yapılmış besinler gelmelidir. Ekmek ve tahıl grubundan günde en az (minimum) dört porsiyon alınmalıdır. Yeterli miktarda karbonhidrat alınmazsa kan şekeri düşer. Kan şekeri düştüğü için birey farkında olmadan daha fazla besin tüketimine ve glisemik indeksi yüksek olan besinlere doğru kayar. Birey glisemik indeksi yüksek bir besin tercih ettiğinde kan şekeri hızlı bir şekilde yükselir ve kan şekerinin normal seviyeye gelebilmesi için Pankreastan insulin hormonu salınımı artar. Kısa bir süre içerisinde insulin kan şekerini düşürür. Bu durumda kişide hızlı acıkmalar meydana gelir ve tekrar besin alımı artar. Bu bir kısır döngü şeklinde tüm gün sürer ve Bunun sonucunda bireyde kilo alımı yani adipoz dokuda artış olur. Karbonhidratın su tutucu bir özelliği de vardır. Vücuda yeterli miktarda karbonhidrat alınmadıysa kısa sürede ödem kaybeder. Bireyler bu şekilde kilo verdiğini düşünürken aslında yağdan bir verim söz konusu değildir.
Sabahları aç karnına limonlu veya sirkeli sıcak su tüketmek vücuttaki yağları yakar: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Limonlu veya sirkeli su tüketimi yağ yakmaz. Bu tür besinlerin herhangi bir mucizeli yanı yoktur. Yağları eritmez. Bu tür besinler kilo vermede tek başına yeterli değildir.
Light ürünler zayıflatır ve yağ miktarını hayatından çıkar yoksa kilo veremezsin: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Light ürünlerin de bir kalorisi ve besin bileşenleri (karbonhidratı, proteini, yağı) vardır. Zayıflayabilmek için sadece light ürün tercih edip tek tip beslenmek sağlığı olumsuz etkiler. Beslenme programı içerisinde light ürünler ara öğüne yerleştirilebilir. Ama ligh ürünlerle tüm gün geçirilemez. Vücut metabolizmasının çalışması için yağa da gereksinimi var. Diyetten yağı tamamen çıkartmak hastalıklara zemin hazırlar.
Hızlı kilo verdiren ilaç veya destekleri kullanarak kilo vermenin zararı yoktur: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Hızlı kilo verdiren desteklerin veya zayıflama ilaçlarının güvenilir olmadığı araştırmalarla ispatlanmıştır. Bu tür destekler böbrekte solüt yükü artırmaktadır. İçeriği bilinmeyen destek ürünlerin kullanımı sonucu sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Sağlık problemlerin başında ritim ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaktadır. İçeriği bilinmeyen bu tür bitkisel ürünlerden ve desteklerden uzak durulmalıdır.
Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Sauna ile sadece vücuttan terleme yoluyla su kaybı olmaktadır.
Vitamin tabletleri, besinde bulunan vitaminlerden daha etkilidir: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Sağlıklı bir bireyin günlük alması gereken sebze-meyve miktarı ortalama 3-5 porsiyondur. Birey yeterli miktarda sebze-meyve tükettiğinde günlük vitamin ve mineral gereksinimini tamamlamış olur. Doktor tarafından önerilmedikçe tercih edilmemelidir. Kullanma durumlarında doktorunuza danışınız.
Sadece tek bir besin seçimi yaparak çok hızlı kilo verebilirim: Yanlış bilgidir.
Doğru Bilgi: Kilo verme durumunda dahi sağlık arka plana atılmamalıdır. Sağlıklı beslenmede tek tip beslenme söz konusu değildir. Kişilerin sağlık durumlarına göre kişiye özel bir beslenme programı ayarlanması gerekir. Tek tip beslenen bireyler vitamin ve mineral açısından yetersiz beslenmiş olur. Bunun sonucunda kişilerde bağışıklık sisteminin hasar görmesine, saç dökülmesine, çok çabuk yorulmasına ve vitamin eksikliği gibi birçok hastalıklara neden olmaktadır"diye açıklama yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER