Besicilerde Tatlı Telaş Başladı

Şanlıurfa'da baharın müjdecisi olarak görülen kuzu doğumlarının başlamasıyla yetiştiricileri tatlı bir telaş sardı. Yetiştiriciler, gün doğmadan başlayıp gece saatlerine kadar sürdürdükleri zahmetli ve yorucu uğraşın verdiği yorgunluğu, dünyaya gelen kuzuları kucaklarına alarak unutuyor.

Besicilerde Tatlı Telaş Başladı
Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da, Şubat ayının sonuna doğru başlayan kuzu doğumları devam ediyor. Devam eden kuzu doğumları, küçükbaş hayvan yetiştiricilerin mesaisini artırdı. Yetiştiricilerin gün doğmadan başlayan mesaileri kuzu doğumları dolayısıyla gece geç saatlere kadar devam ediyor. Zahmetli ve yorucu mesai sonrası kuzuları kucaklarına alan yetiştiriciler tüm yorgunlarını unutuyor. Ağıllarda beslenen kuzuların sesleri yetiştiricilere ayrı bir mutluluk veriyor.
Akçakale ilçesi Milerkent köyünde koyun besleyen sürü sahipleri, ilkbahar mevsiminin de gelişini müjdeleyen koyun ve kuzuların ahırda buluşmasını günde iki kez gerçekleştiriyor. Bahar mevsimiyle birlikte doğumu gerçekleştiren koyunlar, bir süre yavrularıyla aynı mekanda bırakılıyor. Daha sonra ayrı yere koyulan kuzular, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere anneleriyle buluşuyor.
Koyun ve kuzuları sabah ve akşam olmak üzere iki kere buluşturduklarını dile getiren İbrahim Cibelek ise, “Bunun dışında yemleme, bakım ve temizlik gibi diğer uğraşlar var. Bu sezonda köydeyiz. Mayıs ayında yukarı yaylalara çıkıyoruz. Yayla sıkıntıları olmazsa üretici rahat eder, emeğinin karşılığını alır. Bu herkesin faydalandığı bir sektör” şeklinde konuştu.
Koyun ve kuzuları buluşturan minik Fatma de, en sevdiği şey de koyun ve kuzularının buluşmasını olduğunu söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER