16 Mayıs 2013 Perşembe 00:00
“Benim Anayasam” Diyeceğimiz Metni Yazmalıyız
banner23

Şanlıurfa Memur-sen binasında Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Mahmut Atçı. "Çözüm sürecini kalıcı kılmak için mevcut anayasadan kurtulmak ve yeni anayasa bir an önce çıkartmaktır"

Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Mahmut Atçı " Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu, çözüm süreciyle ilgili Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, bakanlar ve devletin üst düzey yöneticileri ile 4 Nisan 2013 tarihinde Dolmabahçe’de bir araya gelmiş, bunun ardından başta Marmara ve Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’de çözüm sürecine yönelik görüşmeler yapmak üzere teşkilatlarımızla ve halkla buluşmuş ve buluşmaya devam etmektedir.

Memur-Sen Konfederasyonu olarak; çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması, kan ve gözyaşının durması, ülkemizin küresel aktör hedefinin önündeki bir engelin daha kalkması için Antalya’da Başkanlar kurulumuzun aldığı kararlar doğrultusunda milletimizle buluşma programlarının sayısını ve içeriğini zenginleştirerek devam ettirmekte kararlıyız. Bu noktada çözüm sürecindeki kırmızı çizgilerimiz şehit yakınları ve gazileri incitmemek, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüdür.

Memur-Sen olarak, Türkiye 30 yıldır yaşadığı terör sorunundan yerli bir dille ve milli birlikle kurutulacak tarihi ve kültürel birikime sahip olduğuna inanıyoruz. Toplumda, sorunun bitmesi noktasında ortak iradenin çözüme ulaşacak şekilde mevcut olduğunu biliyoruz.

Çözüm sürecinin milletimizin beklentisi doğrultusunda sonuçlanması halinde Türkiye sadece terör sorunundan kurutulmayacak terörü besleyen bataklık kuruyacak ve terörle mücadeleye harcanan kaynak ve enerji Türkiye’nin büyümesi ve refahına aktarılacaktır. Böylece Türkiye bölgesinde lider ve küresel aktör olarak dünya demokrasi ve ekonomi süper liginde hak ettiği sıraya yükselecektir.

Süreci destekleyenler yanında, sayıları ve güçleri sınırlı olsa da içerde ve dışarıda süreci akamete uğratmak ve sabote etmek isteyenler olacağını görüyoruz. Bu çerçevede çözüm sürecini destekleyen kişi, kuruluş, aydınlarımız ve aziz milletimizin sabırlı ve sağduyulu tavrını sürdürmesinin çözüm sürecinin hızla tekemmülü yanında kardeşlik ikliminin sağlam bir çerçeveyle yeniden kurulmasına da katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Türkiye, milletin iradesi ve kararlılığı, devletin sorumluluk almasıyla otuz yıldır artarak devam eden bir sorunu çözme sürecini hayata geçirmeyi başarmıştır. Ancak, sorunun tam olarak çözümü, sorunu doğuran nedenlerin de ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Bu kapsamda, yaşadığımız sorunların temelinde insana, insan onuruna, insan haklarına sırtını dönen darbe ürünü anayasa ve onun tasarladığı siyasal sistem yatmaktadır. Bu nedenle, sorunun çözümü ve nedenlerin ortadan kaldırılması noktasında, mevcut anayasadan kurtulmak ve yeni anayasa yapmak son derece elzemdir.        

Türkiye’nin yeniden inşası ve millet iradesinin hakim olması, insanı, insan onurunu, insan hak ve özgürlüklerini esas alan, farklılıkları zenginlik olarak gören, hiçbir etnik kimliği öteki ya da asli kimlik ilan etmeyen yeni anayasanın yapım ve yazım süreci daha fazla gecikmeden tamamlanmalıdır. Çözüm süreci ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar, yeni anayasa süreci için engel haline getirilmemeli aksine kalıcı çözüm için yeni anayasa ivedilikle hayata geçirilmeli ve her bireyin "benim anayasam" diyebileceği bir metin bir an önce milletin onayına sunulmalıdır.

Türkiye’nin bugününe yön verenler, siyasetçiler, sivil toplum liderleri, kanaat önderleri, akademisyenler, yazarlar, düşünürler, sanatçılar kısaca herkes; özgür, sivil, demokratik, sosyal hukuk devletini gerçek anlamıyla hayata geçirmiş, kardeşliği, birliği, huzuru, refahı sağlamış bölgesinde lider, dünya ölçeğinde küresel aktör bir Türkiye’yi gelecek kuşaklara miras bırakmak hedefiyle hareket etmelidir.  Memur-Sen, bu hedefle çözüme paydaş olmakta, akil insanların çabalarını desteklemekte, yeni anayasa konusunu önemsemekte ve mimletin verdiği milli görevi layıkıyla yerine getirme arzusuyla hareket etmektedir.

Son olarak şunu ifade edelim. Çözüm sürecinin lehinde olmak kadar aleyhinde olmak da demokratik bir tercihtir. Lehinde ve aleyhinde olan tüm bireylerin, örgütlerin, siyasi partilerin, liderlerin dikkat etmesi gereken önemli bir husus; çatışmanın dilini değil çözümün dilini kullanmaları, terörün bitmesine yönelik önerilerini raporlarla, açıklamalarla kamuoyuyla şiddet ve hakaret içermeyen bir dille paylaşmalarıdır 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.