Bayram sofralarını süslüyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki birçok yörede yapılan, ancak Şanlıurfa'da adeta gelenek halini alan, bayramların olmazsa olmaz tatlarından Külünçe, bu ramazan bayramı’nda da Şanlıurfalıların bayram sofralarını süslüyor.

Bayram sofralarını süslüyor
Sadece tatlı olarak değil, kimi zaman tuzlu ve susamlı çeşitleriyle de özellikle Şanlıurfa'da pek çok vatandaşın gözdesi olan külünçe, bayramlarda ziyarete gelen konuklara sıcak çayın yanında ikram ediliyor. 
Şanlıurfalı kadınlar tarafından genellikle bayrama yakın günlerde ve arife günü hazırlanan külünçeler, tepsilerle mahalle fırınlarında pişiriliyor.
Külünçe yapmayı bilmeyen ya da yoğun ramazan günlerinde yapma fırsatı bulamayan kadınların yardımına kentte bulunan pastaneler yetişiyor. 
Pasta ustası Mazlum Kurt, yaptığı açıklamalarda; geçmişi uzun yıllara dayanan Külünçe'nin bölgede de farklı türleri bulunmasına rağmen Şanlıurfa'ya has bir lezzet olduğunu belirtti. 
Çok zahmetli olarak hazırlanan ve dini bayramların vazgeçilmez yiyeceklerinden külünçe’nin hazırlanmasındaki zorlukları anlatan pasta ustası Kurt, "Külünçe için hazırlamış olduğumuz hamurun içine çeşitli baharatlar katıyoruz. Çörek otu, kabartma tozu, tarçın gibi malzemeler katıyoruz. Şanlıurfa'da evlerde külünçe çok farklı yapılıyor. Bizim kendimize has tarifimiz var. Daha lezzetli oluyor. Bizler kentte en çok sevilen "Aligör" külünçesi yapıyoruz. Külünçelerimiz daha gevrek ve ağızda çabuk dağılıyor, bu da vatandaşların hoşuna gidiyor." dedi.
Eskisi gibi bayramlarda külünçe yapılmadığını belirten Kurt;, "Eskiden bayrama sayılı günler kala kadınlar evde külünçe hazırlar mahalle fırınlarında pişirirdi. Fakat son yıllarda fazla kimse yapmıyor. Çünkü zahmetli bir iş. Artık çoğu zaman bizim gibi pastahanelerde yapılan ürünler tercih edilmeye başlandı." İfadelerine yer verdi.
Pastane sahibi Mustafa Kurt, külünçe satışlarının bayramın yaklaşmasıyla arttığını belirterek, "Külünçe genelikle bayramlarda ev ziyaretlerinde çayın yanında ikram ediliyor. Kırsalda daha çok tercih ediliyor. İyi ve güzel külünçe oldu mu insanlar alıyor. Günlük ortalama 500 kilogram külünçe satıyoruz. Kilosunu 5 liradan veriyoruz." Dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER