29 Nisan 2016 Cuma 16:51
Baydemir’den TBMM’ye araştırma önergesi
banner23

 Baydemir’in TBMM’ye yönelttiği araştırma yönergesi şöyle;

“2016 yılı başından bugüne, Türkiye genelinde birçok ilde, özel hastaneler ve sağlık merkezlerinin SGK sözleşmeleri yenilenmemiş, yenilenmeme gerekçelerine dair bilgiler kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Sadece Urfa ilimizde 4 özel hastane ve 36 tıp merkezinin SGK sözleşmelerinin yenilenmediği ve bu durumun ise gerek çalışanlar gerekse de buralarda sağlık hizmeti alan hastalarda ciddi mağduriyetlere neden olduğu bilinmektedir. Hastaneler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, çalışanlarına ise işsizlik dışında bir adres gösterilmemiştir. Son zamanlarda, Türkiye genelindeki özel hastanelerin ve sağlık merkezlerinin, hangi gerekçeler ile SGK sözleşmelerinin yenilenmediğini anlamak, alternatif çözümler üretmek ve mağduriyetlerin giderilmesi için atılması gereken adımların tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Meclis İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz. 29.04.2015

 

GEREKÇE

 

Türkiye genelinde SGK sözleşmeleri yenilenmeyen özel hastaneler ve tıp merkezlerinin sayısı gün geçtikçe artmakta ve bu durum gerek hastane çalışanlarında gerekse de bu kurumlardan sağlık hizmeti alan hastalarda ciddi mağduriyetler yaratmaktadır. Türkiye’de uzun sürelerdir bir sağlık politikası haline gelen özel hastane ve sağlık merkezlerinin açılabilmesi durumu, sağlık sektöründe özel teşebbüslerin %25’e varan bir hizmet sunumuna sahip olmalarını doğurmuştur. AKP  iktidarında sayıları hızla artan özel hastanelerin sayısı 550’yi bulmuş ve iktidarın neo-liberal ekonomik politikalarının bir yansıması olarak özel hastaneler bir olgu haline dönüşmüştür. AKP hükümetinin kamusal ve parasız sağlık ilkesini bir kenara bıraktığı bu süreçte, bir de özel hastaneler arasında ayrım yaptığı algısı kamuoyunda sıkça dile getirilmektedir.   

Günümüzde, Türkiye genelinde sağlık hizmeti ihtiyacından, sağlık sektöründeki istihdama, hizmet yükünü kamu ve üniversite hastaneleri ile beraber üstlenen sağlık kurumlarının kapatılması iller bazında da, nasıl kapatılacağı net olmayan, ciddi boşluklara mahal vermiştir. Sadece Urfa ilimizde Özel OSM Ortadoğu Hastanesi, Özel Edessa Hastanesi, Özel Ursu Hastanesi, Academia Hospital ve 36 tıp merkezinin SGK sözleşmeleri yenilenmemiş, bu durum bu kadar sayıda sağlık kurumunun nasıl açıldığı, denetimlerinin nasıl yapıldığı, hangi gerekçelerle sözleşmelerin yenilenmediği, yaşanacak mağduriyetlerin önüne nasıl geçileceğine dair de ciddi soru işaretleri yaratmıştır. 

Bunun yanı sıra, Urfa gibi mültecilerin de bulunduğu sınır illerimizde, sağlık kurumu eksikliği, bahsi geçen hastane ve tıp merkezlerinin kapanma noktasına gelmesinden kaynaklı, katlanarak artmaktadır. AKP hükümetinin seçim vaatlerinde ve iktidar milletvekillerinin sıkça tekrarladığı Şehir Hastanesi gibi hastanelerin açılmaması, bu da yetmezmiş gibi, hâlihazırda sağlık hizmeti veren kuruluşların sözleşmelerinin yenilenmemesi anlaşılır bir durum değildir.

Bu nedenle, özel hastanelerin ve sağlık merkezlerinin, hangi gerekçeler ile SGK sözleşmelerinin yenilenmediğini anlamak, kapatmanın dışında alternatif çözümler üretmek ve mağduriyetlerin giderilmesi için atılması gereken adımların tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Meclis İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz.”

 

Son Güncelleme: 29.04.2016 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.