Barış yolcuları Urfa’ya yetişti

Barış gönüllüsü bir grup vatandaş, doğuda devam eden sokağa çıkma yasaklarına ve çatışmalara dikkat çekmek amacıyla Bodrum’dan Diyarbakır’a kadar yürüdü. Barış insiyatifi ismiyle yola çıkan grup, Şanlıurfa’ya yetişti ve savaşa tepki gösterdi.

Barış yolcuları Urfa’ya yetişti

Rıdvan Ortakaya

Barış gönüllüsü bir grup, Bodrum’dan yola çıkarak Diyarbakır’a kadar yürüyecek. Bu kapsamda Şanlıurfa’ya gelen grup, Şanlıurfalı vatandaşlarla da görüşerek, barış taleplerini dile getirdi. Grup, yol güzergahında bulunan illerde konaklayarak sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekti. Grubun bu seferki durağı Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa’ya yetişen grup, kentteki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşüp, barış mesajı verdi. Yürüyüşü başlatan Aksel Ağan, burada yaptığı açıklamada, “tüm bu yaşananlara sessiz kalamazdık. Bodrum’dan yola çıktık, yürüyüşümüzü Diyarbakır’da sonlandıracağız. Dört gündür yollardayız. Doğu’da yaşananlara biz sessiz kalamazdık ve Doğu’dan gelen vatandaşlarımızın ‘bizi asıl sizin sessizliğiniz öldürüyor’ sözüne kayıtsız kalamazdık. Bunun için böyle bir girişim başlattık” diye konuştu.

Şanlıurfalı vatandaşlarla bir araya gelen Aksel Ağan, Doğu’da yaşananlara batının sessiz kalmasına tepki göstermek amacıyla bu yürüyüşü başlattıklarını söyledi. “Belki yaptığımız küçük bir adım ancak bu durum, daha çok iyi şeylere gebe” diyen Ağan, “Evet ben tek başıma yola çıktım. Gittiğimiz her yerde çoğalıyor olmak çok mutluluk verici bir durum. Bölgede savaşı durdurmanın yolu, daha gür bir sesle barışı haykırmaktan geçiyor. Uğradığımız bütün illerde barış mesajını verdik. Son olarak Diyarbakır’a gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Bodrum’dan yola çıktılar, yol güzergahında bulunan bütün illerde durdular. Bütün illerde verdikleri mesaj aynı; barış. Doğu’da devam eden çatışmaların bir an önce son bulmasını isteyen Ağan, barış yürüyüşünü Diyarbakır’da sonlandıracaklarını söyledi.
Barış yürüyüşünü başlatan Aksel Ağan’ı, geldiği Şanlıurfa’da büyük bir kalabalık karşıladı. Kendisini karşılayanlarla sohbet, çatışmalar üzerine konuşan Ağan, daha sonra yürüyüş için hazırladığı basın metnini okudu, barış mesajı verdi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER