Bakırcılar Çarşısında Çekiç Sesleri Susmuyor

Şanlıurfa'nın tarihi Kazancılar Çarşısı'nda bakır işlemeciliği yapan ustalar, teknoloji ve yoksulluk nedeniyle mesleklerini sürdürmekte oldukça zorlanıyor. Bakır ustaları, zamana inat çarşıda bulunan bazı dükkanlarda çekiş seslerini susturmuyor.

Bakırcılar Çarşısında Çekiç Sesleri Susmuyor
El işlemesi bakır kahve fincanları hem yerli hem de yabancılar açısından olarak yoğun ilgi görüyor. Günübirlik de olsa Urfa’ya gelen misafirlerin Urfa’ya ilişkin olarak götürdükleri hediyelik eşyalar arasında bakır işlemeler önemli bir yer tutuyor.
Haşimiye Çarşıdaki bakırcı ustaları bakır hediyelik eşyaların sadece özel günlerde ve işyeri açılışında alındığını ifade etti. Bunun yanı sıra eskiden mutfakların gözdesi olan bakır eşyalar, günümüzde teknolojiye yenik düşünce bakır ustaları da hediyelik eşya satışlarıyla ayakta kalmaya çalışıyor. Ustaların elinde şekillenen bakır kabartmalı duvar saatleri ve levhalar ise işyeri açışlarında satın alınıyor.
Çarşı, 1887 Yılında Hartavizâde Hüseyin Paşa Tarafından Yaptırılmıştır
Bakırcılar Çarşısı, her biri 15'er çapraz tonozla örtülü iki kapılı çarşıdır. Çarşı, 1887 yılında Hartavizâde Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çarşılarda sağlı sollu dükkânların kapılarının üzerinde karşılıklı olarak aydınlatma pencereleri yer alır. İnşa edildiği yıllarda halı, kilim, keçe ve benzeri yaygıların satıldığı yer olarak kullanılmıştır. Bir ara yemenici pazarı olarak kullanılmış ve son olarak bakırcı esnafına tahsis edilmiştir.
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER