Bakan Şimşek: Gerekirse Sadece Öğretmen Alırız

Şimşek, kamuya planlanandan fazla elaman alınması durumunda ise vergileri artırabileceklerini belirttiBakan Şimşek, Kamu-Özel işbirlikleri konferansında sunum yaparak, katılımcıların sorularını cevapladı. "Bütçe planlarında kamuya 74 bin eleman alacağını

Bakan Şimşek: Gerekirse Sadece Öğretmen Alırız

Şimşek, kamuya planlanandan fazla elaman alınması durumunda ise vergileri artırabileceklerini belirttiBakan Şimşek, Kamu-Özel işbirlikleri konferansında sunum yaparak, katılımcıların sorularını cevapladı.

"Bütçe planlarında kamuya 74 bin eleman alacağınızı söylediniz. Bunların 34 bini sadece hekimler olacak demiştiniz. Ancak Başbakan toplamda 50 bin öğretmen alınacağını söyledi. Bu rakamlar doğrultusunda planlarınızda bir değişiklik mi olacak." sorusu üzerine Maliye Bakanı, şunları söyledi"

Doğrusu biz bütçe kanununda öngördüğümüz kadroların dağılımını henüz yapmadık. Bütçe kanunu plan bütçedekabul edildiBundan sonra o kanunda harcama artıracak bir değişiklik yapamayız.

 Gelecek sene bir durum değerlendirmesi yapacağız. Gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz. Öyle olması gerekirse öyle olur. Ama bu konuda bir karar alınmadı. Başbakanımızın taktirinde eğer bu kadroların büyük bir kısmını Milli Eğitime vereceğiz diğer birimlere hiç eleman almayalım derse bu bizim için bir talimattır

. Öyle yaparız. Daha fazla eleman alalım derse o da değerlendirilir ona göre bütçeye yansımasını sınırlandırmak için tedbirler alırız. Ya borçlanmamız lazım ya da vergiyi artırmamız lazım. Bu kadar açık ve net."(miliyet)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER