08 Temmuz 2015 Çarşamba 10:56
Ayhan, “Seçim sonuçları üst düzey makamları değiştirdi”
banner23
  HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden çıkan sonucun hiçbir siyasi partinin tek başına hükümeti kurabilecek sayısal çoğunluğu elde etmediği yönde olduğunu hatırlatarak seçim sonuçları sonrası üst düzey makamlarda değişikliklere gidildiğini vurguladı. Bunun üzerine HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra işgüder hükümet sıfatıyla hangi üst düzey makamlara atama yapıldığı önerge yönelterek sordu.   HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelttiği önerge şöyle:   “           7 Haziran 2015 genel seçimlerinden çıkan sonuç hiçbir siyasi partinin tek başına hükümeti kurabilecek sayısal çoğunluğu elde etmediği yönünde olmuştur. Anayasanın 104. Maddesi uyarınca ve teamüller gereği yeni bir hükümet kurulup, TBMM’den güvenoyu alıp, görevine başlayıncaya kadar hükümetiniz devletin devamlılığı ve kamu hizmetinin aksamaması için görevini yürütmekle mükelleftir. Kimi basın yayın organlarınca, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan yönetim kurulu üyeliğine, genel müdür yardımcılığına,  Personel Dairesi Başkanlığına ve müsteşarlık gibi makamlara görevlendirmelerin yapıldığı, diğer yandan İçişleri Bakanlığı'nın kararı ile onlarca vali yardımcısı ve kaymakamın yeri değiştirildiği iddia edilmektedir. Mevcut durumda bakanlar kurulunuz “İşgüder Bakanlar kurulu” yetkisindedir. Bu süre zarfında idari ve ivedi işleri yerine getirmekle görevi sınırlandırılmıştır. İşgüder hükümet parlamento güvenine dayanmadığından önemli siyasal kararlar almamalı, önemli makamlara atama yapmamalıdır. Bu bağlamda;
  1. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra işgüder hükümet sıfatıyla hangi üst düzey makamlara atama yapılmıştır?
  2. Adı zikredilen bakanlıklarda bürokrat atamaları iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise hangi makamlara atama yapılmıştır?
  3. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra kararname ile görev yerleri değiştirilen ve terfi ettirilen kaç vali yardımcısı, kaymakam ve emniyet müdürü bulunmaktadır?
  4. İşgüder pozisyonunda olan hükümetinizin gerçekleştirdiği bu atama ve yer değiştirmeler anayasanın ilgili maddesi ve teamüllere uygun mudur?
  5. Hükümetiniz “İşgüder Hükümet” yetkisinde olmasından kaynaklı Anayasa’nın ilgili maddesi gereğince önemli siyasi kararlar alma yetkisinde değildir. Hal böyleyken Suriye’ye NATO, Birleşmiş Milletler vb. uluslararası kuruluşların onayı alınmadan bir müdahale ve başka bir ülkenin topraklarında “Tampon Bölge” oluşturma gibi savaş kararları alma gündemdedir. Bu senaryonun bırakınız hayat bulması buna dair tarafınızdan demeçlerin verilmesi dahi “Yetki Gaspı” değil midir?”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.