10 Nisan 2014 Perşembe 00:00
Ayhan: Şaibeler olmasaydı, daha iyi sonuç alırdık
banner23

Türkiye genelinde seçim sonuçlarına itirazların sürmesi üzerine bir değerlendirme yapan Ayhan, ilk günden itibaren gündeme gelen şaibe söylentilerinin doğrulandığını kaydetti.

Seçim değerlendirmesi yapan Ayhan, “Türkiye tarihinin en gergin ve şaibeli seçimi kuşkusuz 30 Mart 2014 yerel seçimleri olarak tarihe geçti. Seçimin üzerinden 10 gün geçmiş olmasına rağmen hala itirazların sürüyor olması, kimi il ve ilçelerde defalarca sayım yapılması ve kimi seçim bölgelerinde ise seçimlerin yenilenmesi kararının alınmış olması bu tespitimizi doğrulamaktadır. Açıkçası 30 Mart 2014 yerel seçimleri “Şaibeli Seçim” olarak hafızalarda yer edinecektir. Bunun tek müsebbibi AKP hükümetidir. Çünkü hırsızlığa, yolsuzluğa bulaştığının ayan beyan ortaya çıktığı bir süreçte iktidarını korumak için devletin tüm olanaklarını seferber ederek hilelere ve entrikalara başvurmuştur. Buna rağmen seçim sonuçlarını lehine çeviremediği kimi yerlerde ise il ve ilçe seçim kurulları üzerinden sonuçlara müdahale etme yoluyla belediye başkanlığını gasp etme yoluna gitmiştir” şeklinde konuştu.

“AK PARTİ MİLLETVEKİLİ, SEÇMENİ TEHDİT ETTİ”

Seçime en çok şaibelerin karıştığı ilin Şanlıurfa olduğunu dile getiren Ayhan, öte yandan AK Parti milletvekilinin seçmenleri tehdit ettiğini ileri sürdü. Elektrik kesintilerinin olduğu kentlerde hile ve şaibelerin döndüğünü belirten Ayhan, şunları kaydetti: “özelikle de ilimiz Şanlıurfa da görmek mümkündür. Diyebiliriz ki Şanlıurfa’da müdahalenin olmadığı tek bir seçim bölgesi yoktur. Eyyübiye, Karaköprü ve Haliliye merkez ilçelerinde beş saat elektrik kesintileri olmuştur. AKP’li bir milletvekili bizzat seçmenleri AKP’ye oy vermeleri hususunda tehdit etmiştir.”

“EN ÇOK ŞAİBE CEYLANPINAR’DA YAŞANDI”

“Şantajın, hilelerin, entrikaların, tehdidin devreye konduğu yerlerin başında Ceylanpınar ilçemiz gelmektedir” diyen milletvekili Ayhan, AK Parti’nin Ceylanpınar seçim sonuçlarını kendi lehine çevirmek için devletin her türlü imkanını kullandığını söyledi. Ceylanpınar’da birçok şaibe ve entrikanın döndüğünü kaydeden Ayhan, “AKP Devletin her türlü olanağını Ceylanpınar’da seferber ederek, sinsi planlar yaparak belediye başkanlığını gasp etmiştir. Ceylanpınar’da insanları açık oy kullanmaya, sandıkları kaçırmaya, BDP’ye verilen oyların yok sayma ya da geçersiz sayma, blok oy kullanma, BDP’nın sandık müşahitlerini tehdit etme, görevini yapmalarını engelleme, müşahitlere seçim tutanağının verilmemesi, BDP’nin oylarının yakılması (olay yeri inceleme ekipleri tarafından tespit edilmiştir.) Seçmenin yönlendirilmesi (Muratlı mahallesinde seçim kurulu başkanı tarafından tutanaklarla tespit edilmiştir.) Ancak tutanak kimi şahıslarca başkanın elinden alınarak yırtılmıştır. Savcılık bu kişilerin tespiti için soruşturma başlatmıştır. Bu hile ve usulsüzlüklerin yaşanmış olmasına rağmen Ceylanpınar’da İlçe ve İl Seçim Kurullarına yaptığımız başvurular reddedilmiştir” ifadelerini kullandı.

VİRANŞEHİR’DE YAPILAN 2. SAYIMLARDA BDP’NİN OYLARI ARTTI

30 Mart seçimlerinin ardından AK Parti’nin Viranşehir’de seçim sonuçlarına itiraz ettiğini ve oyların tekrar sayılması yönünde dilekçe vermesini hatırlatan Ayhan, bu itiraz doğrultusunda Viranşehir’de oyların yeniden sayıldığını, ve ikinci kez yapılan sayımda BDP’nin oyunun daha da arttığını anımsattı.  Viranşehir, Ceylanpınar ve Birecik ilçelerinde yaşanan gerginliklere de dikkat çeken Ayhan, “Öte yandan AKP’nin hiçbir dayanağı olmadığı halde Viranşehir için yaptığı itiraz kabul edilmiştir. 200 sandıktaki geçersiz oyların yeniden sayılması kararlaştırılmıştır. Yapılan sayımda BDP’nin oyları artmıştır. Ceylanpınar’da halkın bu seçim hilelerine protesto amaçlı yaptığı demokratik tepkilere güvenlik güçleri sert müdahalede bulunarak ilçeyi adeta savaş meydanına dönüştürmüştür. İlçede 30 Günlük OHAL kararı alınmıştır. Kent adeta polis ve askerlerin ablukası altındadır. BDP ilçe binası kuşatılmış, dışarı çıkan herkese orantısız bir biçimde müdahale edilmektedir. Esnaf kepenk kapatmakta, öğrenciler okula gitmemektedir. Ceylanpınar’da sıkıyönetim uygulamaları devrededir. Kentte giriş- çıkış kontrol altında tutulmaktadır. Ceylanpınar’da yaşananların bir benzeri Birecik ilçemizde de yaşanmıştır. Birecik’te de il ve ilçe seçim kurullarına yapılan başvurular reddedilmiştir. Gerek Ceylanpınar gerekse Birecik için YSK’ ya başvurular yaptık. Umarım ki YSK bu hukuksuzluğa, adaletsizliğe dur diyecektir. Halkın iradesinin tecelli edeceği bir karar bekliyoruz. Aksi taktirde Ceylanpınar ve Birecik seçimleri şaibeli belediye başkanlığı gasp edenler ise şaibeli başkanlar olarak kalacaktır. Halkımız bunları Belediye Başkanı olarak kabul etmeyecektir” dedi.

“HİLELER OLMASAYDI, URFA’DA DAHA İYİ SONUÇ ALIRDIK”

Urfa’da yapılan seçimlere birçok şaibenin karıştığını belirten Ayhan, hile, baskı ve engellemelere rağmen, başarılı bir seçim elde ettiklerini, hile olmaması durumunda daha iyi bir sonuç elde edeceklerini söyleyerek, “Türkiye’de eşit olmayan koşullarda bütün engellemelere ve hilelere rağmen devletin hepsinin bir olduğu bir ortamda Şanlıurfa’da başarılı bir seçim elde ettiğimizi belirtebilirim. Engelleme ve baskılar, hileler olmamış olsaydı Urfa’da çok daha iyi bir sonuç alabilirdik. Şimdi daha iyi görülmektedir ki devlet Urfa’ya özellikle Ceylanpınar, Suruç ve Birecik hattına stratejik yaklaşmış ve çok iyi bir hile sistemini devreye koymuştur” ifadelerini kullandı.

“ROJAVA DEVRİMİ KUŞATILMAK İSTENDİ”

Özellikle Viranşehir ve Ceylanpınar gibi sınır hatlarındaki ilçelerde birçok oyunun döndüğünü belirten Ayhan, bu şekilde Rojava devriminin kuşatılmak istendiğini söyledi. AK Parti’nin Suriye sınırındaki ilçelerinde birçok oyun çevirdiğini belirten Ayhan,  bu tür oyunlara izin vermeyeceklerini kaydetti. Bütün bu yaşananların tüm Türkiye tarafından takip edildiğini hatırlatan Ayhan, yaşananların yerinde incelenmesi için herkesi Ceylanpınar’a davet etti.  Ayhan, daha sonra şunları kaydetti: Bunun altında yatan gerçek neden Rojava devrimini kuşatma ve boğma planıdır. AKP bu hattı El Nursa merkezi yapmak istemektedir. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. AKP’nin halkımızın iradesini gasp etme girişimine gerek hukuksal gerekse de demokratik tepkilerimizle engel olacağız. Buraların çetelerinin karargâhı haline gelmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Buradan Türkiye’deki kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, demokratik kitle örgütlerine, uluslar arası kurumlara çağrımızdır. Burada anlattıklarımızı yerinde görmek ve gözlemlemek için  heyetler oluşturun. Bu çevrelerin bu temelde kamuoyunu doğru bilgilendirme görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Ayrıca Türkiye Halklarını da Ceylanpınar halkıyla dayanışma içerisinde olunması gerektiği bir süreçten geçtiğimizi hatırlatmak isterim.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.