Ayhan, “IŞİD alanlarına geçiş yapan savaşçı sayısı kaç?”

-Haber Merkezi- Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Başbakan Ahmet Davutoğluna verdiği önerge şöyle;   “  Fransa’da 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisinin basılarak 12 kişinin öldürülmesi ile başlayan olaylar dizisinde market baskınını gerçekleş

Ayhan, “IŞİD alanlarına geçiş yapan savaşçı sayısı kaç?”

-Haber Merkezi-

Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Başbakan Ahmet Davutoğluna verdiği önerge şöyle;

 

“  Fransa’da 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisinin basılarak 12 kişinin öldürülmesi ile başlayan olaylar dizisinde market baskınını gerçekleştiren şahsın nikâhlı eşi Hayat Boumeddiene’nin 2 Ocak’ta Türkiye’ye giriş yaptığı basın kuruluşlarınca haber konusu yapılmıştır. Kadının daha sonrada Şanlıurfa ilinin Akçakale ilçesi üzerinden IŞİD’din kontrolünde olan Telabiyad kasabasına geçtiği iddiaları gündeme getirilmektedir.

 Bu bağlamda;

1-   Hayat Boumeddiene adlı kadının Türkiye’ye giriş tarihi nedir? Giriş yaptığı andan itibaren MİT tarafından takibe alındığı doğru mudur?

2-  Kadın şahıs hakkında MİT ile Fransa istihbaratı arasında herhangi bir istihbarati bilgi paylaşımı olmuş mudur?

3-  MİT’tin, şahsın takibinden vazgeçtiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise takipten niçin vazgeçil miştir?

4-   Yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişlerini önlemek maksadıyla kurulan Risk Analiz Merkezi görevlilerince bu güne kadar kaç kişi tespit edilmiştir? Bu kişiler hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?

5-   Kadın şahıs hangi tarihte İstanbul’dan ayrılarak Şanlıurfa’ya gelmiştir? Bu süre zarfında teknik takip yapılmakta mıydı?

6-   MİT’in kadının geçişine göz yumduğu iddiaları doğru mudur?

7-  Bu güne kadar MİT’in ve güvenlik güçlerinin gözetiminde Suriye’deki IŞİD denetimindeki alanlara geçiş yapan savaşçı sayısı kaçtır? Hükümet olarak bu şahısları kamuoyuyla paylaşacak mısınız?

8-   Bahse konu olan kadının ve benzer şahısların ellerini ve kollarını sallayarak Türkiye üzerinden IŞİD saflarına savaşçı olarak katılmalarında istihbarat zafiyeti olduğunu düşünüyor musunuz? Buna dönük ek tedbirler almak hükümetinizin gündeminde midir?”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER