Ayhan, “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kurulacak mı?”

-Haber Merkezi-                                     Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER’e yönelttiği önerge şu şekilde; “ Şanlıurfa Ülkemizin gıda tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından en ö

Ayhan, “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kurulacak mı?”

-Haber Merkezi-

                                   

Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER’e yönelttiği önerge şu şekilde;

“ Şanlıurfa Ülkemizin gıda tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından en önemli iller arasında yer almaktadır. İlimizin 12.205.434 dekarlık alanında tarımsal faaliyetler gerçekleşmektedir. Türkiye’de ki toplam tarım alanının % 4,9’una sahip olan ilimiz tarım alanı büyüklüğü bakımından Konya ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Şanlıurfa ilimizde tarım sektörü ilimizin ekonomik büyümesinde lokomotif vazifesini görmektedir.

Bu bağlamda; 

1-  Şanlıurfa ilimizde hâlihazırda kaç milyon dekar  tarım alanı sulanabilmektedir?

2-  GAP’ın sulama projelerinin tamamı tamamlandığında hedeflenen kaç milyon tarım alanı sulanabilecektir?

3-  İlimizin ekonomik büyümesinde tarımsal faaliyetlerin oranı kaçtır?

4-  İlimizde tarımsal faaliyetlerde kaç bin kişi geçimini sağlamaktadır?

5-  Hükümetiniz döneminde ilimizde tarımsal faaliyetlerden ürün elde etme amaçlı faaliyet gösteren küçük çapta ve büyük ölçekli kaç işletme kurulmuştur?

6-  İlimizde tarımsal üretim alanında faaliyet gösteren işletmelerin karşılaştığı sorunlar nelerdir? Bu sorunları gidermek maliyeti minimize ederek rekabeti sağlamaya dönük bakanlığınızın ne gibi çalışmaları vardır?

7-  İlimizde tarımsal faaliyetlerin istihdama dönüşmesi, bölge ve ülke ekonomisinin kalkınmasına katkı sunacak sanayi tesislerinin kurulmasına olanak tanıyacak bir “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin”kurulması bakanlığınızın gündeminde midir?”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER