19 Ocak 2015 Pazartesi 00:00
Ayhan, “Enerji kesintileri günlük yaşamı olumsuz etkiliyor”

-Haber Merkezi-

                                   

Enerji kesintilerinin Viranşehir halkını olumsuz etkilediğini belirten HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yönelttiği önerge şöyle;

 “  Türkiye’de enerji dağıtımı devlet eliyle vatandaşa sunulduğu dönemlerde de hizmette kimi zaman sorunlar yaşanmaktaydı. Bu sorunlar bir bütün olarak vatandaşların bazı mağduriyetler yaşanmasına sebebiyet vermekteydi.

Ne zamanki enerji dağıtımı devlet tarafından enerji dağıtım şirketlerine devredildi, elektrik hizmetinin vatandaşa ulaştırılmasında da ciddi sorunlar baş gösterdi. Bu sorunlar o kadar çok boyutludur ki; toplumun tüm kesiminde ciddi huzursuzluğa, mağduriyete neden olabilmektedir. Günümüz çağında yaşamın her alanında elektrik kullanımının zaruri olduğu düşünüldüğünde eğitim ve sağlık başta olmak üzere tarımdan ticarete, üretimden tüketime kadar birçok sektörü yakinen etkilemektedir. Bu yaşanan elektrik sıkıntıları vatandaş kadar devleti de ekonomik anlamda zayıflatmakta ve ek külfete yol açmaktadır.

Elektrik sorununun yarattığı tahribatın en yakıcı örneğini Şanlıurfa ilimizin Viranşehir ilçesinde görmek mümkündür. İlçede yaşanan elektrik kesintileri ve kabarık elektrik faturaları vatandaşı, esnafı, çiftçiyi, sanayi esnafını bir bütün olarak ilçe halkını yaşamsal olarak zorlamakta, üretimi ve sosyal yaşamı durma noktasına getirmiş bulunmaktadır. Yine elektrik kesintileri eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere bankaların, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarının verimliliğini düşürmekte hatta durma noktasına getirmektedir.

Bu bağlamda;

1-   Viranşehir ilçemizde elektrik kesintilerinin sık sık yaşanmasının nedenleri nelerdir?

2-   Viranşehir ilçemizde, köylerde günde kaç saat elektrikler kesilmektedir? Bu kesintiler hangi zaman dilimlerinde gerçekleşmektedir? Günde kaç defa elektrik kesintisi yaşanmaktadır?

3-   İlçede sık sık elektrik kesintilerinin yaşanması gündelik hayatı hangi boyutlarda olumsuz etkilemektedir?

4-   İlçede elektrik kesintilerinin sık sık yaşanması ilçenin tarım faaliyetlerine, ticaret ve sanayi faaliyetlerine ne gibi olumsuz etkiler oluşturmaktadır?

5-   Bakanlığınızın Viranşehir ilçemizde yaşanan elektrik sorununa çözüm olma noktasında DEDAŞ yetkilileri ile bir görüşmesi olmuş mudur?

6-   DEDAŞ yetkililerinin elektrik arızalarına keyfi şekilde müdahalede bulunmadığı iddiaları doğru mudur?

7-   DEDAŞ tarafından elektrik hizmeti sağlıklı verilmediği gibi elektrik faturalarının kabarık geldiği iddiaları doğru mudur?

8-  ilçede sık sık yaşanan elektrik kesintileri esnafı, çiftçiyi, sanayiciyi maddi açıdan mağdur etmiştir. Yaşanan mağduriyetin ve maddi zararın karşılanmasına dönük bakanlığınızı çalışması var mıdır?”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.