Aş Evi Anlının Akıyla Ramazanı Atlattı

Şanlıurfa 24 yıldır hayırseverlerin yardımını muhtaç ailelere ulaştıran Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi, 11 ayın Sultanı Ramazan ayı boyunca günlük Bin 200 kişi olmak üzere toplam 12 bin aileye yardımları anlının akıyla ulaştırdı.

Aş Evi Anlının Akıyla Ramazanı Atlattı

 Aş Evi Anlının Akıyla Ramazanı Atlattı

Şanlıurfa 24 yıldır hayırseverlerin yardımını muhtaç ailelere ulaştıran Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi, 11 ayın Sultanı Ramazan ayı boyunca günlük Bin 200 kişi olmak üzere toplam 12 bin aileye yardımları anlının akıyla ulaştırdı. 24 Yıllık çalışmayı Gazetemize aktaran Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi Yöneticilerinden Aziz Kutluay, Ramazan ayı nedeniyle günlük bin kişiye verdikleri sıcak yemeği ve yardımları Bin 200’e çıkardıklarını söyledi. İşte o röportajımız.

İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Aziz Kutluay, Gönüllü Kuruluşlar Aş Evinin kurucularından biriyim aynı zamanda vatandaşlarımızı dini konularda bilgilendirmek için televizyon programı da yapmaktayım.

 Hocam, Aş Ev, kaç yıldır tam olarak faaliyette ve burada kaç kişi çalışıyor?

Gönüllü Kuruluşlar Aş Evimiz yaklaşık 24 yıldır Şanlıurfa’da muhtaç ailelere yani Dul, Mahkum yakını, yaşlı, kimsesiz ailelere hizmet vermektedir. Burada daha önceki yıllarda 9 ay sıcak yemek 3 ay ise kuru gıda verirdik ama bu yıl 12 ay boyunca sıcak yemek dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Burada kaç kişi çalışıyor demeyelim de burada gönüllü vatandaşlarımız var. En başta yardım alan aileler kadınlarımız, kızlarımız yardım ediyor. Mesela bir yemek yapılacak sabah gelirler bize sorarlar hocam yapacak bir şey var mı? Diye o gün mesela patates olur veya başka bir yemek olur yardım ederler. Bunu her gün Allah rızası için yaparlar. Burada herkes gönüllü bir şekilde çalışır.

Hocam, bu kolay bir iş değil, yapacağınız yardımları mebal almamak için nasıl bilgi alıyorsunuz kimin gerçekten fakir olduğunu nasıl ayırt ediyorsunuz?

Şimdi bize vatandaşların çoğu gelir ve muhtaç olduğunu ve yardım istediğini beyan eder. Bizimde buradaki inceleme kurulumuz alınan adrese gider ve evi kontrol eder. Gerçekten fakir mi? Yardıma muhtaç mı diye. Yapılan inceleme sonucu hemen yardıma başlanır evinin eksiği var ise elimizden geldiği kadar yapılır.

Hocam, Şanlıurfa’da kurumlar yardım yapıyor mu? Özellikle belediyeler noktasında destek çıkıyorlar mı?

Allah razı olsun bu Ramazan ayında Şanlıurfa’daki belediyelerimiz yardımcı oldu. Erzak ve gıda paketleri göndererek buradaki muhtaç ailelere ulaştırmayı sağladık. Bazı hayırsever vatandaşlarımız ekmek alıyor, biliyorsunuz ekmek olmazsa olmaz. Çok şükür bu Ramazan ayını anlımızın akıyla sona getirmiş durumdayız.

Hocam, burada sıcak yemek ve kuru gıda haricinde ne yardımı yapılıyor?

Şimdi Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi olarak birçok yardımı yapıyoruz bununla beraber özellikle çocuklarımıza destek vermeye de gayret ediyoruz. Mesela bayram geldi, kimi anne baba çocuklarına bayramlık alamıyor. Bize gelen veya dostlarımıza hayırseverlere söylüyoruz burada dağıtılmak üzere bayramlık veriyorlar. Çocuklarımızın aldığı bir ayakkabı, bir pantolon ile ne kadar mutlu olduklarını tahmin edemezsiniz. Ayrıca, genç kızlarımız var evlilik çağına gelenler evlenecek ama giyeceği bir gelinlik yok. Burada yine hamd olsun duyarlı vatandaşlarımızın desteği ile kızlarımıza gelinliklerine kadar temin ediyor ve mutluluklarını beraber paylaşıyoruz.

Bayrama sayılı günler kaldı Arefe’ye girmek üzereyiz Vatandaşlarımıza hayırseverlere ve kamu kurumlara çağrınız nedir?

Biz Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi maddi durumu iyi olan ailelerin ve iş adamlarının verdikleri yardımı muhtaç ailelere dağıtmaktan sorumluyuz ve bir köprü vazifesi görüyoruz. Malumunuz Ramazan ayı bitti sayılır ve Bayramda kapıda artık. Burada yardım alan ailelerimize, çocuklarımıza bayramlık lazım. Bazı hayırseverlerin yardımını ulaştırıyoruz şimdiden ama yetersiz. O masum çocuklarımız annelerimiz ve yaşlı vatandaşlarımız bayramlık bekliyor. Bu bayram gelin bu ihtiyaç sahiplerinin yüzünü hep beraber güldürelim. Unutmayın bugün sana yarın bana. Yarın kimin ne olacağı belli olmaz bu nedenle her zaman yardımlarımızı yapalım ve yardım yaptığımız vatandaşlarımızın duasını alalım.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER