Artık Çırak Bulamıyorlar

Şanlıurfa'da demircilik sanatı, teknolojinin gelişmesi ve köylünün, köyden kentte göç etmesi ile birlikte yok olmaya başladı, kalan bir kaç usta ise çocuklarını yetiştirmeye başladı.

Artık Çırak Bulamıyorlar

Şanlıurfa'da, demir dövme mesleği yok oluyor. Eskiden Haşimiye civarında bir çok demir ustası varken bugün ise sayılı bir kaç kişi kaldı. Kalan demir ustalarda çocuklarını yetiştiriyor.

Dedesinin de demir ustalığı öğrendiğini belirten İsmail Turma, "Dede mesleği olan demirciliği ben dedemden öğrendim ama iki oğlum olmasına rağmen bu sanatı bir oğluma öğretebiliyorum. Bir zamanlar bu civarda pek çok demir ustası bulunduğunu ancak artık bu mesleğe ilgi duyanlar azaldı. Yanan ateşte demirleri kızdırıp çekiçle demirleri istediğimiz şekle sokuyoruz. bir sürü demir işçiliğini yapıyoruz. demircilik mesleği bir yandan teknolojiye yenik düştü. Diğer yanda ise köylünün şehre göç etmesi büyük ölçüde etkili olmuştur. Kalan köylüler ise artık eksisi gibi dövme demir almıyor. Teknoloji ile birlikte mesleğimiz yok oluyor"dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER