Antep Fıstığına Yüzde 15 Zam Yapıldı, Baklava Fiyatı Uçtu!

AB tarafından tescil edilen ilk Türk ürünü olan "Antep baklavası", Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı nedeniyle yüzde 15 zamlandı. Zam ile birlikte fıstığın kilogramı 120 lira olurken, baklava ise 70 liraya yükseldi.

Antep Fıstığına Yüzde 15 Zam Yapıldı, Baklava Fiyatı Uçtu!

UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan "Antep baklavası", Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı nedeniyle zamlandı.

Antep fıstığında bu yıl yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkan fiyat artışı, Avrupa Birliği (AB) tarafından tescil edilen ilk Türk ürünü olan "Antep baklavası"nı da etkiledi.

Kurban Bayramı telaşına giren baklavacılar, ürünlerine ortalama yüzde 15 zam yaptı. Halk arasında en çok tercih edilen fıstıklı baklavanın kilogramı 70 liraya yükseldi.Çelebioğulları Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi aptığı açıklamada, Türkiye'nin dört bir yanına baklava gönderdiklerini söyledi.

Çiftçi, Antep fıstığında bu sezon "yok yılı" olduğunu, bu nedenle fiyatların arttığını belirtti.

Fıstığın baklavanın en önemli ham maddelerinden birisi olduğunu anlatan Çiftçi, "Bu yıl fıstık, baklavacıları vurdu. 2-3 senede bir yaşadığımız bu olaya bir türlü engel olamıyoruz. Fıstıktaki fahiş fiyat artışını baklavaya çok fazla yansıtmadık. Nitekim fiyat pahalı olunca halkımıza da ister istemez yansıyor. Yine de Allah'a şükürler olsun işlerimiz iyi gidiyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mmm
Mmm - 2 yıl Önce

Bu haberin başlığı için 3 defadır yorum yazıyorum.
Silin ulan o antep fıstığı yazısını. Size insan gibi yazıyorum anlamıyorsunuz. Facebook taki bütün urfa sayfalarına ekran fotosu atacağım.

Editör
Editör @Mmm - 2 yıl Önce

Merhaba " Mmm "
İlgili haber Anadolu Ajansı tarafından servis edildiği için birebir yayınlanmıştır. Yorumlarınız konuyu incelemeden yaptığınız için onaylanmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz, ilgili habere aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

https://goo.gl/aNKiFe

SIRADAKİ HABER