13 Aralık 2013 Cuma 00:00
Alışılmışın dışında bir Başkan Adayı; İbrahim Halil Kaya
banner23

AK Parti Şanlıurfa İli Haliliye İlçesi Belediye Başkan Aday Adayı İbrahim Halil Kaya ile gelinen noktada, tabiri caiz ise son virajda, yaklaşan seçimleri ve hizmet noktasında hedeflerini, hayallerini konuştuk.

Neden Belediye Başkanlığı?

  Hizmete talip olduğumuz 5 yıl içinde, Kültür ve Sanata doyan, altyapı sorunlarını aşmış, en az 30 yıl şehircilik problemlerinden uzak, yeşil alan sıkıntısı çekmeyen, sosyal işlerle meşgul, planlı ve hizmet noktasında herkese eşit mesafede duran, istisna düzenlemelerden uzak, standardı yakalamış ve şeffaf idare edilen bir ilçe için yola çıkıyoruz.5 yıldır Şanlıurfa Belediye Meclis Üyesisiniz, sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?

  1978 yılında Şanlıurfa Merkez’de (şimdiki adıyla Haliliye ilçesinde) doğdum. İlkokulu Şanlıurfa Vatan ilkokulunda, Ortaokulu Şanlıurfa Orhan Gazi Ortaokulunda, Liseyi Şanlıurfa Lisesinde okudum. Üniversiteyi Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesinde; Teknik Eğitim, İklimlendirme Bölümünü okuyarak tamamladım. Üniversite okurken, Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezinde (TÖMER) İngiliz dili ile ilgili tüm kurları bitirerek İngilizce eğitmen sertifikası aldım. AK Partimizin kurulduğu yıl Hatay’da bulunmam sebebi ile AK Parti İskenderun Gençlik Kolları kurucu üyesi olarak Gençlik Kolları yönetiminde siyasi hayatıma başlamış oldum. Daha sonra Üniversiteyi bitirip memleketime döndüğümde, Şanlıurfa AK Partide çeşitli kademelerde, bizzat birçok çalışmanın içerisinde bulundum. Partimizin tüm seçim çalışmalarında aktif olarak görev aldım, destek verdim. AK Parti Genel Merkez, AR-Ge Başkanlığının Organize ettiği Teşkilat içi eğitim programlarına ve Siyaset Akademisi birimimizin organize ettiği eğitim programlarına katılarak birçok sertifika aldım. Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Ak Partiden Şanlıurfa Belediye Meclis Üyeliğine seçildim. Evliyim, yüce Rabbim bizlere Mustafa Mirza ve Zümra isimlerinde 2 evlat bahşetti.Belediye Meclis Üyesi olduktan sonra ne gibi çalışmalar yaptınız?

  Şanlıurfa Belediye Meclis Üyesi olduğum 2009-2013 yılları arasında; İmar Komisyon üyeliği, Çevre Temizlik Komisyonu Başkanlığı, Katı Atık Encümen üyeliği, Belediye Encümen üyeliği, Amme Alacakları Komisyon üyeliği görevlerinde bulundum. Ayrıca Şanlıurfa temsilcisi olarak, Tarihi Kentler Birliği üyeliğine seçildim. Halen Şanlıurfa Belediye Meclisi Başkan Vekilliği görevim de devam etmektedir.

Bildiğimiz ve sizi sosyal medyadan da takip ettiğimiz kadarıyla spor ile de yakından ilgilisiniz

  Evet. Spor ile yakından ilgiliyim. Fanatik düzeyde bir Şanlıurfaspor sevdalısıyım. Maçlara, -önemli bir mani yoksa- mutlaka gider takımımı desteklerim. Bana göre önemli hususlardan biri de İlçe takımı konusudur. Haliliye ilçemizin bir spor kulübü olsun arzusundayım. Gerek Şanlıurfa spor a alt yapı desteği sağlamak açısından gerekse gençlerimizin spor noktasında önünün açılması için bunu önemli görüyorum. İlgili olduğum bir diğer alan da Judo sporu-sanatı. Türkiye Judo Federasyonu Yüksek Danışma Kurulu üyesiyim. Elimizden geldiği kadarıyla spora, sporcuya destek vermeye çalışıyoruz.Neden aday adayı oldunuz?

  Bizim için aday adayı olmak demek emin olun ki, Başkan olmak değil, hizmete talip olduğumuz manasına geliyor. Namzet olduğumuz ve kutlu gördüğümüz bu AK hizmetin 5 yılı içinde; Kültür ve Sanata doyan, altyapı sorunlarını aşmış, en az 30 yıl şehircilik problemlerinden uzak, yeşil alan sıkıntısı çekmeyen, sosyal işlerle meşgul, planlı ve hizmet noktasında herkese eşit mesafede duran, istisna düzenlemelerden uzak, standardı yakalamış ve şeffaf idare edilen bir ilçe için yola çıkıyoruz.

Şeffaf idare edilen derken neyi kastediyorsunuz?

  Biz dünya görüşü olarak muhafazakâr demokrasiye inanan bir yapıdan geliyoruz. Ancak demokrasinin tabi birçok varyasyonu malumunuzdur. Gerçek bir demokrasiden bahsedeceksek “Katılımcı demokrasi”, yönetimlerin ve idarecilerin olmazsa olmazı olmak zorundadır. Seçmen veya Haliliye sakinleri ile karşılıklı iletişim içerisinde bir Belediye yönetimi sağlamak arzusundayız.

Bunu fiiliyatta nasıl yapacaksınız? Halk günü benzeri bir durumdan mı bahsediyorsunuz?

  Şimdi Halk Günü tabiri tam karşılamaz bu durumu. Karşımızdakine Halk dersek, siz nesiniz o zaman? Kendinizi farklı görmüş olursunuz. Biz ayda bir ve ya 3 ayda bir, ilçenin STK’ları, muhtarları, ileri gelenleri ve katılmak isteyen diğer sakinleriyle beraber oturup mevcut hizmetlerin gidişatı ile ilgili fikirlerini almak, varsa önerilerini, şikayetlerini ilk ağızdan duymak ve bu istişareler doğrultusunda hizmetimizde katılımcı bir yönetim adabı oluşturmak niyetindeyiz.

Kadınlara, Çocuklara, Yaşlılara yönelik projeleriniz neler?

  İmkanlar elverirse Çocuk, Genç, Yaşlı ve Hanım Haliliye sakinlerimiz için sosyal, kültürel ve spor noktasında merkezler inşa edip buralardan mümkünse ücretsiz faydalanmalarını sağlama gayreti içerisinde olacağız. inşa edilecek mahalle kültür merkezlerinde mesleki eğitim kurslarına katılan hamınlar, gençler el becerilerini geliştirerek mümkünse meslek edinerek aile bütçesine katkıda bulunabilecek. Bu merkezlerin kurulmasındaki en önemli amaçlarımızdan birisi de kadınların ekonomik özgürlüklerini bir nebze olsun kazanarak toplumda hak ettikleri değeri bir an önce tam olarak kazanabilmeleridir. “Hoş geldin Bebek” diye isimlendirdiğimiz, yeni doğum yapmış hanım kardeşlerimize, bebeğin ve annenin ihtiyacı olan her şeyin bulunduğu bir paket hediye etme gibi bir projemiz de var. Belediyemiz, bakıma muhtaç  veya 65 yaşını aşmış, evinde yalnız ya da eşi ile birlikte yaşayan, bakacak kimsesi olmayan yaşlılarımıza evde bakım hizmeti götürmeye başlayacak. Belediye personeli, ailelerin belli periyotlarla evine giderek temizlikten evin bakım-onarım ve tadilatına kadar birçok hizmetini görsün istiyoruz.

  Çocuklarımız için de birçok projemiz var. Temalı parklar ve oyun alanlarının sayısını arttırarak çocuklarımızı hapsettiğimiz beton bloklardan çıkararak güvenli bir şekilde enerjilerini sarf edecekleri alanlar oluşturmak istiyoruz. Ayrıca yaz tatillerinde her çocuğumuza okuma alışkanlıklarının artması için kitaplar hediye edeceğiz.

Halil Bey; Katıldığınız Tv programında “Mobil Hizmet Noktası” olarak tanımladığınız bir projeden bahsetmiştiniz. Biraz açarımsınız bu konuyu?

  Mobil hizmet noktası projesinin mantığı şudur; Hizmeti halkımızın ayağına götürerek, resmi işlemleri daha da kolaylaştırıp Haliliye sakinlerini belediye binasına gelmeye mecbur bırakmama düşüncesidir. Mahallelerde mobil vezne ve iletişim merkezleri kuracağız. Bütün belediyecilik hizmetlerini aynı binaya sıkıştırıp, bütün yoğunluk ve kalabalığı belediyeye çekmek yerine hizmeti vatandaşımızın ayağına götüreceğiz. Tabi öncelikle bu hizmete entegre bazı altyapı sistemlerinin kurulması lazım. Online belediyeciliği tam manasıyla ihdas ederek, Kent Bilgi Sistemiyle, Haliliye sakinlerinin teknolojinin nimetlerinden de faydalanmasını istiyoruz. İnternet üzerinden yapılabilecek ne varsa Belediyecilik hizmetleri noktasında bunu oluşturma düşüncesindeyiz.

Ana başlıklar halinde Haliliye için diğer Hayalleriniz neler?

  Bir ilçe kütüphanesi kurma planımız var.

  Hayvan Barınağı projemiz var.

  İmkanlar elverirse gençler ve çocuklar için fen bilimlerinde yol gösterici ve ilham verici olması açısından bir “bilim ve teknoloji merkezi” kurma projemiz var.

  Haliliye Tarih ve Harikalar tema parkı projemiz var. İçerisinde mesire alanı, hayvanat bahçesi ve botanik bahçe olmasını da istediğimiz, ilçemizin nefes alması adına arzu ettiğimiz bir proje.

  Sağlık bakanlığımız ile birlikte, Zihinsel engelliler ve Madde bağımlıları için bir rehabilitasyon merkezi kurma planımız var.

Halil Bey sanırım siz saymaya devam edeceksiniz, ama son olarak neler söylemek istersiniz?

  Öncelikle aday adaylığımızı açıkladığımız günden bu güne bizi destekleyen, dualarını esirgemeyen ve samimiyetleriyle bizleri onurlandıran tüm arkadaşlarımıza, dostlarımıza, kardeşlerimize ve ağabeylerimize velhasıl tüm hemşehrilerimize sonsuz şükranlarımızı iletmek isterim.

  Biz bu yola çıktığımız zaman asla ben kelimesini kullanmadık. Kendimizi dev aynasında görmedik. Bu işi bizden başkası yapamaz demedik. Herkese saygı duyduk ve duymaya devam edeceğiz. Asla kirli ilişkiler içerisinde olmadık. Tutamayacağımız sözler vermedik. Urfa’nın bir evladı olarak hizmete talip olduğumuzu beyan için medyada yer aldık. Asla şahsi reklam ve propaganda heveslisi olmadık. Kibre bürünüp te kapı aşındırmadık. Siyasetin ve siyaset kurumunun temiz kalması adına hep AK siyasetin gereklerini yerine getirdik.

  Bundan sonra da -adaylık kısmet olur veya olmaz- bu çizgimizi korumaya devam edeceğimizden kimsenin bir şüphesi olmasın.

  AK Partinin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkmış olduğu bu kutlu hizmet yolunda, hizmetkâr ve nefer olarak çalışacağımızdan, sonuç ne olursa olsun hiç kimsenin şüphesi olmasın.

  Allah(c.c.)ın izniyle kazanan hep AK Parti, Haliliye, Şanlıurfa ve Türkiye olsun. Rabbim bizleri utandırmasın. Hakkımızda hayırlı ne ise onu nasip etsin. Tek dileğimiz budur.

  Tüm hemşehrilerime selamlarımı, saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.