08 Kasım 2013 Cuma 00:00
Alberobello Kardeş  Olması Yolunda Önemli Adımlar Atıldı
banner23

Şubat ayı toplantısında İtalya’nın Alberobello ve Harran ilçesinin kardeş şehir olması yolunda önemli adımlar atıldı. Şimdi de protokol imzalanarak kardeşlik belgeleniyor.

AGİTPA Başkan Yardımcısı ve Türk Gurubu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen Başkanlığında, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özcan, Harran Kaymakamı Selami Yazıcı ve Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, İtalyan Milletvekili ve Delegasyonu Başkanı Riccardo Migliori, Alberobello Milletvekili Giuseppe Caforio ile yetkililerin katılımıyla protokol imzalanıyor.

“Kardeşliğimizi pekiştiriyoruz”

İtalyan Milletvekili ve Delegasyonu Başkanı Riccardo Migliori, Harran ile Alberobello’nun sadece mimari tarzlar açısından değil, yaşayanlar ve kültürleri açısından da benzer olduğunu, iki şehrin kardeş şehir olmasının sosyal ve ekonomik olarak da faydalarının olacağını, aynı zamanda iki kültürün birbirine benzemesinin, havasının, mimarisinin, insanının benzemesi aslında büyük bir altyapı olduğunu belirterek, “Bu açıdan Harran ve Alberobello’nun kardeş şehir olması için elimizden geleni yaptık. Bu görüşmeler ve Harran’a yapılan ziyaretlerle buna yönelik olarak ilk adımlar atılmış ve şimdi de protokol imzalayarak sonlandırıyoruz. Kardeşliğimizi pekiştiriyoruz” dedi.

“Girişimlerimizin meyvesini topluyoruz”

AGİTPA Başkan Yardımcısı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen ise; Türkiye ve İtalya’nın zengin ve benzersiz kültürel miraslarından söz ederek, iki kentin kardeş şehir olması yönünde Harran Belediye Başkanlığınca da gerekli girişimlerin tamamlandığını belirterek, “AGİTPA eski Başkanı İtalyan Milletvekili ve Delegasyonu Başkanı Riccardo Migliori, Alberobello Milletvekili Giuseppe Caforio’yu Şanlıurfa’ya davet ederek Harran ilçemizi gezdirmiştik. O sırada Alberobello kentlerine benzediğini söylediklerinde kardeş şehir önerisinde bulunduk. Hemen uygun görüp telefonla Alberobello Belediye başkanına ulaşmaya çalıştılar. O günden itibaren ellerinden geleni yaptılar. Bizde Harran Belediye başkanımızı İtalya’ya götürüp onlarla tanıştırdık, konuşturduk. Girişimlerimiz meyvesini verdi. 8 Kasım günü de kardeş şehir protokolünü imzalıyoruz” diye konuştu.

Özcan’dan herkese teşekkür

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç.Dr. Halil Özcan da, Alberobello ile Harran’ın kardeş şehir olmasıyla birlikte Harran ilçesindeki kültürel faaliyetlerin çok daha güzel ve gelir getirici hal alacağını, Harran’ı dünyanın çok daha iyi tanımış olacağını belirterek,”Bbu çalışmalara öncülük eden değerli kardeşim Şanlıurfa Milletvekilimiz Emin Önen’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” diyerek o yöre insanı olarak çok mutlu olduğunu belirtti.

“Çok sayıda projeler gerçekleştireceğiz”

Harran ilçesinin de kardeş şehri olağını belirten Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ise, “İtalya’nın Bari kentine bağlı Arberobello ile bakanlıklar nezdinde yazışmalar yapıldı. Her iki ülke Bakanlarına ve özellikle Sayın Milletvekilimiz Emin Önen’e teşekkür ederiz. 3 günlüğüne Milletvekillerimiz Emin Önen, Halil Özcan ve Kaymakamımız Selami Yazıcı ile birlikte İtalya’dayız. 8 Kasım günü resmi imzaları atacağız.

Oradaki kümbet evler aynı Harran ilçemizdeki yapıda, renkler farklı. İmza sonrası iki belediye arasında ortaklaşa yerel yönetimler çalışmalarımız devam edecek. Kültürel, sosyal çok sayıda projeler gerçekleştireceğiz inşaallah. Alberobello Belediye Başkanı ve yetkililerini de zaman zaman Harran’a davet edip ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi. Harran ve tarihi kalesinin onarımı konusunda da kısa bilgiler veren AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen şunları kaydetti:

“Harran dünyanın ilk yerleşim yerlerindendir. Kalede yapılan restorasyon sırasında ortaya çıkacak yeni bulgular tarihini bir kere daha gün yüzüne çıkarmış olacaktır. Sağ olsunlar Yüklenici Firma Yetkilisi mimar arkadaşımız yaptıkları çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verdiler. Yeni odaların bulunduğunu ve duvar içersinde de bazı sütunlar ve Papazların konuşurken ayakları altına koydukları taşı bulduklarını söylediler. Harran ilçemizin tamamı tarih kokuyor.

Geneli de sit alanıdır. Bilindiği gibi 1979 yılında arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak ilan edilen Harran, 2000 yılında Bakanlığımızca yapılan bir çalışma ile BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından ‘Dünya Doğal ve Kültür Mirası Aday Listesine alınmıştır. Dolayısıyla Harran’ın tam listeye alınması için istenilen kriterlere uygun hale getirilmesi gerekir.

Bakanlığımızca yeniden bir değerlendirme yapılmış, yapılan değerlendirme sonucunda kale ve surların onarılması, betonarme yapılardan arındırılarak kümbet evlerin koruma altına alınması ve onarılması, tarihi dokuya uygun yaşam alanlarının oluşturulması ve çevre düzenlemelerinin yapılarak turizme kazandırılması vb işleri kapsayan ‘Harran Kentinin Restorasyonu, Çevre Düzenlemesi ve Korunması Projesi’ geliştirilmiştir.

Bu kapsamda tarihi Harran kentinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca 18 proje başlatılmış. Bu projelerin bir kısmı yıl içinde bitirilmiş, bir kısmı ise devam ediyor. Kalan diğer projelerinde 2014 yıllında tamamlanması hedeflenmiştir.” (URFANATİK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.