22 Ekim 2013 Salı 00:00
AK Parti Döneminde Ülke Kalkınırken Urfa Kaybetti

Türkiye Yazarlar Birliği(TYB)’in geçen Cuma akşamki konuğu İl Müftüsü İhsan Açık ve Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kırıkçı oldu.

TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen, kurucu üyeler Kültür Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, TYB Şube Başkan Yardımcısı Seyid Ahmet Kaya, Şube Sekreteri Eyyüp Azlal, Üyeler Müslüm Abacıoğlu, Mehmet Talat Akay, Mehmet Akbaş, Ömer Faruk Sezer, Tahir Coşandal ile Gazeteci Mehmet Faruk Deveci, ŞANİMDER Başkanı Mahmut Kırıkçı, Uzman Dr. Saadettin Açar, Birecik Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Ali Karakeçili, Şanlıurfa Musiki Derneği kurucusu Musa Kaldı’nın hazır bulunduğu Cuma Akşamı Sohbetinin konukları İl Müftüsü İhsan Açık ve Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kırıkçı ile gündemdeki konular, Rızvaniye Külliyesinin durumu, Halilürrahman Gölü, manevi makam çevresindeki konuk evlerinden çevreyi rahatsız eden yüksek sesle çalınan çalgıların uygun olmadığı, mukaddes makamda disko açılmak istendiği, Şanlıurfa’nın imar planında şehrin maneviyatına uygun düzenlemelerin yapılmadığı, bazı İmam Hatip Okullarının yakınlarında camii olmadığı ve vakıf malları konuları konuşuldu.

Sorunlar önemli, dikkate alınmalı

Öncelikle TYB Şube Başkanı Cuma Ağaç ve TYB üyeleri tarafından, TYB Şubesinin bulunduğu Rızvaniye Külliyesinin halen bazı çevrelerce adeta işgal altında olduğu, cami duvarının giriş kapısı tarafındaki duvarının toprakla kapatılmasının tarihi binaya zarar verdiği, odaların nemlenerek yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalındığı, Halilürrahman Gölünün isminin Balıklıgöl diye lanse edilmesinin doğru olmadığı, Hz.İbrahim Peygamberin adı ile anılmasının devam ettirilmesinin doğru olacağı, manevi makam çevresindeki konuk evlerinde yapılan sıra gecelerinde çalınan yüksek sesli çalgıların makama yakışmadığı ve çevreyi rahatsız ettiği, vakıf mallarının doğru yolda kullanımı ve korunması konusu, Şanlıurfa’nın yeni imara açılan alanında şehrimizin maneviyatına uygun olarak cami yerleri hatta okul ve hastahane yerlerinin bile bırakılmadığı konuları dile getirilerek misafirlerin fikirleri alındı.

İmam Hatip öğrencilerinin Cuma namazı kılamaması üzücü

Yıllardır ve sürekli sohbet toplantılarına katıldığını ve 9 aydır da Şanlıurfa’da görev yaptığını belirten Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, “Türkiye Yazarlar Birliği gibi aydın, tahsilli, kalbi insanlık için, ülke ve memleket için atan genç kardeşlerimizin oluşturdukları sohbet toplantınıza ilk defa geliyorum ve çok mutlu oldum. Şimdiye kadar davet edilen konuklara belirlenen konularda hazırlanır, sohbet eder, soru soracaklar da aynen hazırlanır ve sorular sorarlardı. Burada belli edebi konularınızın dışında gündemde olan memleket meselelerini konuşmak, çözüm üretme gayreti içinde olmanız da sevindirici. Bende geçtiğimiz günlerde İmam Hatip Okullarını gezeyim, göreyim istedim. Yeni yapılan bir okulu ziyaretimde, sizlerinde dediğiniz gibi okul yakınında ve bünyesinde camii yada mescid olmadığından, konuştuğum bir öğrencinin 5 aydır Cuma namazına gidemediğini söylemesi beni çok üzdü. Okulda Cuma namazı kılacak bir cami-mescid yok. Çevrede yakın bir camii yok. Dersler geri kalınmaması ve en yakın camiin çok uzak olması nedeniyle de çocuklar okuldan dışarı bırakılamıyor. Bu öğrencilerin okul dönemlerinde bile namazları tatbiki olarak görmeli, hutbe okumalı, dua yapmalı ve mezun olmadan yapacağı işi en iyi şekilde öğrenmeli. Şükürler olsun, girişimlerimiz üzerine bir hayırsever abimiz o okulun yakınına kısa süre zarfında cami yaptıracağını söyledi. Bizlerde o hayırseverimize duacı oluruz” dedi.

İmar planında modern alanlar çok, cami yeri yok

Vakıf mallarının korunması gerektiğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kırıkçı, “Öncelikle toplumun ıslahı yönünde çaba göstermeliyiz. Vakıf olan Rızvaniye Külliyesinin duvarı önündeki topraklar kaldırılıp uygun bir peyzaj ile mevcut merdivenlerin devamı olarak düzenlenebilir. Sazlı-sözlü törenler yeni yapılmakta ve kısa süre sonra tamamlanacak olan Halepli Bahçedeki Anfide düzenlenebilir. Dolayısıyla manevi makamda çirkin sesler de ortadan kalkmış olur. Daha çok acil ihtiyacımız olan okullardan özellikle İmam Hatip Okulları yakınına mutlaka cami bulunmasına dikkat edilmeli veya yaptırılmalı. Bazı büyük şehirlerdeki gibi okul bünyesinde halka da açık camiler olabilir. Namaz vakitleri haricinde öğrencilerin eğitiminde kullanılabilir” dedi.

İmar planı konusunda da fikrini beyan eden Kırıkçı, “Geçmişte camiler işgal edildi, satıldı, başka amaçlarla kullanıldı diyorduk. Şimdi de aynı mantıkla imar planı yapılırken her türlü modern alanlara, AVM’lere yer veriliyor, camiye, mescide, okula yer kalmıyor deniliyorsa; işte önümüzde yerel seçimler var. Adaylarımızı çok iyi seçmemiz lazım” diye konuştu.

Şanlıurfa’mızın son 10 yıla kadar Urfa’nın bir Mekke olarak kabul edildiğini belirten Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı ve TYB Şanlıurfa Şube kurucu üyesi Veysel Polat, “Urfa’mız özellikle son 10 yılda manevi havasını, dinamizmini, medeniyetini kaybetti. AK Parti iktidarında ülkemiz süratle kalkınırken Şanlıurfa’mız geri kaldı. Yeni Büyükşehir yasasıyla yerel yönetimler adeta bir ‘Şehir Devleti’ haline geliyor. Kısaca; önümüzdeki yerel seçimlerde çok titiz ve dikkatli davranmamız gerektiğini ve kimin aday adayı olduğundan çok, şehri hangi fikrin inşa edeceğine dikkat etmek lazım” diyerek her Urfalının ve Urfa’da yaşayanın üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Otele, yeni bir konferans salonu yeri verildi

Bir soru üzerine görüşünü belirten TYB kurucu üyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız, mukaddes makamda disco yapılmasının mümkün olamayacağını belirterek şöyle dedi;

“Rızvaniye Külliyesi yanında Anfi tiyatrodaki kapalı alan Edessa otele Konferans Salonu olarak verilmişti. Ancak daha sonra ŞURKAV tarafından otele yakın ve yukarı kısımda başka bir yer verildi. Başka bir yerin Konferans salonu olarak otele verilmiş olmasına rağmen şimdi devralan otelin bu kapalı alanı da amacı dışında kullanmak istemesi doğru değildir. Zaten Konferans salonu dışında herhangi bir amaçla kullanılması bile anlaşmaya aykırıdır. Disco yapılamaz.”

“İmam Hatiplilere gereken önem verilsin”

Şanlıurfa İmam Hatip Mezunları Derneği (ŞANİMDER) Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ise, İmam hatipler veya okulu gündeme geldiğinde kendisini tutamadığını belirterek, İmam Hatip okullarına ve İmam hatiplilere gereken önemin verilmesi gerektiğini belirterek, “Bizler ŞANİMDER olarak Şanlıurfa İmam Hatip Mezunları Derneği olarak özellikle eğitim ve insan merkezli faaliyet gösteren bir derneğiniz. Bu bağlamda çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler çeşitli konferanslar ve paneller ve bununla beraber yine eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarına dernek olarak katkı sunuyoruz” dedi.

“Devlet büyüklerimiz gereğini yapar”

TYB Şanlıurfa Şube üyesi ve Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri Müslüm Abacıoğlu da, Devlet büyüklerinin bir kere daha açıklamaları dikkate alarak gereğini yapacağından emin olduklarını, zaten mevcut kanunların uygulanması, sorunların çözümü için gayret sarf edilmesinin herkesi rahatlatacağını belirtti.(URFANATİK)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.