27 Aralık 2013 Cuma 00:00
Adı bile gündeme getirilmiyor
banner23

Şanlıurfa’daki ulaşım sıkıntısını gidermek amacıyla projeler geliştiren mevcut belediye başkanı ve belediye başkan adayları, yol genişletme projeleri kapsamında esnaf ve sürücülerin çile merkezi konumuna gelen Divan yolundan bahsetmiyor.

Şanlıurfa’da yıllardan beri süre gelen bir ulaşım sıkıntısı var ve koltuğa gelen hiçbir belediye başkanı ulaşım sorununu ortadan kaldıramadı. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan kentte ulaşım sıkıntısı da gittikçe artıyor.

Ulaşım sorunu, seçimlerden önce belediye başkan adaylarının birinci gündem maddesi olurken, seçimin ardından yol yapım çalışmaları sekteye uğruyor. Yıldız meydanındaki ana caddede bu sıkıntı başgösterirken, koltuğa yeni gelecek belediye başkanının birinci çalışması olması bekleniyor. Haşimiye meydanından başlayarak, kapaklı pasaja kadar devem eden tek yönlü yolun genişletilmesi beklenirken, bu zamana kadarki başkanların yapamadığını yeni başkanın yapıp, yapamayacağı seçimlerden sonra belli olacak.

TRAFİK FELÇ OLUYOR

Kent merkezindeki yollar dar olurken, her geçen gün artan nüfus ve araçla birlikte trafik felç oluyor. Kentin birçok bölgesindeki yollar dar olurken, Şanlıurfa’nın simgesi konumundaki Balıklıgöl’e giden yolun genişletilmesi bekleniyor. Bütün adaylar yolların genişletileceğinden bahsederken, divan yolundan bahseden olmuyor. Vatandaşlar, Divan yolunun en önce yapılması gerektiğini söyleyerek, adayların divan yolunu birinci plana alması gerektiğini söyledi. Şehmus Kara adındaki vatandaş, “kentin diğer birçok noktasında da yollar dar olurken, Divan yolunun bu şekilde olması memleketin bir ayıbıdır. Gelen belediye başkanları ulaşım sıkıntısını gidermek için çalışmadılar. Yeni adaylar da ulaşım sıkıntısından bahsederken, hiç biri Divan yolunundan bahsetmiyor. Kentin diğer noktalarındaki ulaşım skıntısından önce Divan yolunun genişletilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“BECEREMEYECEKLERİNDEN Mİ KORKUYORLAR?”

Kentin en kalabalık yolu olan Divan yolu çalışmalarının başkanların gözünü korkutabileceğini söyleyen Kara, belediye başkanlarının içinden çıkamayacağını düşündükleri için Divan yolundan bahsetmediklerini iddia etti. Daha önceki belediye başkanlarının Divan yolu için çalışma yapmadığını ve bu sorunun giderilmediğini söyleyen Kara, “belediye başkanları milletvekillerimizin bu yolun genişletilmesi çalışma yapmaması acaba çekindiklerinden mi kaynaklanıyor.Diğer illerde belediye başkanları şehrin bir tarafını bir diğer tarafa bağlarken, bizim belediye başkanımız, şu kısacık yerde çalışma başlatmaktan mı korkuyor. Beceremeyeceklerinden mi şüpheleniyorlar, o zaman ulaşım uzmanları getirip, bu yolun genişletmesi için çalışma başlatsınlar” şeklinde konuştu.

Divan yolunun dar olması, sürücülerin yanı sıra esnaf ve yayalara da zorluk yaşatıyor.

AMBULANS GİREMİYOR

Divan yolunun dar olması sebebiyle bir olay anında itfaiye ya da ambulans ilerlemekte zorluk yaşıyor. Yolun tek şeritli olması dolayısıyla ambulans ve itfaiyeye diğer araçlar da yol veremez bir duruma girerken, yolun genişletilerek bu sorunun önüne geçilmek isteniyor. Yolun kalabalık olması dolayısıyla ambulans v eitfaiyenin gideceği yere geç ulaşması birçok soruna neden olurken, çoğu zaman ambulans içinde bulunan hastaların

hayatını kaybetmesine bile neden oluyor. Bu anlamda şikayet eden Ahmet Demir adındaki vatandaş, “Bir memleket düşün ki ambulans, hastayı hastaneye yetiştirmekte güçlük çekiyor. Bence belediye başkan adaylarımızın Divan yolu projesini birinci gündemleri yaparak, çalışmalara buradan başlamalı. Divan yolu genişletilmeden Urfa’nın ulaşım sıkıntısı giderilmez. Eğer düzenli bir çalışma olursa bu yolun genişletilip bir düzene getirilmesi bir haftayı alır. Bir hafta boyunca da bu yol kullanılmasın ne olacak ki? Belediye başkan adaylarımızın bu yolun halini şimdiden düşünmesi lazım” dedi.

“YOL KENARINA PARK EDEN ARAÇLARA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI”

Divan Yolunun dar olmasının yanı sıra yolun kenarına park eden araçlar için de bir çözüm bulunmasını isteyen vatandaşlar, yol kenarına park edilen araçların yolu daha da daralttığını belirterek, bölgede otopark sayısının da yetersiz olduğunu söyledi. Yolun bu şekilde dar olmasının yayalar için de zor olduğunu kaydeden Demir, “yol bu şekilde dar olunca, hem sürücüler hem yayalar ciddi anlamda güçlük çekiyor. Yolun genişletilmesi planlanırken, burada yol kenarına park edilen araçlar için de bir çözüm bulunmalı. Yol üzerinde bulunan bir yere otopark yapılarak, vatandaşın aracını oraya park etmesi sağlanabilir. Vatandaşlar araçlarını otoparkta park edip işlerine gittiği zaman yol bu kadar dar olmaz ve düğer sürücüler fazla zorluk yaşamaz” ifadelerini kullandı.

“ESNAF, KORNA SESİNDEN RAHATSIZ OLUYOR”

Yolda sürekli bir araç trafiğinin olması nedeniyle, işleri acil olan veya yolda beklemek istemeyen sürücülerin sürekli kornaya basması, çevredeki esnafı rahatsız ederken, esnaflar da yolun genişletilmesini ve bu çileden kurtulmak istediklerini söyledi. Sarayönünde esnaflık yapan bir vatandaş, şunları kaydetti: “burada esnaflık yapıyoruz ve araç yoğunluğu yüzünden rahatsız oluyoruz. Dükkana gelen müşterilerle bağırarak konuşmak zorunda kalıyoruz. Sürekli bir korna sesi var, sürücüler, yolda araç yoğunluğuyla karşı karşıya kalınca mecburen kornaya basıyor ve bu gürültü bizi rahatsız ediyor.”

YAYALAR KARŞIYA GEÇEMİYOR

Divan yolu boyunca yaya geçidi veya üst geçidin olmaması, vatandaşların karşıya geçmesine engel olurken, yolun genişletilmesi yanı sıra yayalar için de bir yolun yapılması istendi. Sürekli bir araç yoğunluğunun yaşandığı yolda özellikle yaşlı ve hastalar, yolun karşısına geçmekte güçlük yaşıyor. Yayalar için yol olmadığına da tepki gösteren vatandaşlar, yeni seçilecek belediye başkanının bütün bu sorunları çözmek için çalışması gerektiğini söyledi. Yolun dar olmasının kendilerine olduğu gibi sürücülere de zorluk yaşattığını aktaran esnaf Bekir Akan, “bu yol genişletilmeden buradaki esnaf da rahat bir şekilde çalışamaz, sürücüler de zorluk yaşar. Aynı şekilde yayalar da karşıya geçmeye çalışırken güçlük yaşıyor” ifadelerini kullandı. (Ali ÇETİNKAYA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.