Aday Olmak İsteyen Kamu Görevleri İçin Son Gün

Yerel seçimlerde aday olmak isteyen, hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur... Yerel seç

Aday Olmak İsteyen Kamu Görevleri İçin Son Gün

Yerel seçimlerde aday olmak isteyen, hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur...

Yerel seçimlerde aday olmak isteyen, hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (subay ve astsubaylar), siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar, bugün en geç saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun 28 Eylül'de aldığı, 4 Ekim'de de Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi'nde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin durumu belirlendi. Alınan karar gereği, aday olmak isteyen; hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (subay ve astsubaylar), siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar en geç bugün saat 17.00'ye kadar 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerekiyor. Görevden ayrılma, sadece istifa ile değil emeklilik dilekçesi vererek de yapılabilecek.

Görev yaptıkları yerden aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de en geç bugün saat 17.00'ye kadar istifa etmeleri gerektiğine, istifa kararları örneğinin, Resmi Gazete'de yayımlanmasına, siyasi parti genel başkanlıklarına gönderilmesine, karar özetinin duyuru halinde Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda ilanına, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce YSK'nın internet adresinde yayımlanmasına da karar verildi.

-BAKANLARIN VE MİLLETVEKİLLERİNİN İSTİFA ETME ZORUNLULUĞU YOK-

Milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek veya aday gösterilebilmek için görevlerinden istifa etmek zorunda değiller. 2972 sayılı kanunu 17. maddesi gereğince, milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık bir kişinin üzerinde birleştirilemiyor. Bu görevlerin birisinde bulunurken bir diğerine seçilenler, seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanmaları gerekiyor.

Öte yandan YSK'nın 29 Kasım'da aldığı karar gereği, bakanların da milletvekilleriyle aynı sıfatları taşıdıklarına hükmedildi.

Bu durumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ilk bakan aday olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin'in görevinden istifa etmesi gerekmeyecek.

-VALİ GÜVENÇ DE İSTİFA ETTİ-

Yerel seçimlerde aday olmak için siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetimindeki görevinden çok sayıda kişi istifa ederken, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de Ak Parti'den il büyükşehir belediyesinden aday olmak için görevinden istifa etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER