Adana Valiliği Yaptı, Gözler Urfa Valiliğinde

Adana Valiliğince, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasına ilişkin genelge yayımlandı.

Adana Valiliği Yaptı, Gözler Urfa Valiliğinde

Adana Valisi Mahmut Demirtaş imzası ile yayımlanan genelgede, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılması istendi. Bu karar kentte görev yapan yerel medyayı sevindirirken aynı sorunların var olduğu Şanlıurfa’da da böylesi bir genelgenin ne zaman yayınlanacağını şimdiden merak konusu oldu.

BİK teşkiline dair 195 sayılı kanunun “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığıyla yayınlanır.” hükmünün yer aldığı 31. maddesine atıfta bulunulan genelgede, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, arzu edilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması gerektiği vurgulandı.

Genelgede ayrıca süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleriyle kamu zararına meydan verilmemesi, kanunda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, doğrudan alım usulünün genel ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için gerçekleştirilecek ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi gerektiği belirtildi.

“Adana için hayırlı olsun”

Basın İlan Kurumu Adana Şube Müdürü Mehmet Feramuz Ayan Adana için hayırlı olması dileklerinde bulunarak sözlerine şöyle devam etti: “Bu genelgenin yayınlanması ile ihalelerin daha şeffaf ve daha rakabetçi bir ortamda yapılması sağlayacaktır. Aynı zamanda bu genelge, yerel gazeteler için de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sürece sunduğu katkı ve gösterdiği hassasiyet için Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’a şükranlarımı sunuyorum. Adana için hayırlı olmasını dilerim.”

Söz konusu genelge daha önce Malatya, Elazığ, Sakarya, Aydın ve Sivas gibi birçok il valiliği tarafından da yayınlanmıştı.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Try
Try - 6 ay Önce

Ne oldu acaba urfa da metrubus ihalesi milyon dollar cebe

SIRADAKİ HABER