24 Ekim 2013 Perşembe 00:00
8 Milyon Kişinin Yaşamını Etkileyecek Proje
banner23

37 yılda 27 hükümet gören, onlarca Bakan eskiten GAP’ın şu ana kadar yüzde 15’i tamamlanabildi. Güneydoğu Anadolu Projesi'nde yer alan iller, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep , Kilis, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Mardin’de çalışmalar sürüyor. Milyonlarca insanın yaşadığı bölge Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 11'ini oluşturuyor. Türkiye'de sulanabilir arazilerin yüzde 20'si GAP bölgesinde. 8 milyon kişi, GAP sınırlarındaki 9 ilde yaşıyor. İnsan odaklı kalkınma projesi olan GAP, bölgenin sosyoekonomik yapısını değiştirmeyi hedefliyor. GAP'ın en başta ortaya çıkış amaçlarından biri olan bölgeyi kalkındırma hedefinin en önemli ayağı Güneydoğu topraklarını suyla buluşturarak tarıma sınıf atlatmaktı. Ancak şu ana kadar sadece Harran ve Bozova’nın bir kısmına su ulaştırılabilmiş olması ve Bozova Pompaj 2. Kısım 2. Kademe Sulama Projesi’nin 2014-2018 GAP Eylem Planı'nda yer almaması kamuoyunda derin düşüncelere yol açıyor.

“GAP’I Batı’ya mı kaptırdık?”

Projeyle ilgili endişelerini dile getiren ve toplum yararına kamuoyu oluşturmak isteyen Fikir Masası Platform sözcüleri İsmail Çelik, Rıdvan Çoban ve Mahmut İzgördü bir otelde basın toplantısı düzenledi. Platform sözcülerinden Rıdvan Çoban’ın yaptığı açıklamada, “Acaba GAP Eylem Planı, Batı illerindeki Marmaray, Kanal İstanbul gibi büyük projelere kurban mı edildi? Urfa’ya gelmesi gereken yatırımlar Batı’ya mı kaydırıldı?” sorusu gündeme getirildi. 

Diğer ilçeler su bekliyor

Gap projesi çerçevesinde ancak 1995 yılında Harran Harran Ovası’nın suyla tanışabildiği belirtilen açıklamada, “Aradan geçen 18 yıllık süre zarfında Şanlıurfa’da sulanabilir alanlara sadece Bozova İlçesi’nin bir kısmı eklenebilmiş, Suruç Ovası ise halen suyla buluşmayı beklemektedir” denildi.

2 Milyon fıstık ağacı susuz kalacak

Rıdvan Çelik, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2008 yılında  Diyarbakır’da açıklamış olduğu GAP Eylem Planı kapsamında bölgenin sulama projelerinin bitirilmesi öngörülüyordu. Bu planlama kapsamında özellikle Bozova pompaj 2. kısım 2. kademe sulama projesinin 2014 yılında bitmesi hedefleri arasındaydı. Ancak yakın zamanda açıklaması beklenen 2014-2018 revize eylem planı kapsamında Bozova pompaj 2. kısım 2. kademe sulama projesinin kapsam dışı tutulacağı ve 2018 yılına kadar herhangi bir planlamanın yapılmayacağı söylenmektedir. Bahse konu yerde 27 bin hektar arazi ve 2 milyon fıstık ağacının suyla buluşması öngörülüyordu.  Ancak ertelenmesiyle beraber bu alanın suyla kavuşması en az 5 yıl sonra olacak” dedi. 

“AK Parti Urfa’yı cezalandırmak mı istiyor?”

Şanlıurfa için hayati öneme sahip GAP Eylem Planı’nın ertelenmesine kamuoyundan tepkiler yükselememesini hayretle izlemekte olduklarını belirten Rıdvan Çoban, “Bir Bakan, 11 milletvekili bulunan, yüzde 70 iktidar partisine oy vermiş GAP’ın başkenti Şanlıurfa cezalandırılmak mı isteniyor? Yıllarca yatırımlara hasret kalan devletin görmezlikten geldiği bölgemiz için büyük hayati önem arz eden GAP, şimdi de Batıda yapılan büyük projelere kurban mı ediliyor?” diye sordu. 

“Bozova Sulama Projesi Eylem Planında yer alsın”

Platform olarak isteklerini dile getiren Fikir Masası sözcüleri, “Projenin sadece Şanlıurfa değil ülke çapında kalkınma hamlesi yaratacağı aşikardır. Bununa birlikte, Önümüzdeki günlerde son şeklinin verileceği 2014-2018 GAP revize eylem planında Bozova Pompaj 2. Kısım 2. Kademe Sulama Projesi’nin daha önce açıklanan eylem planında olduğu gibi yatırım kapsamında olmasını ve en kısa sürede projenin hayata geçirilmesini talep ediyoruz “dedi.

Açıklama Şanlıurfa’nın menfaati için yetkililerin bir an önce harekete geçmesi çağrısıyla son buldu. (UrfaHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.