“578 hasta mahpus tedavi olmayı beklemektedir”

Murat ÇİFTÇİ İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Nalan Durdu yapmış olduğu basın açıklamasında şunları kaydetti; “Son bir yıl içerisinde 40’a yakın hasta mahpus cezaevlerinde yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren mahpuslardan Mehmet Canpolat, Lü

“578 hasta mahpus tedavi olmayı beklemektedir”

Murat ÇİFTÇİ

İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Nalan Durdu yapmış olduğu basın açıklamasında şunları kaydetti;

“Son bir yıl içerisinde 40’a yakın hasta mahpus cezaevlerinde yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren mahpuslardan Mehmet Canpolat, Lütfü Taş, Abdülmecit Aslan ve Haşem Arduçlu ise son 15 gün içerisinde cezaevinde hastalanarak yaşamını yitirdi. Derneğimize yapılan başvurulara göre, halen cezaevlerinde, 228’i ağır olmak üzere toplam 578 hasta mahpus tahliye (İnfazının ertelenerek) edilerek tedavi olmayı beklemektedir. Bu durum karşısında defalarca yaptığımız basın açıklamaları, eylemler ve yetkililer ile yaptığımız görüşmeler sonuçsuz kalmıştır. Hasta mahpuslar, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve cezaevi idareleri ile cezaevi güvenlik birimlerinin bilinçli bürokratik işlemleri sonucu tedavi edilmeyerek ölüme terk edilmektedir. Bu bürokrasi işkencesine Adli Tıp Kurumu ve infaz savcılıkları da ortak olmuştur.”

“Sağlık Sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında Savcıların takdir yetkisi kaldırılmalı”

5275 sayılı ceza infaz kanunun da, Cumhuriyet savcılarına ağır hastalık nedeniyle infaza ara verilmesi durumlarında kamu güvenliği açısından mahpusun tehlike oluşturup oluşturmadığı noktasında takdir yetkisi tanınmadığını belirten Durdu, “Cumhuriyet savcıları, polisin hazırladığı keyfi tutumlar ve polisin sanki savcıların amiri gibi rapor hazırlamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Bu keyfi tutumları önlemek bakımından ya savcıların takdir yetkisi kaldırılmalı ya da 5275 sayılı yasanın 16/6 bendinde yer alan ‘Toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı’ cümlesinin yasa metninden çıkarılması gerekir” dedi.

“Cezaevleri, Mahpusları hasta ediyor ölümlerine neden oluyor”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER