2017'da ziyaretçilere açılacak

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde yer alan Göbeklitepe’de, üst yapı örtüsü için çalışmalar sona doğru gelindi. Çalışmalar nedeniyle ziyaretlere kapatılan Göbeklitepe, Ocak veya Şubat ayında ziyaretçilere açılması bekleniyor.

2017'da ziyaretçilere açılacak

Göbeklitepe’ye yapılan uzay görümünde modern üst yapı örtüsü son aşamaya geldi.  Avrupa Birliği desteği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen proje ile üst yapı örtüsü sona doğru gelindi. Göbeklitepe Ocak veya Şubat ayında ziyaretçilere açılmasını bekleniyor.
Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın kuzeydoğusunda, 12 kilometre uzaklıkta bulunan uzun dağların en yüksek bölgesindeki bayırda bulunuyor. Örencik Köyü yakınlarında, 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde, geniş görüş alanına hâkim bir konumda yer alan ve inşası MÖ 10.000 yılına uzanan Göbeklitepe’de kazı çalışmaları halen devam ediyor. Bölgenin yaşı MÖ 10.yüzyıl, yaklaşık 11,500 yıl önce. İlk kez 1964 yılında keşfedilen bölge Amerikalı arkeolog Peter Benedict tarafından ilk Taş Devri aktiviteleri potansiyeli taşıdığı öne sürülmüş, ancak o yıllarda önemsenmemiş. Kazılar 1994 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi tarafından başlatılmış ve arkeolog Klaus Schmidt tarafından yürütülmüştü.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER