07 Ekim 2013 Pazartesi 00:00
2013–2014 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı Yapıldı
banner23

Harran Üniversitesinin 2013-2014 Akademik Yılı’nın açılışı törenlerle yapıldı.

Düzenlenen törenlerin ilki, üniversitemiz akademisyen ve öğrencilerinin Osmanbey Yerleşkesi’nde Atatürk anıtı önünde saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil MUTLU’nun anıta çelenk koyması ile başladı.

Harran Üniversitesi Akademik Yılı’nın Açılış Töreni için Mavi Salon’da düzenlenen programa geçtiler.

Akademik Yılı Açılış Programı’na Şanlıurfa Vali Yardımcısı Cengizhan YILMAZ, Belediye Başkan Yardımcısı Habib ASLAN, Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil MUTLU, Fakülte Dekanları, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet ADEMOĞLU, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa GÜRBÜZ, akademisyen ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Mavi Salon’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Üniversitemiz Müzik Öğretmenliği Bölümünden oluşan koro, Şef Gülgün YÜCESAN yönetiminde mini bir konser sundu.

Tören, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL ve Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın telgraflarının okunması ile devam etti.

Törende akademik unvanları değişen Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör kadrosuna atanan akademisyenlere törenle binişleri giydirildi.

Öğrenciler adına törenin ilk konuşmasını yapan üniversitemiz öğrencilerinden Sultan PARMAKSIZ; “Hukuk, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinin açılması üniversitemizin dinamik yapısına güç kazandıracaktır. Üniversite-sanayi işbirliği artmalıdır. Üniversitemizin kapasitesi artmakta, ancak özellikle Osmanbey Yerleşkesi’nde yurt büyük bir sorun haline gelmektedir. Özellikle buraya yeni yurt binaları yapılmalıdır. Eyyübiye Yerleşkesi ile Osmanbey arası ulaşım hatları açılmalı. Son olarak Şanlıurfa Osmanbey Kampüsü arasında raylı sisteme geçilmelidir” dedi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil MUTLU yaptığı konuşmada yeni eğitim ve öğretim yılını kutlarken yeni başlayan öğrencilere hoş geldiniz dedi.

Rektör Mutlu konuşmalarında ”Göreve geldiğimiz günden itibaren önceliğimiz bilim, araştırma, öğrenci ve çalışan memnuniyeti oldu. Öğretim üyelerine özgür bir araştırma ortamı sunan; araştırmacıları maddi ve manevi açıdan destekleyen; farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek için yeni destek tipleri oluşturan; bilimsel araştırma yayın süreçlerini kolaylaştıran bir yönetim anlayışı ortaya koymaya çalıştık ve sonuçlara baktığımızda Türkiye’deki üniversiteler arasında önemli bir yerde olduğumuz görülmektedir. 2000-2006 yılları arasında desteklenen toplam bilimsel, kültürel ve sosyal AR-GE proje sayısı 517 iken, rektörlük dönemim olan 2007-2013 yılları arasında % 100’e yakın bir atışla desteklenen proje sayısı 1000’i aşmıştır.

Hızla değişen teknoloji, yeni bilimsel buluşlar, dünyanın geleceğine yönelik ortaya çıkan yeni bakış açıları sonucunda yeni uygulama ve araştırma alanları doğmuştur. Bu yeni alanlarda çalışma yapmak üzere 2007-2013 döneminde bünyemizde bulunan 9 merkeze ilave olarak, Sürekli Eğitim Merkezi, Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ve GAP Yenilenebilir Enerji ve

Enerji Verimliliği Merkezi olmak üzere 6 yeni araştırma merkezi kuruldu ve merkezlerin sayısı toplam 15’e ulaşmıştır.

Üniversiteleri girişimcilerle buluşturan ve AR-GE çalışmaları yapmaları için önemli destekler veren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, ülkemizin inovasyon yetkinliğini ve rekabet gücünü arttıracak özellikler taşımaktadır. Bilgi ve deneyimlerinin ürüne dönüşmesi, akademik personelin sanayi finansmanını da kullanarak araştırmalarını sürdürmeleri, öğrenci ve mezunlara istihdam olanağı sağlanması ise üniversiteler açısından teknokentleri cazip hâle getirmektedir. Bu amaçla, tematik olarak Türkiye’nin en büyük Teknopark alanına sahip Şanlıurfa Teknokent Üniversitemiz bünyesinde kuruldu. Tarım ağırlıklı faaliyet gösterecek olan Teknokenttin inşaatının ise bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Küreselleşmenin belki de en doğru anlaşılması gereken sonucu, kişi ve kurumların artık tek başlarına hiçbir başarı elde edemeyecekleridir. İş birliği çağımızın âdeta sihirli kelimesidir. Bu ise diyalog ve hoşgörü ile sağlanır. Siyasal, ekonomik ve kültürel alanda kendini gösteren küreselleşme, bilginin, bilim insanlarının ve öğrencilerin hızla yer değiştirmelerini de beraberinde getiriyor. Bu gelişmelere paralel olarak üniversitemizde de yurt içi ve yurt dışı değişim programlarından yararlanan öğrenci ve öğretim elemanı sayısında her yıl artış sağlanmıştır. 2011-2012 Eğitim Öğretim döneminden itibaren 13 kontenjanla ilk defa yabancı uyruklu öğrenci alımına başlanmıştır. Bugün itibariyle 63 yabancı uyruklu öğrenci üniversitemizde öğrenim görmekte olup bu sayının her yıl artacağını bekliyoruz. Ayrıca dünyanın önde gelen üniversiteleri ile işbirliği anlaşmaları yapmak suretiyle dünyayla entegre bir üniversite olma yolunda büyük mesafeler katettik.

Yedi yıl boyunca üniversite üst yönetiminde farklı fikir ve düşüncelerin aynı sorumlulukla bir arada yaşatılabileceğini gördük, farklı görüşteki insanların bir arada çalışarak sinerji oluşturabileceğini gösterdik. Yeter ki birbirimizi dinleyerek, birbirimizi anlamaya çalışarak, farklılıklardan ürkmeden, birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamayı kalben isteyelim. Bu temennilerle yeni akademik yılın hayırlı ve başarılı geçmesini diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”Dedi.

Düzenlenen program İpek Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal ÇİÇEK’İN “Osmanlı: Çok Dinli Çok Dilli ve Çok Kültürlü Bir Toplumu Yönetme Sanatı” konulu ilk dersi sunumu ve yayın desteği projelerinde 2013 yılı desteklemesinde dereceye giren Yrd. Doç. Dr. Turgay Ulaş, Yrd. Doç. Dr. Yavuz Yeşilova, Dr. Abdullah Göktaş’a plaket takdimi ile sona erdi.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.