19 Aralık 2013 Perşembe 00:00
2011 yılında vaat edilen 400 projenin kaç tanesi tamamlandı?
banner23

Ak Parti’nin Şanlıurfa’da üzerinde durduğu ve büyük ses getiren 400 projeden kaç tanesi tamamlandı? Bu projelerden bir tanesi ve belki de en önemlisi olan hastane ve doktor sıkıntısıydı. 2 yıl içerisinde Şanlıurfa’daki hastanelerin durumunda herhangi bir değişiklik olmadı. Söz verilen bütün projeler, kalan son iki yıl içerisinde tamamlanacak mı?

Şanlıurfa’da Sosyo-Ekonomik gibi bir çok sorun bulunurken, gündem maddesi haline gelen eğitim sorununa da bir çözüm bulunmadı. Şanlıurfa merkez ve ilçelerde bazı okulların ihaleleri yapıldıysa da tamamlanmadı ve sıkıntılar devam ediyor. AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalaettin Güvenç, SKM’yi ziyareti sırasında AK Parti İl eski Başkanlarından AK Parti SKM Başkanı Av. Ahmet Düşünür, “4 yılda 400 proje” kitapçığını tekrar dağıtacaklarını söyledi. 4 yılda 400 proje daha önceki seçimlerde de konuşulmuştu ancak, geçen 2 yıl içinde bu 400 projeden kaç tanesi gerçekleşti. Şimdi Celalettin Güvenç, 4 yılda 400 proje tamamlayacağını hedefliyor; bu olacak mı? Bilemeyiz ama Şanlıurfa’da çözüm bekleyen birçok sorun var.

“YILLARDIR İHMAL EDİLEN SORUNLARININ TAMAMI ÇÖZÜLMEDİ”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday olan Güvenç, Şanlıurfa’nın yıllardır çözüm bekleyen ama ihmal edilen sorunlarının olduğunu söyledi. Vaat edilen 400 proje nerede kaldı o zaman? Bu sorunlar neden çözülmedi, bunu yapamayan sorumlular kim ve bu sözler halka verildiği halde neden tamamlanmadı. Güvenç, bu sözleri söylerken, başkan seçilmesi durumunda kendisini büyük sorunların beklediğini biliyor. Çünkü, kendisinin de dediği gibi Şanlıurfa’da yapılacak çok iş var.

2 yıl önce “4 yılda 400 projesi kapsamında çözülmeyi bekleyen bir diğer sorun da elektrik sorunuydu ama o da çözülmedi. Şimdi Güvenç, Şanlıurfa ve ilçelerine gerekli tüm hizmetlerin getirileceğini söyledi. Önceki seferlerde ağzı yanan vatandaşlar, bu sözleri dinlerken artık tedirgin oldukarını söyledi.

“HASTANELERDE DURUM AYNI”

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da ciddi anlamda hastane sorunu var. Şanlıurfa’daki hastaneler yetersiz olurken, doktor sayısında da büyük sıkıntı yaşanıyor. Geçen iki yıl içerisinde hastane sorunlarının giderilmediğini dile getiren vatandaşlar, yeni seçilecek başkanının bu sorunları çözmesini istedi. Yasin Demirci adındaki vatandaş, “Hastanelerimizde zaten ciddi anlamda sıkıntı vardı, yer bulamıyorduk bir de Suriyeliler geldi. Suriyelilere hastanelerde öncelik verilmesi dolayısıyla Şanlıurfalılar hastanelerde yer bulmakta sıkıntı yaşadı. Doktorlar yetersiz, gelen doktor hemen geri kaçıyor. Bu anlamda bir çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM SORUNU GİDERİLMEDİ”

Şanlıurfa’da yaşanan bir diğer önemli sorunun eğitim sorunu olduğunu dile getiren vatandaşlar, verilen sözler kapsamında eğitim sorunun giderilmediğini söyledi. İl merkezi ve bazı ilçelerde okul ihalelerinin yapıldığını ancak bu ihalelerin tamamlanmadığını söyleyen Hakan Toprak, “Şanlıurfa bölgesinde eğitim konusundaki sıkıntıları Bakan Faruk Çelik de biliyor ki bu sorunu çözmek için devreye gireceklerini söyledi. Bazı okulların ihaleleri yapıldı ancak bu memlekete ne kadar faydalı oldu. Kentimizde bir kere öğretmen sıkıntısı var. Şanlıurfa’ya öğretmen atanmadı. Celalettin Güvenç şimdi bu dorunları çözmek için devreye gireceğini söylüyor, umarım tamamlar” şeklinde konuştu.

“İMAR SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Kent merkezindeki bir diğer sorunun imar sorunu olduğunu belirten Toprak, kent merkezinde imar probleminin de bulunduğunu ve çözüm beklediğini söyleyerek, “artık belediye başkanımızın, milletvekillerimizin bu imar sorununa bir çözüm bulmasını istiyoruz. 2 yıl önce verilen sözler kapsamında bu sorunların hiç biri çözülmedi” dedi.

“TAPU SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Seçim çalışmaları kapsamında Ceylanpınar’a giden Güvenç, tapu sorununu çözeceklerini söyledi. Ceylanpınar ve Viranşehir Bölgesinde binlerce dekar arazi tapusuzken, çiftçiler yıllarca tapunun gelmesini bekledi. Bu zamana kadar bir çözüme kavuşmayan tapu sorununu Güvenç, çözeceklerini söyledi. Ceylanpınarlı esnaflarla bir araya gelen Güvenç, vatandaşlarla sohbet ederek, Şanlıurfa ilçelerinin, diğer illerin ilçeleriyle aynı imkana sahip olacağını söyledi. Ceylanpınar ve Viranşehir’in en büyük sorunu olan tapu sorununu çözeceğini söyleyen Güvenç, bu anlamda vatandaşı memnun ederken, bazı vatandaşlar ise, artık yetkililerin verdiği sözleri gerçekten yerine getirmesini istedi. Daha önce de benzer sözlerin verildiğini ancak yerine getirilmediğini belirten Ishak Çelik, “daha önce de bize bir takım sözler verildi ancak, hiç biri yerine getirilmedi. Kimse kusura bakmasın ama artık yetkililer çalışma yapmadan sözlerine güvenemiyoruz” şeklinde konuştu.

“TARIMCILIK GELİŞTİRİLMELİ”

Şanlıurfa’nın GAP bölgesi olması sebebiyle büyük oranda tarımın yapıldığını kaydeden vatandaşlar, çiftçilerin son yıllarda zorluk yaşadığını ve çiftçiye destek çıkılması gerektiğini söyledi. 2011 yılında verilen sözler kapsamında tarım anlamında gelişmelerin yeteri düzeyde olmadığını söyleyen Toprak, “çiftçilerimize eğitim verilecekti, verilmedi. Hayvancılık geliştirilecekti ama geliştirilmedi. Tarım ve hayvancılık geliştirilseydi, vatandaşlarımız, arazilerini bırakıp çalışmaya gitmezdi” ifadelerini kullandı. (Ali ÇETİNKAYA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.