YENİ BİR ŞOK YAŞANACAK MI?

31 Mart seçimlerinin yaklaşmasıyla siyasetini nabzı gün geçtikçe daha fazla atmaya başladı. Özellikle siyasi partilerin adaylarını açıklamasıyla birlikte birçok şehirde partiler arasında İttifak yapılırken ‘Cumhur İttifakı’na karşı olarak muhalefetinin Türkiye’nin birçok ilinde sürdürdüğü ittifak arayışları, aşiret sisteminin en yoğun oldu İllerin başında gelen Urfa’da “Çatı Adayı”  konusunda el sıkıştılar bilindiği üzere.  “Çatı adayı” olarakta adı geçen Urfa’nın en büyük aşiretlerinden bir olan Şeyhanlı aşiretinin önde gelenlerinde Sabahattin Cevheri olması siyasetçiler ve vatandaşlar tarafından AK Parti Urfa’da sarsılıyorum sorusu sorulmaya başladı. Ayrıca geçtiğimiz dönemlerde Cevheri 22. dönem milletvekili olarak AK Parti’de görev yapmıştı.

Bunun yanı sıra Urfa nüfusu arttıkça ve demografik yapısı değiştikçe, siyaset içinde dikkat çekici olaylar daha farklı görüşler ortay çıkıyor ister istemez. Önümüzdeki 31 Mart yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte yapılan ittifaklar seçimin biraz daha çekişmeli geçmesine neden olacak gibi  görünüyor. Özellikle bazı illerde çatı adayı olarak gösterilen adaylar çekişmelerin başlamasına neden oldu. İşte o illerden biriside Urfa. Geçtiğimiz seçimlerde genelde AK Partinin galip geldiği kente bu kes “Çatı Adayının” halk tarafından sevilen birisinin olması AK Partinin sarsılmasına neden olacak mı gibi soruları akılara getiriyor.

Özellikle AK Partinin güneydoğudaki kalesi olarak görünen Urfa  “Çatı Adayı” olarak gösterilen Sabahattin Cevheri ve öte yandan daha önce AK Parti Şanlıurfa İl başkanlığı yapan Zeynel Abidin Beyazgül’ ün büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilmesiyle birlikte yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte kente son günlerde en çok konuşulan konu olurken akıllara AK Parti Urfa'da yeni bir şok yaşayabilir mi sorusu geliyor. Biliyorsunuz 2009'da aday gösterilmeyen Ahmet Eşref Fakıbaba'nın seçimi "bağımsız" kazanarak AK partiye büyük bir şok etkisi  yaşatmıştı.

AK Partinin büyükşehir adayı olan Beyazgül’ün kente birçok kesim tarafından sevilmesi ve  “Çatı adayı” olarak gösterilen Cevheri’nde Urfa’nın önde gelen en büyük aşiretlerinden bir olan Şeyhanlı aşiretinden olması yaklaşan seçimlerin her iki taraf açısında da daha haraketli ve çekişmeli geçecek gibi görülmektedir. Yani büyükşehir adayları arasında kıran kıran bir rekabet yaşanırken aynı rekabet ilçelerde yaşanmaktadır. Özelikle AK Parti ilçelerdeki mevcut belediye başkanları arasında Hilvan ve Karaköpü dışında diğer adayları aday olarak göstermemesi kan kaybına neden olacağı konuşulurken bunun neden ise aday gösterilmeyen mevcut ilçe belediye başkanlarından bağımsızlıktan veya başka bir partinin çatısı altında seçime girmesiyle birlikte kan kaybının yaşanmasına neden olacağı düşünülmektedir.

YORUM EKLE