Urfa'da Tesbihler Büyük İlgi Görüyor

Şanlıurfa'nın tarihi çarşılardan Gümrük Handa seyyar satıcıların tezgahlarını süsleyen tesbihler büyük ilgi görüyor.

Urfa'da Tesbihler Büyük İlgi Görüyor
Gümrük Hanı içerisinde seyyar satıcıların tezgahlarında yer alan birbirinden farklı tespihler, meraklılarının ilgisini çekiyor. Bazı meraklıların ellerinde küçük bir serveti bulan tespihler, bazı meraklılarında hastalık boyutuna ulaşıyor.
Tarihi çarşı Gümrük Handa bulunan birçok seyyar satıcıların tezgahlarını süsleyen tesbihler, meraklılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Oltu, Kehribar, Firuze ve Koka gibi taşlardan yapılmış farklı renk, sayı ve büyüklükteki tesbihler güç ve iktidarın sembolü olarak biliniyor.Gümrük han'da bulunan atölyelerde üretilen tespihler Kehribar, Zümrüt, Yakut, Lapis, Firuze, Lületaşı, Akik, Kuars, Oltu, Ametist, Yeşim, Yıldıztaşı, Necef, Kan taşı, Şah, Maksut gibi kıymetli taşlarda yer alıyor. Özellikle de Firuze, Koka ve Bağa taşından yapılan tespihler 5-10 bin TL arasında alıcı buluyor.
Tespih meraklıları Gümrük Hanı’nda yer alan eski tespih ustalarının azaldığını söylüyor. Eski zamanlardaki tespih ustalarının daha sanatkar olduğunu belirten meraklılar ‘’Sayıları yine fazla fakat sanatkar olanları azaldı. Bu sanatı öğrenmek ve yaşatmak isteyenler oldukça azaldı’’ diyorlar.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER