Maden Çalışmaları Hayvanları Zehirledi

Cerattepe’de devam eden madencilik faaliyetleri doğaya ve hayvanlara zarar vermeye devam ediyor. Çalışmadan dolayı içme suyunun kirlenmesi, bölgedeki 11 hayvanı hastalandırdı. Hayvan sahibi Fikret Beyaz, 9 yıldır hayvancılık yaptığını ve böyle bir durumla ilk kez karşılaştığını dile getirdi.

Maden Çalışmaları Hayvanları Zehirledi

Cerattepe bölgesine çıkan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetimi kirlenen su kaynaklarını inceledi, hayvanları hastalanan çiftçi ile görüştü. Heyet, farklı bölgede su numuneleri alarak tahlile gönderdi. Hayvanların cansız kaldığı, ishal olduğu, ağrılarının ve sancılarının durmadığı öğrenildi.

Hayvancılık yapan Beyaz, 6 yıldır merada hayvan beslediğini belirterek, “Maden şirketi başlayana kadar her an gibi bir sıkıntımız sorunumuz yoktu. Şirketin çalışmalarının ardından artık suyumu veriyor, tünelin içini mi boşaltıyor bilmiyorum benim yaklaşık. 11 tane malım zehirlendi. Hayvanlardan hiçbir türlü verim alamıyorum” dedi.

‘MERAYI BİZ DEĞİL MADEN ŞİRKETİ TERK ETSİN’
Kendilerinin merayı terk edemeyeceğini, terk etmesi gerekenin maden şirketi olduğunu dile getiren Beyaz, “Ben bu maden çalışması başlayana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadım, görünen bu meranın tamamı tapuludur bizim dedelerimiz de gelir şahitlik yapar biz bu suyu böyle görmedik. Bizi normal yolumuz kapalı, bizim o bölgeden geçmemize zaten izin vermiyorlar. Görevliler geldi numune aldılar, burada benim büyük zararım var ben bir maden şirketi yüzünden bu merayı terk edemem. Terk edecekse maden şirketi terk etsin” açıklamasını yaptı. Bu bölgede 100'e yakın büyükbaş hayvan olduğunu ifade eden Beyaz, yetkililerden yardım istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER