Kedi Dışkısından Yapılan Kahveye Yoğun İlgi

Anavatanı Endonezya olan misk kedisinin dışkısından üretilen kahve son zamanların en popüler kahvesi olarak cafe ve restoranlarda yerini almaya başladı.

Kedi Dışkısından Yapılan Kahveye Yoğun İlgi

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak ününü duyuran Luwak kahvesi bir kedinin dışkısından üretiliyor. Bu kedinin dışkısından üretilen kahve Bali adasında bulunan cafe ve restoranlarda servis ediliyor.

Bir tür misk kedisi olan Paradoxurus'ların dışkısından ayıklanan kahve çekirdekleri işlenip, kurutulduktan sonra, fincanı yaklaşık 30 eurodan meraklısına sunuluyor.

Turistlerin En Çok Tükettiği Kahve
Bali adasında yer alan cafe ve restoranlarda en çok satılan kahve olarak bilinen Luwak kahvesinin kilosu yaklaşık olarak 350 (£) Euro. Kahve Paradoxurus olarak bilinen bir kedinin dışkısının işlenmesinden sonra elde ediliyor. Konu ile alakalı olan Ukraynalı turist allina Kasionava, kahvenin yapılışını ilk duyduğunda iğrenç geldiğini belirtirken, ilk denemem de tadı değişik gelmişti. Bir daha asla içmeyeceğimi sanıyordum ama ikinci içişimde çikolata tadı aldım. Tadı gerçekten diğer kahve çeşitlerinden çok daha farklı dedi.
Bali adasında bulunan bir restoran sahibi Ketut Gogong Prama ise “Luwak Kahvesi dünyanın en pahalı kahvesi. Dünyada çok az üretilen bir kahve. Bali adasına gelen bir çok turistin restoranlarımıza gelerek bu kahveyi deniyor. Kahvenin bir kedi dışkısından üretilmesi kafaları karıştırsada bilimsel olarak diğer kahve çekirdeklerinden daha az bakteri olması biraz daha durumu yumuşatıyor.
 

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kakadan Yapılıyor

Daha doğrusu miskkedisinin yediği ve kısmen sindirdiği, daha sonra da dışkıladığı kahve çekirdeklerinden elde ediliyor. Bir fincan kopi luwak'a (bu kahveye bu ad veriliyor) ABD'de 80 dolar kadar fiyat biçilebiliyor. 

Güneydoğu Asya'da ve Sahra-altı Afrikası'nda bulunan miskkedisi, maymunun uzun kuyruğuna, rakunun yüzüne ve çizgili bir gövdeye sahip. Kahve meyvesi, mango ve diğer meyvelerin yanı sıra böcekler ve küçük sürüngenlerle de beslenen, ve leoparların, büyük yılanların ve timsahların avları arasında yer alan miskkedisi besin zincirinde önemli bir yer tutuyor. 

Miskkedisi kahvesi ticareti başlangıçta bu hayvanlar için olumlu sonuçlar doğurdu. Endonezya'da ticari meyve tarlalarına dadanan Asya palmiye miskkedisi genelde bir bela olarak görülüyordu; dolayısıyla kopi luwak endüstrisinin gelişmesi, yerel halkın bu hayvanları değerli dışkıları nedeniyle korumasını sağladı. Sindirim enzimleri kahve çekirdeklerindeki proteinin yapısını değiştiriyor, böylece asit oranı bir ölçüde kayboluyor ve daha yumuşak bir kahve ediliyor. 

Ancak miskkedisi kahvesi bilinirlik kazanınca ve Endonezya, yaban hayatına yakından tanık olmak isteyen daha çok turist ağırladıkça daha fazla sayıda yabanıl miskkedisi kahve plantasyonlarındaki kafeslere tıkıldı. Bu durum miskkedisi kahvesi üretimi kadar bu canlılara yakından tanımak isteyen turistler nedeniyle de kârlı bir hal aldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER