Eşeğin Sütünü De Sütünden Elde Ettiği Sabunları Da Satıyor

Muğla'nın Yatağan ilçesi Bozarmut Mahallesi'ndeki evinin bahçesinde eşek çiftliği kuran evli ve 3 çocuk babası Musa Karaçam, eşek sayısını artırarak hem sütünü hem de sütünden elde ettiği sabunları satmaya başladı. Karaçam, sütün litresini 150 liradan bardağını ise 30 liradan satıyor.

Eşeğin Sütünü De Sütünden Elde Ettiği Sabunları Da Satıyor

2013 yılında 20 eşekle üretime başlayan Karaçam, sayıyı 40a çıkardığını ve günde 4 litre süt elde ettiğini anlattı. 

Eşek sütünün bazı hastalıklara iyi geldiğinin rivayet edildiğini de belirten Karaçam, çiftliği ziyaret edenlere sütün litresini 150 liradan, su bardağıyla ise 30 liradan satıyor.

Vücudu Yumuşatıyor, Kırışıklıkları Önlüyor

Eşek sütü satışı yaparken, sabun imal etmeleri yönünde talepler geldiğini anlatan Karaçam, Süt sağıldıktan sonra sütün köpüğünü yüzüne süren kadınlar, sabununun da olabileceğini söyledi. Biz de bunun üzerine sabun üretmeye başladık dedi. 

Karaçam İlk önce cüzi miktarda ürettiğimiz sabun satıldı. Ardından seri üretime geçmek için eşim kurs aldı ve eşek sütü sabunu da büyük ilgi gördü. Bodrumda aktarlar ve turistik oteller de bizden sabun istiyor. Sabunu kullananlar vücudu yumuşattığını, kırışıkları önlediğini söyledi diye konuştu.

Karaçam, Eşek sütü antioksidan özelliğine sahip. Bazı hastalıklarda tedavide destekleyici özelliğe sahip olduğu belirtiliyor dedi.

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütünün bu kadar değerli bir besin olmasının sebebi kuşkusuz ki sağlığa olan mucizevi faydaları. Hemen bu faydaları tek tek sayalım:Astım ve bronşit hastalığının tedavisine katkı sağlıyor.Kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi bulunuyor.Sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.Kansere karşı direnç sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.İçerdiği omega-3 sayesinde Kalbi Koruyor.İçerdiği Kalsiyum Sayesinde Kemik Gelişimini Artırıp Kemik Erimesini Önlüyor. 

Bebekler Ve Çocuklar İçin De Çok Faydalı

Balgam söktürüyor, ateş düşürüyor.Yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflamaya da yardımcı oluyor.Cildin ihtiyacı olan protein ve amino asitleri üretilmesini sağladığı için ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor. Cildin yaşlanmasının önüne geçiyor.

Eşek sütünün bilinen ciddi bir zararı olmasa da aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, civa, kurşun ve kükürt içerdiği için yine aşırı tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar.

YENİ ŞAFAK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr Hasan
Dr Hasan - 8 ay Önce

Eşek sütü degil faydalı olan süttür. Anne sütüne en yakın süt keçi sütüdür. Olay yalan kanıt yok. 150 tl yerine 3 tl keçi sütü daha iyi

emın ateş
emın ateş - 8 ay Önce

başka helal süt varken eşek sütü it sütü at sütü daha neler neler haram olan şeyin hiç bir şeye faydası yoktur bir kazanç yolu bulmuş insanları nasıl kandıracaklar eşek olanda alıyor bu insanlarda kazanıyor herkes bir yalan uyduruyor bizim eşeklerde inanıyor buna hele bir sor helalmı harammı ucuz temiz süt var eşegin sütünü enayılere 150 tl ye satıyor eşek olanda bundan şifa bekliyor birisi bır şey yazıyor enayilerde ınanıyor

SIRADAKİ HABER