Alkolsüz İçecek Harcamalarında En Yüksek Payı Güneydoğu Aldı

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Bu temel da Güneydoğu Anadolu Bölgesi gıda ve alkolsüz içeceklerde Türkiye’de en büyük paya sahiptir.

Alkolsüz İçecek Harcamalarında En Yüksek Payı Güneydoğu Aldı

TÜİK 2014, 2015 ve 2016 Türkiye hanehalkı harcamaları istettiklerini yayımladı. Bölgelere göre yapılan istatistiklere göre Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan vatandaşlar en fazla harcamayı alkolsüz içecek ve gıdaya yaptı. Bütün bölgeleri bu konuda geride bırakan Güneydoğu 27,9 ile bu alanda en fazla harcama yapan bölge konumunda. Güneydoğuyu ise Ortadoğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan iller takip etti.

Gıdaya en yüksek payı TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge %27,9 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge %15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu. İstanbul gıda ve alkolsüz içeceklere en az para harcayan il oldu. 
 

Konutta Güneydoğu Bölgesi geride kaldı

Farklı 12 bölge üzerinde yapılan araştırmalarda inşaat sektörünün son yıllarda yoğun olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde konut harcamaları oldukça geride kaldı. Konut harcamalarında 10. Sırada yer alan Güneydoğu bölgesi bu alanda en az harcama yapan bölgeler arasında yer alıyor. Birinciliği ise İstanbul 30,4 oranla birinci sırada yer alırken İstanbul’u 25,5 ile Batı Anadolu bölgesi takip etti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise 22,6 harcama ile 10. Sırada yer aldı.

Güneydoğu eğitim harcamalarında son sırada yer alıyor

Güneydoğun Anadolu Bölgesinde en büyük sıkıntıların başında gelen eğitim TÜİK verilerine de yansıdı. Yapılan statiklere göre Güneydoğu Anadolu bölgesi eğitime en az harcama yapan bölge durumunda. Oldukça düşük bir harcama yapan Güneydoğu bu alanda bölgeler bazında en geride yer aldı. Eğitime en fazla harcama her zaman olduğu gibi 3,4 ile İstanbul, İstanbul’u ise 3,00 ile Batı Anadolu takip ederken 3. Sırada ise 2,2 ile Doğu Marmara bölgesi yer aldı. Güneydoğu Anadolu bölgesi ise 0,9 ile en az harcama yapan bölge durumunda.

 Sağlıkta başı İstanbul çekiyor

Sağlıkta henhalkı olarak harcamaların başında İstanbul geliyor. İstanbul 2,4 ile sağlığa en fazla harcama yapan il olarak bulunuyor. Bunu 2,2 ile Ege bölgesi, Akdeniz ve Batı Marmara takip etti. Güneydoğu Anadolu bölgesi ise 1,7 harcama ile alt sıralarda yer aldı. Güneydoğu Anadolu bölgesi sağlığa fazla harcama yapmadı

Eğlence ve kültür harcamalarında Güneydoğu en son sırada

Yoğun iş temposunun olduğu ülkemizde vatandaşlar işten kalan vakitlerini aileleri veya sevdikleri ile eğlenerek geçirmeyi isterler. Bu bakımda her zaman en ön sıralarda yer alan İstanbul eğlence ve kültür harcamalarında da zirveyi kimseye kaptırmıyor. 3,3’lük oranla bu alanda en fazla harcama yapan il İstanbul, bunu 3,2 ile Batı Anadolu takip ederken Güneydoğu Anadolu bölgesi ile bu alanda 0,9 ile en son sırada yer almakta. Hane halkı olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan vatandaşlar eğlence ve kültüre harcama yapmamakta.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER