Suriyeli ve Türk Öğrencilerin Uyumu İçin Sirk Gösterisi

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde Suriyeli ve Türk öğrencilere yönelik sirk gösterisi düzenlendi.

Suriyeli ve Türk Öğrencilerin Uyumu İçin Sirk Gösterisi

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde GAP İdaresi, UNICEF, Türkiye Kalkınma Vakfı ve Viranşehir Kaymakamlığının katkılarıyla "Suriyeli Çocukların ve Gençlerin Güçlendirilmesi Çalışması Planı" kapsamında ulusal ve uluslararası sirk sanatçıları Viranşehir'de eğitim gören Suriyeli ve Türk öğrencilere yönelik gösteriler düzenlendi. Viranşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Suriye Geçici Eğitim Merkezi ve Sakarya Ortaokulundaki gösterilere çok sayıda öğrenci katıldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Proje Koordinatörü Gültekin Çelik, amaçlarının Suriyeli ve Türk öğrencilerin sosyal uyumunu sağlamak olduğunu kaydetti. Şanlıurfa'da toplam 7 günlük bir festival düzenlediklerini belirten Çelik, "Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Projesi kapsamında destekleyicilerin katkıları ile gerçekleştirdiğimiz çalışmaların şu an festival ayağındayız. Sosyal uyum her alanda yapılan bir süreç. Bizim sosyal uyum metodumuz diğer metotlardan farklı. Bizler çocuklara pedagojik eğitimlerin yanı sıra sanatsal ve görsel eğitimler de veriyoruz. İlgilendiğimiz çocuklar toplum tarafından çok yaramaz, çok haylaz, çok tembel diye tanımlanan çocuklar. Bizler çocuklara sus demiyoruz, bütün bedeninle konuş diyoruz. Çocuğun kendi bedenini tanıması için fırsat veriyoruz. Bu sayede çocuk kendi bedenini tanırken, yeteneklerini de keşfediyor, öz güven kazanıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 11:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 2 yıl Önce

Urfa merkez ve ilçelerinde yaşayan savaş mağduru kadınlara yetimlere yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarımiza tesekkurler

SIRADAKİ HABER