(Kesinleşmiş alacaklarda taksitlendirme)
                       Vergi affı diye anılan 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun”  19.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun kapsamı çok geniş olduğundan, her gün farklı bir madde kapsamını açıklayacağız. Bu günkü yazımızda; 19.08.2016 günü kesinleşenler dahil dönemi 30.06.2016 tarihine kadar olan kamu alacaklarında getirilen yeniden yapılandırma (taksitlendirme ve borçların bir kısmını silme) işlemlerine değineceğiz.
                        Kanunun 2. Maddesine göre;
                        1-Maliye Bakanlığı, İl Özel İdareleri ve Belediyelerce takip edilen alacaklar,
                        2- Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı tahsil daireleri tarafından takip edilen alacaklar faydalanacaktır. Bir çok borç başka bakanlıklarca çıkarılsa da genel olarak Maliye Bakanlığı tahsil ettiğinden hemen hemen tüm bakanlıkların alacakları bu uygulamadan faydalanacaktır.
                      Maliye Bakanlığı tüm vergileri tahsil ettiği gibi, diğer bakanlıkların kestiği tüm idari ve adli para cezalarını da tahsil etmektedir. Burada adını sayamayacağımız kadar çok vergi, ceza, faiz, gecikme zammı, idari para cezası vb. bu aftan faydalanacaktır. Nüfus para cezasından, seçim kanuna giren cezalara, trafik cezasından, karayolları cezasına, Çevre cezalarından, otoban geçiş cezalarına, Belediye emlak vergilerinden, cezalarına, İl Özel İdarelerince kesilen cezalara, Oda aidatlarından, baro aidatlarına, çok geniş kapsamlı bir af kanunu olup, Devlete ve kamu kurum ve kuruluşlarına, meslek kuruluşlarına bir borcunuz var ise Eylül-Ekim-2016 ayı içinde uğrayarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.  31.Ekim 2016’ dan sonra bu hak sona ermektedir. 
                          1-Maliye, Belediye ve İl Özel İdaresinin tahsil ettiği alacaklardan;
                             a-Kesinleşmiş olup, vadesi gelsin ya da geçmemiş olan vergilerin ÖDENMEMİŞ KISMININ TAMAMI’nı  ve alacağın vadesinden,19.08.2016 gününe kadar geçen süre için hesaplanacak Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyat endeksi) artışı oranında hesaplanacak Yİ-ÜFE faizini birinci taksiti, Kasım-2016 ayından başlamak üzere 2 ayda bir 18 eşit taksitte ödeyebilirler. Bu takdirde o borca ait vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları silinir. Mesela 10.000 TL  vergi, 3 kat 30.000.-TL vergi cezası, 8.000 TL gecikme faizi ve 13.000 gecikme zammı  borcunuz var ise 10.000 TL ana vergi ile bu vergiye vade gününden 19.08.2016 tarihine kadar hesaplanacak Yİ-ÜFE tutarını ( diyelim 8.000 TL) toplam 18.000 TL yı 2 ay arayla 18 eşit taksitte iki ayda bir 1.000 TL taksitle öder iseniz; 30.000 TL ceza, 8.000 gecikme faizi ve 13.000 TL gecikme zammı silinecektir. Eğer 18.000 TL yı Kasım-2016 ayı içinde peşin yatırmak isterseniz 8.000 TL lık Yİ-ÜFE faizinin %50 si de silinecek sadece 14.000 TL peşin ödeyerek kurtulabilirsiniz. Vergi aslından borcunuz yok ise sadece gecikme faiz ve gecikme zammı gibi feri borçlar silinerek yerine Yİ-ÜFE faizi aynı şartlarla hesaplanıp ödenebilecek. 18 ay taksit seçeneği ile ödenir ise 18.000 TL lık borç 1,15 ile çarpılarak (yani %15 eklenerek  toplam 20.700.-) taksitlendirilecektir. Peşin ödeme ile hem Yİ-ÜFE faizinin %50 sinden hem de ödenecek borcun %15 inden kurtulmuş olacaktır.
                            b-30.06.2016 tarihinden önceki döneme ait olup, 19.08.2016 tarihine kadar kesinleşmiş ancak ödenmemiş, vergi  aslına bağlı olmayan kesilmiş vergi cezalarında; kesilen cezanın %50 TUTARINI gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE faizi hesaplanarak yukarıdaki şartlarda ödenirse, cezaların DİĞER YARISI ve ÇALIŞMIŞ GECİKME ZAMLARININ TAMAMI silinecektir.
                            c- 30.06.2016 tarihinden önceki dönemlere ait olup, 19.08.2016 tarihine kadar kesinleşmiş Askerlik Kanunu, mülga Karayolları Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, Milletvekili Seçimi Kanunu, Karayolları Trafik Kanunu,Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun, Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, Karayolu Taşıma Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu, mülga Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ve Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun gereğince verilen idari para cezalarının TAMAMI ile ve bunlara işlemiş olan faiz ve gecikme zamları yerine hesaplanacak Yİ-ÜFE tutarının, cezalar daha önce ödenmiş ise gecikme faizi ve gecikme zamlarının yerine hesaplanacak Yİ-ÜFE tutarının yukarıdaki şartlarda taksitlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu takdirde faiz ve gecikme zamları silinecektir.
                         ç) Yukarıda sayılan alacakların dışında kalan kamu alacaklarından kesinleşmiş ve dönemi 30.06.2016 öncesi asli alacakların ödenmemiş kısmının TAMAMI ile bu alacaklara bağlı faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i amme alacakları yerine bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın; ödenmemiş alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması hâlinde fer’i alacak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, yukarıdaki süre ve şartlarla tamamen ödenmesi şartıyla uygulanan faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i amme alacaklarının tamamı silinecektir.
                      Daha önce 2008 yılında 5736 sayılı kanuna göre uzlaşılıp da  ödenecek iken ödenmemiş borçlar ve o kanuna göre ödenecek binde 2 faizler de silinecektir.
                      2-Gümrük verilerinde de; vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi geçmiş,
                          a-Gümrük vergileri, idari para cezaları,  diğer borçların tamamı yurtiçi üretici fiyat endeksi oranı dikkate alınarak hesaplanacak faiz ile birlikte ödenecektir.
                         b-Borcun aslı ödenmiş ve kalan borç sadece  gecikme zammı/faizi gibi feri borçtan kaynaklanıyorsa, feri alacak silinecek sadece yurtiçi üretici fiyat endeksi oranı dikkate alınarak hesaplanacak faiz ödenecektir.
                        c-Vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş vergi cezaları ile  iştirak nedeniyle kesilmiş vergi cezalarının  % 50 si,  yurtiçi üretici fiyat endeksi oranı dikkate alınarak hesaplanacak faiz ile ödenecektir
                          ç-Gümrük idaresince vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş idari para cezaları ile iştirak hükümleri nedeniyle kesilmiş idari para cezalarının  % 50 si,  eşyanın gümrüklenmiş değerine bağlı olarak kesilmiş idari para-gümrük idaresince vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş idari para cezaları ile iştirak hükümleri nedeniyle kesilmiş idari para cezalarının  % 50 si,  eşyanın gümrüklenmiş değerine bağlı olarak kesilmiş idari para cezalarının %30’u yurtiçi üretici fiyat endeksi oranı dikkate alınarak hesaplanacak faiz ile ödenecektir.
                          Tümünde; faiz, gecikme faizi,  gecikme zamları, vergi cezaları ile bu cezalara bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecektir.
                     3-İhtirazi kayıtla verilen beyannamelerde; 1 ve 2 maddelerdeki a bentlerine göre vergi asıllarının tamamı ve Yİ-ÜFE faizi hesaplanarak aynı şartlarla ödenir.
                     4-19.08.2016 tarihine kadar yargı kararlarıyla kesinleşip de mükelleflerin haberleri olmadıkları tarhiyatlarda kesinleşmiş kabul edilerek yukarıdaki hükümlere göre faydalanır.
                    5-Yukarıdaki hükümlerden Büyükşehir belediyelerinin su, atık su, katı atık bedelleri ve bunların ceza ve faizleri de faydalanır.
                    6-Yukarıda faydalanılacak alacaklar için açılmış davalardan vaz geçilmesi, dava açmamaları ve kanun yollarına başvurmamaları gerekir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.