vatandaş /esnaf/halk: Vatandaşa Göre Urfa’nın En Büyük Sorunu Ne?

Şanlıurfa halkı yerel seçimlerde seçilecek Büyükşehir Belediye Başkan adayının, Özellikle elektrik sorunun, ulaşım ve işsizlik sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini istediklerini söyledi.

Yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte Büyükşehir Adayları için Urfalı vatandaşların nabzını yokladık. AK Parti’nin büyükşehir adayı Eski İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül gösterilmesi ve diğer yandan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ben” Çatı Adayı” değilim ben Urfa’nın adayım diyen Sabahattin Cevheri Urfa halkına sorduk. Bütün vatandaşların ortak sesi ise,  Şanlıurfa’nın artık alt yapı, su, elektrik ve yol gibi sorunlarla gündemde olmaması, gelecek belediye başkanı kim olursa olsun bu sorunlara kalıcı çözümler getirilmesi gerektiğini ve kentin gerçek manada kalkındırmasından yana olduklarını belirtti.

Şehri bilen tanıyan birisini istediklerini söyleyen vatandaşlar,  “Şanlıurfa’ya belediye başkanlığını yapacak insanın şehrin sorunlarını bilen, şehrin kültürünü ve altyapı işlerinden, şehrin planından anlayan birisi olmasını istediklerini söylediler.

İşte Vatandaşların görüşleri:

 “Kalıcı Proje İstiyoruz”

Şanlıurfa'nın en büyük üç sorunu zaten yılardır düzeltilemeyen elektrik sorunu, trafik sorunu ve işsizliktir diye konuşan Mehmet Şeyhanlı "şuana kadar gelen bütün üst düzeyler, Urfa'ya bakan yetkililerimiz Şanlıurfa'nın üç büyük sorununa proje yapmadılar 30-40 yıla dayanan bir proje yapmadılar, zaten şuanda Şanlıurfa’nın trafiği içler acısı, işsizlik has safhada. Aday konusunda bizlerin sorunlarını çözecekleri hakkında bilgim yok şuanda kimse gelip sorun ve sıkıntılarımızı dinlemedi. Şanlıurfa'ya en büyük projeleri kazandıran bildiğim kadarıyla Sebahattin Cevheri olmuştur. Bugün yapılmış olan 2-3 projeleri olmuş bu projelerde yılar önce yanılmıyorsam. Cevheri’nin yapmış olduğu projelerdir. Sabahattin Cevheri büyükşehir belediye başkanı olursa mümkün mertebe sorun ve sıkıntıları çözecektir diye inanıyorum. Çünkü ben bir seçmen olarak Urfa'nın bir vatandaşı olarak büyük projesi olan vaatleri olan adaya bakarım. Kaldırım yapıp ışık dikelerse ben buna proje demem proje demek; bana göre Urfa'ya ulusal arası havalimanı kurardınız, ben proje derdim, istihdama yönelik 50 bin kişiye istihdam edecek bir projeye yapsaydınız, ben buna proje derdim. Trambüs için yanılmıyorsam 70 milyon TL civarında masraf yapıldı. Şanlıurfa'nın zaten yoları tek şerit halinde yapılmış ve trambüsün de elektrik ile Urfa'nın içerisinde geçmesi mümkün değil, 70 milyon TL ile yapılan trambüs yerine daha geniş daha konforlu yol yapılsaydı, 30-40 yıllık bir proje olsaydı daha iyi olurdu" diye konuştu.

“En Büyük Sorun Elektriktir”

Şanlıurfa en büyük sorunu elektriktir diyen Mehmet Yıldız, “Şanlıurfa’nın en büyük sorunlarında bir elektrik sorundur, işsizliktir ve ulaşımdır. Ama bana göre en büyük sorun yılardır kangren haline gelen elektriktir. Bunun çözümü gelecek kişinin kalıcı çözümler üretmesidir. Öte yandan işsizlik ve ulaşım sorunları var. Eğer önümüzdeki seçimlerde seçilecek olan belediye başkanı kimse ilk önce bunları hal etmesi gerekir. Bu sorunları hal etmek için arkanda iktidarın olması gerektiğini düşünüyorum. Onun içinde ben Zeynel Abidin Beyazgül diyorum.  İktidar olmasa bu sorunlar çözülemez. Ben belediye başkanı olsaydım ilk elektrik sorunun kalıcı çözüm getirirdim.” Dedi.

“Girdikten Sonra Ne Dava Kalıyor, Ne Millet Kalıyor, Nede Yarış Kalıyor”

En büyük sıkıntısı başta işsizliktir, ikincisi ise insanlar arasındaki kutuplaşma olduğunu söyleyen Mehmet Kubat, “Şanlıurfa’nın en büyük sıkıntısı başta işsizliktir, ikincisi ise insanlar arasındaki kutuplaşmadır.  Yani bir kesim iş bulabiliyor. Diğer kesim ise iş bulamıyor. Özellikle İŞKUR üzerinde bu sıkıntıları çok yaşıyoruz. Yani isim gelecek isim işe alacak bir yerlerden, sorun çok büyük bunun aşılması gerekir. Aday olanların hepsi ilk etapta özellikle aday olduğunda işte herkes diyor ki, ben dava adamıyım, mamelekte için,  insanlar için ben bu yarışa girdim. Girdikten sonra ne dava kalıyor, ne millet kalıyor, nede yarış kalıyor. Herkes kendi cebine bakıyor. Sonra gelecek seçimlerde tekrar seçilmek için bu kes milyonlarca para dökülmeye çalışıyorlar. Hâlbuki millet için çalışsalar, iyi projeler yapsalar hiç o sıkıntıya düşmezler. Âmâ maalesef herkes kendi akrabalarını tutarak, rant alanları yapıyorlar. Sabahattin Cevheri ‘in gelmesini isteriz. Zeynel Abidin Beyazgül etki yaratmadığını düşünüyorum .”diye konuştu.

“Şehri Tanıyan Olsun”

Gelecek kişinin şehri iyi tanıyan birisi olması gerektiğini düşünüyorum diyen Mahsum Korkmaz,  Şanlıurfa’nın birçok sorunun olduğunu düşünüyorum tabi bunların başında tabi ki, kangren haline gelen Elektrik, işsizlik ve altyapıdır. Özellikle bu önümüzdeki seçimde büyükşehir belediye başkanı olacak kişinin bunları ilk başta göz önünde bulundurtarak, bunlara göre çalışmalarını ve projelerini göz önünde bulundurması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca gelecek olan kişinin şehrin insanlarını, kültürünü ve şehir iyi bilmesi gerekir.” Şeklinde Konuştu.

 “Halkın İstediği Aday Olmasa Oy Kayıp Olur”

Urfa'nın en büyük sorunu hiçbir vekilin, belediye başkan adaylarının tam olarak çalışmaması diye düşünüyorum diyen Übeyt Demir, "sadece seçim yaklaştığı zaman halkın sorun ve sıkıntıları dinlemesi en büyük sorunlar içeresinde. Sadece seçim zamanında değil her zaman her vakit halkın içeresinde halkı sorun ve sıkıntıları dinlemesi lazım sorun ve sıkıntılar dinleseler. Urfa'nın sıkıntıları olmaz olsa da hemen çözülür. AK parti halkın istediği adayı çıkarmaması oy kaybına neden olacaktır. Ben Belediye Başkanı olsam yol sorununa çözüm bulurum. Şehrin merkezinde bulunan alım satımı kaldırırım, buğday pazarı Eyyübiye Devlet Hastanesi'nin hemen yanı başında buğday pazarını kaldırırım, dar yolar var sigorta caddesinde bulanan dar yol, Eyüp peygamber makamında bulunan dar yollara çözüm bulurum yoları genişletirim" ifadelerini kullandı.

“Urfa’nın Bir Tane Değil, Birçok Sorunu Var”

Şanlıurfa'nın en büyük sorunu bir tane değil, birçok sorunu var diye Cumali Durmuş “Bu sorunların da çözüme kavuşması lazım ilk olarak işsizlik, çarpık kentleşme sorunları almış başını gidiyor. Şanlıurfa'nın sorunlarını saysak bitmez çarpık kentleşme, işsizlik dedik ve tabi bunların haricinde birçok sorun var; imar barışı, yollarda bu sorun ve sıkıntıların bunların içerisinde. Tabi her sorunun bir çözümü var sorunlarımız bellidir. Biraz daha vatandaşlarla, halkla belediye başkan adaylarımız olsun milletvekillerimiz halkla istişare de bulunmaları gerek. AK Parti gönül belediyeciliği daha ön planda tutuyor, Zeynel Abidin Beyazgül'ü il başkanı olarak görev yaptığı dönemlerde tanıyoruz ve görüyorduk halkla pek fazla içli dışlı değil. Ben bir esnaf olarak görüşümü Sabahattin Cevheri daha ön planda halk Cevheri daha çok seviyor. Ben büyükşehir belediye başkanı olsam mesela çoğu sorunları biliyoruz bildiğimiz sorunları nasıl hal ederiz diye bir yerden başlarım” dedi.