“Uyulan Her Kural, Bizi Hayata Bağlar”

Trafik araçlar ve insanlardan oluşan ulaşım ağıdır. Aynı zamanda hayvanlar da trafiğe dâhil edilebilir. Bu araç, insan ve hayvanların ulaşım güzergâhları üzerindeki gidiş gelişlerine trafik adı verilir. Alım gücünün ve bankaların verdiği krediler, yapılan kampanyalar nedeniyle günümüzde araç sayısı her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Her gün binlerce araç ve insan trafiğe çıkmakta, bu da trafiğin özellikle büyük şehirlerde trafiğin yoğun olmasına neden olmaktadır. Buna birde tam anlamıyla trafik eğitimi almamış, bilinçsiz insanlar eklenince trafik kazaları kaçınılmaz hale geldiğini görmekteyiz. Tarafik kurallarına uymamak azraili yanımıza davet etmekten farksızdır diyebiliriz.

Her yıl kutlanan trafik haftası insanların bilinçlendirilmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Bu haftada trafik kurallarını anlatmak ve öğretmeye çalışmak insanların bu konuda biraz daha bilinçlenmesini sağlayabiliriz.  Trafik kurallarını ne olduğunu bilmeyen insanların veya trafik kuralarına tam anlamıyla hâkim olmayan insanların trafiğe çıkması hem kendi hem de başkalarının hayatını tehlikeye sokmaktadır.

Herkesin temel trafik kurallarına hem uyması gerekir ve trafik kuralarını öğrenmek için iyi bir eğitim almazı lazım. Yürürken kaldırımları kullanmalı, yaya geçitlerinin olduğu yerde buralardan geçmeli, karşıdan karşıya geçerken sağımıza solumuza dikkatlice kontrol etmemiz gerekir. Mutlaka üst geçitleri kullanmalı, yol kenarlarındaki uyarı işaretlerine uymalı, taşıtlara asılmamalı ve taşıtlar durmadan hareket etmemeliyiz. Bu kurallara uyduğumuz takdirde az da olsa trafik sorununun bir parçası olmaktan uzak durmuş olacağız.  Trafikte en öneli  kuralarından bazıları:  sabırlı, empati  ve anlayışlı olmamız gerekir.

YORUM EKLE