URFA’NIN LEZZETLİ YEMEKLERİ

Sevgili Okuyucularım, Bugün sizlerle Urfa’nın lezzetli yemeklerinden sizlere bahsedeceğiz. İşte Urfa’nın lezzetli yemeklerinden bir kaçı..

Adı da şanı da yemekleri de bütün övgüleri hak eder Şanlıurfa’nın. Zaten adından bile anlaşılıyor şöhreti. Mutfağına gelmeden önce hikayeleri karşılıyor bizi, Balıklı Göl’ün, Nemrut Dağı’nın ve çiğ köftenin efsaneleşen hikayelerini Urfa’yı araştırıp bilmeyen yoktur.

Acının, etin, köftenin bol olduğu güzel memleketimizin nadide şehri, Şanlıurfa’nın adı gibi şanlı yemeklerine gelelim.

Gerçekten lafı fazla uzatmamak gerek, sizi bu lezzetlere bir an evvel kavuşturmak için.

Patlıcan, kıyma (isteğe bağlı parça et) yemeğin ana malzemeleri. Ama sanmayın ki bunlardan ibaret. Domates, kuru soğan, Urfa biberini de unutmayalım!

Adına bakıp sipariş vermekten korkmayın: Şıllık tatlısı

Şanlıurfa'nın bir yiyenin bir daha bırakamadığı, şerbeti yakmayan lezzetli tatlısı. Eğer bir gün yolunuz Urfa'ya düşerse muhakkak yemeden dönmeyin.

Lezzet patlaması: Ağzı açık

Afyon yöresinde de bulunan bu yemekte diğer yörelerin aksine sirke kullanılmadan yapılıyor. Çay saatlerin vazgeçilmez lezzeti olan ağzı açık sıcak sıcak servis yapılıyor.

Çiğ börek gibi: Semsek

Adıyaman mutfağında da başrolde olan bu hamur işi Urfalıların da elinden hatta dilinden düşürmedikleri bir yiyecek. Önerileri ise yaz kış fark etmeden buz gibi ayranla birlikte yenilmesi.

Yoğurdun en lezzetli hali: Lebeni

Diyarbakır'ın en güzel çorbalarından biri olan Lebeni, Urfa'da da karşımıza çıkıyor. Özellikle yaz aylarında tabiri caizse kazan kazan yapılan çorbanın içimine doyum olmuyor.

Nohut sevdirir: Şehriyeli nohutlu bulgur pilavı

Urfa mutfağının en temel pilavlarından olan bu pilav yakın yörelerde de mevcut ancak deneyimlediğimiz için de rahatlıkla söyleyebiliriz, Urfalılarda yeri bir başka. Onsuz bir masa kurulmuyor neredeyse. Kesinlikle yolunuz Urfa'ya düşmese bile yemelisiniz.

Urfa'da kebap denilince akla o gelir: Ciğer kebabı

Haberlere konu olan "Urfa'da günde 5 ton ciğer kebabı tüketiliyor" haberinden sonra listeye almazsak olmayan bir yemektir kendisi. Evet, kebabı ünlü olan her şehirde var ciğer kebabı farkındayız. Ama Urfa'da olduğu kadar tüketilmiyor. .

Bildiğimiz borani değil: Boranı

Borani diyen de var ama orijinalinin boranı olduğunu duyduk. "Bildiğimiz borani yemeğiyle karıştırmayın" diyor Urfalılar onun için. İri kesim kuzu etlerinin, nohutla buluştuğu bir lezzetten söz ediyoruz. Yanında dilim dilim ekmek yemek serbest!

Buz gibi bir salata: Bostana

Buz ile hazırlanıp dolapta bekletilen bu salata tahmin edeceğiniz gibi yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olsa da, kışın da yemeden duramayan Urfalılar yok değil.

Bildiğiniz tüm köfteleri unutun: Aya köftesi

Bulgurun en güzel hali diyebiliriz, avuç içinde özenle şekil verilir çıtır çıtır kızartılır. Yapmamız gereken tek şey afiyetle yemek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zadel YAVUZ
Zadel YAVUZ - 2 hafta Önce

Diline Sağlık Peygamberler Evliyalar Cümertler Şehri Başkadır Yemeklerin Tadı Tuzu