URFADAKİ BELEDİYELER MİMARİ PROJELERİ NEDEN AÇIK  İHALEYE ÇIKARMIYOR ?

    Memleketimizin güzide mi güzide, şeffaf mı şeffaf, rekabetli mi rekabetli, adam kayırmadan herkese eşit davranan işe alımlarda iş ilanlarında rekabet şeffaf temel esası olan belediyelerimiz demek çok ama çok isterdim; Fakat hiç içimden gelmiyor durum bizim bildiğimizden daha malum durumda. Şaibe kokan üstü örtülen ihaleler almış başı dört nala gidiyor. Bizde zaar eyi olur diyoruz.

              Mesleğim icabı radarıma mimari uygulama projeleri takıldığından  Şanlıurfa’daki tüm ilçe belediyelerde dahil  parti farketmeksizin haftada onlarca yapım ihalesi açılıyor. Bu yapım ihalesi açılıyor ama bunların öncesinde  uygulama projeleri önden hazırlanmak zorunda o projeye göre maliyet hazırlanıyor. Yapı nasıl olacak ne özellikler içerecek maliyet ne kadar tüm bu soruları cevabı uygulama projelerinde ortaya çıkıyor. Buraya kadar güzel peki bu uygulama projelerini kim çiziyor hangi firmalara peşkeş çekilip 3 adet proforma teklif ile doğrudan temin (ben ona doğrudan değil gel kardeşim direk işi sana veriyorum git amcaoğlundan dayıoğlundan teklif al kaşeyi bastır sana vereyim ihalesi diyorum) ihaleleri veriliyor. Araştırırsak doğrudan temin verdikleri işlerin yüzde 90 nı sadece 3 teklif verilmiş aslına bakarsak asgari 3 teklif verilmesi gerekirken bizde hem asgari hem de azami olarak 3 teklif alınıyor. Sebebi de belli yav ne uğraşacaz zaten falan kişi işi alacak uğraşmaya değmez arayalım 2 teklifler birlikte kendi teklifini de getirsin işi çözelim. Allah var yukarıda elbet bir gün bunların bedeli ödenir.

               Gel gelelim kuru fasulyenin faydalarına şimdi Şanlıurfa’da sadece belli başlı işlerin son zamanda ihaleye çıkan yapım ihalelerini sayacağım peki bunun projeleri kimlere verildi.

1-NARLIDERE KAVŞAĞI ÇEVİK KUVVET KAVŞAĞI YAPIM İHALESİ

2-TENİS DÜNYASI YAPIM İHALESİ

3- GAP VADİSİ PARK YAPIM İHALESİ

4-YAŞAM PARK YAPIM İHALESİ

5-OLİMPİK HAVUZLARIN YAPIM İHALESİ

6-TAZİYE EVLERİ İŞLERİNİN YAPIM İHALELERİ

7-8-9-10…..vs 100 belkide daha fazla

                   Bakın Şanlıurfa mimarlar odasına kayıtlı 490 dan fazla mimar bulunuyor.Ki bunların yüzde 70 i işsiz durumda belki sizin umurunuzda bile değil ama bu memleketin gençlerine önem vermediğiniz için asla ama asla affedilmeyeceksiniz. Bu gençlerin vebalı üzerinizdedir. Ballı sütlü kahvaltınızı yaparken şu yazdığım yazıyı okuyup biraz daha vicdanlı olursunuz tek temellim bu.

YORUM EKLE