URFA’DA İNŞAAT SEKTÖRÜ BİTTİ BİTECEK

Perşembenin gelişi çarşambadan belidir demiş ya büyüklerimiz işte o Çarşamba bu çarşambadır. İnşaat sektörünün ciddi şekilde kan kaybı 7 haziran 2015 seçiminde başladı. Gün geçtikçe darbe aldı aldı aldı naspın sektör onunda dayanacağı gücü kalmadı bugün eylül 2018 artık son çırpınışlarını yapıp aralık-ocak 2019 gibi hayata gözlerini yumacak gibi duruyor. Bu yazdıklarım şaka değil sadece 2015 haziran ayı ile 2018 eylül ayı arasındaki demir fiyatlarındaki farkı söylersem biraz daha beni anlayacaksınızdır.2015 de demir kilogramı  1 lira 39 kuruş iken şuan demir fiyatı ne biliyor musunuz  4 lira 7 kuruş yani 3 katını aşmış durumdadır.

Yapılan inşaat aynı inşaat 2015 de ne kadar demir kullanıyorsak 2018 de o kadar demir kullanıyoruz .Şu şekilde örnek vereyim yaklaşık 13-14 katlı bir yapıya 220 ila 230 ton arası demir gidiyor. Demir de yükselişi hesaplarsak müteahhit sadece demirde 589 bin Türk lirası zarar etmiş durumda. Tabi müteahhit bu işi para kazanmak için yapıyor karı sabit tutup zam olarak yansıyan 589 bin Türk lirasını garibim millete yansıtıyor. Bu iş böyle gitmez biz inşaat sektörü olarak zaten hemen hemen dışa bağımlıyız malzemeler olarak dövizde olan dalgalanmalar müteahhitleri batırıyor. O batınca yanında evine ekmek götüren binlerce insanda batıyor. Yaşamak için umut kalmıyor.

Asıl konumuza gelirsek Urfa’daki inşaat sektörü bitti biteceğe. İnşaat sektörü zaten çıplak gözle bakıldığında da Urfa’da bittiğini bu işten anlamayanlar görebiliyor. İnşaatlar yarıda kalmış işçi çalışmıyor sıvasız kaba inşaat ucube gibi ara sokaklarda kaderine terk edilmiş. Bunun suçu bu işi yapanlar değil bu işi bu hale getirenleri hepimiz biliyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET
MEHMET - 10 ay Önce

DEMİR 1,39 TL İKEN BİR DAİREYİ YİNE 200 MİLYARA SATIYORDU MÜTEHAİT ARKADAŞ ŞİMDİ 4,70KURUŞ YİNE AYNI PARAYA SATIYOR O ZAMAN BİR DAİREDEN YÜZDE 50 KAZANIYORDUYSA ŞİMDİ YÜZDE 30 KAZANIYOR VARSIN BİRAZ AZ KAZANSIN HATTA ŞİMDİ ARSA FİATLARIDA GERİ VURMUŞ SIRTINDA CEKETİ CEBİNDE 10 MİLYARI OLMAYAN SEYYAR SATICI PAZARCI SÖZÜM ONA MÜTEAHİT DİYE GEÇİNEN KÖŞE OLDU VARSIN BİRAZ AZ KAZANSINLAR ÖRNEK İSTERSENİZ ETRAFIMDA COK ÖRNEKLER VAR VEREBİLİRİM BİRDE MÜTEAHHİTLİK BÖYLE KOLAY BİR ÜNVAN DEGİLDİR 4 KOLON DİKİP TABLA DÖKMEKLE 5 KAT BİNA YAPMAKLA BU ÜNVAN ALINMAZ DEVTEŞTİNDEKİ EVLERİN HALİ ORTADA MALZEME HIRSIZLIGI EKSİK DEMİR ÇİMENTO SAYGILARIMLA