Mimar Bahattin Çelik: Urfa’da İmar Barışına En Fazla Başvuru Eyyübiye’den

Haziran ayında başlayan “İmar Barışı’na Şanlıurfa’da en fazla başvuru gecekondulaşmanın had safhada olduğu Eyyübiye’de yapıldı.

Türkiye’de milyonlarca yapı için adeta bir müjde niteliği taşıyan ‘İmar Barışı’ başvuruları Haziran ayında başlayıp fazla başvurudan dolayı 2 ay daha uzatılarak 31 Aralık tarihine kadar başvurular yapılabilecek. Birçok vatandaş tarafından olumlu bakılırken aslında İmar Barışı’nın birçok tehlikeyi de beraberinde getirecek. Sağlam olmayan yapılara verilecek tapu ile ilerde oluşabilecek ufak tefek depremlerde bile olası facialara neden olabilecek.

Özellikle Şanlıurfa’nın Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde kaçak yapıların yüksek seviyelerde olduğunu  söyleyen Mimar Bahattin Çelik,  "Bölgelerde imar barışına başvuran kişi sayısı oldukça yüksek. En fazla başvuruda Eyyübiye ilçesinden yapılıyor."dedi .

İşte röportajın devamı…

İmar Barışı uzatıldı bunun hakkında ne diyeceksiniz?

Haziran ayın başlarında imar Barışı başlamıştı diyen Mimar Bahattin Çelik, "31 Ekim'e kadar uzatılmıştı. Tabii yoğun bir istekten dolayı bakanlık iki ay daha uzatma kararı aldı 31 Aralık 2018’e kadar da uzatıldı. Normalde Haziran ayında başlayıp 31 Ekim'e kadar yapı kayıtları yapılacaktı 31 Aralık'ın sonuna kadar da ücretlerin ödenmesi son günüydü bakanlık geçen günlerde bir karar aldı 31 Ekim'den 31 Aralık'a aktardı yapı kayıt başvurularının son günüydü hem de ödenecek ücretlerinin son günüydü. Yapı kayıtla ilgili imar Barışı ile ilgili istatistikler nelerdir, kaç kişi başvurdu, devletin geliri ne kadar oldu, en fazla başvuru yapan kent hangisi. Haziran ayında başlayan 31 Ekim'e kadar planlanmıştı, 13 milyon kaçak yapı vardı bunların içerisinde konutlar, ticari alanlar, konut dışı kentsel alanlar, Bunlar vardı 13 milyon kaçak yapıdan beş milyon yapı net olarak dört milyon dokuz yüz doksan altı bin yapı başvuru yapmış. Bunlarda en fazla başvuru konut üzerine yapılmış bütçe olarak şuan kesin kaynaklardan olmasa bile istatistiklere göre 2 milyar 500 milyon TL para toplantı. Talep olarak da büyükşehirler talep gösterdi."dedi .

Hangi Yapılar İmar Barışından Yararlanabilir, Hangileri Yararlanamaz?

İmar Barışını genel af gibi düşünebiliriz diyen  Çelik, "İmar barışını tabi ki de genel olarak af yapıldığı zaman bazı suçlar o affa girmeyebilir.  Bazı suçlar da girebilir,  imar barışında başlık olarak bakanlığın yayınladığı tema da boğazlar, İstanbul boğazı, Çanakkale boğazında belediyelerin umumi hizmetleri dışında hemen hemen her yer yapılabilir.  Devletin hazine arazisi olabilir, yani üçüncü şahıs dışında herkes imar barışına başvuru yapabilirler. Hak sahibi olmadığı mesela devletin arazisi olabilir, hazine arazisine bir yapı yapabilirler, gereken başvuruyu yapar, yapı belgesini alır. Sonra hazineden o araziyi satın alabilirler." şeklinde konuştu.

İmar Barışıyla Kat Mülkiyeti Getirilebilir Mi?

Yapı kayıt belgesi aslında imar Barışı iki aşamadan  gerşekleşir diyen  Çelik, "Birinci aşaması bu yapının devlet bünyesinde kaydetmek, söyle önce devlet diyor ki, bu yapı kaçak gel bu yapının harcını yatır gereken harita, mimari projelerini çiz doğru beyannamelerle yapı kaydını oluştur.  Yapı kaydını oluşturulduktan sonra yapıyı kat mülkiyetine geçiş yapabilirler. Örnek mesela bir konutta yapı kayıt ücretini ödediniz devlet diyor ki; kat mülkiyetine geçiş yapmak istiyorsan yapı kayıtta ödediğin miktar kadar kat mülkiyetine ödeme yapacaksın. Konut kat mülkiyetine geçiş yapacaktır."

Şanlıurfa İmar Barışı Ne Konumda Şanlıurfa'nın İmar Barışına İlgileri Ne Durumda?

Şuanda çok yoğun bir şekilde başvuru  olduğuna değinen Çelik, "Memleketimizin her yerinde kaçak yapı denetiminde usulüne uygun yapılmamış çok fazla yapı var. Karaköprü ilçesi yeni planlama yapıldığı için orada çok fazla kaçak yapı yok, ama şehrin biraz daha eski yerleşim yerlerine bakıldığı zaman Eyyübiye, Haliliye'nin beli kesimleri burada yapılar arsa olarak görülen yerler yapının üzerine 3 kat yapıyorlar.  Hiç bir izin yok kendi kendine yapıyor. Devlet kayıtlarında hiç bir şey gözükmüyor. En çok talebimiz Eyyübiye'de abartmadan yapıların %60 kaçak yapı. En çok imar barışına talep olan ilçe Eyyübiye Eyyübiye'nin %60'dan fazlası kaçak olarak görünüyor. Adamın bulunduğu yer arsa olarak gözüküyor ama o arsaya kayıt dışı 3 kat yapmış. Haliliye ilçesine bakılınca, Eyyübiye ilçe sınırlarında kaçak yapılar var o bölgede talepler daha çok var."şeklinde  konuştu.

Şanlıurfa Çok Eski Bir Yerleşim Yerine Sahip Haliyle Çok Eski Yapılar Da Var, Birinci Sınıf Tarım Arazisine Sahip İlçelerimiz Var Eski Yerleşim Yerler Birinci Sınıf Tarım Arazisi İmar Barışın Da Yararlanacak Mı?

İmar Barışı tamamıyla yapı ile ilgili arazi ile ilgili değil, tarım arazilerinde kesinlikle yapı kayıtta başvuru yapamazlar diyen Çelik , “Başvuru yapsalar bile yapının kaydı alınır. Arsanın kaydını almam şöyle bir şey de var; ufak bir bahçe vardır olabilir. Bin dönümlük araziye yapı, yapıp bu benim yapıdır, buna izin verilmiyor. Tarım arazisine yapı yapamazsınız zaten, kentsel sit alanında da, Büyükşehir'in umumi alanına dahil olduğu için işlem yapılıyor. Yapı kayıt belgesi veriliyor. Yapı kayıt belgesinde şu yazı yer alıyor. Sizin verdiğiniz beyanlar sonunda yapılmış bir belgedir diyor yarın bakanlık inceleme yaparsa senin yapı üç katlı ama sen iki katlı yapmışsan bunu hukuki isleme kadar yolu var. Yanlış bilgi vermiş olursun ödediği ücrette boşa gider. Harran ve Akçakale kısmını dersek Harran ve Akçakale'de halkımızdan talep oluyor. Harran’ının ilçe merkezinde tapusu vardır ama adam kaçak işyeri yapmıştır. Kaçak konut yapmıştır, tarım arazisine girilmemiştir, Belediyenin umumi işlemleri alanına girmediği için başvuru yapıp, yapı kayıt belgesini alabilir. Hata yapı kayıt belgesine yatırıldığı kadar da yatırıp kat mülkiyetine geçebilir.” dedi.

İmar Barışında Kimler Kar Edecek İmar Barışı Çarpık Kentleşmenin Önüne Geçebilecek Mi?

Burada çift taraflı beslenme var halk bir yanda, devlet bir yanda yani halk bu durumdan faydalanıyor devlette maddi olarak faydalandğını söyleyen Çelik ,"Örnek, evim var tapusu yok ama ben oturuyorum çevre olarak ev benim biliyorlar ama tapu yok. Ben bunu satmaya karşılasam iki yüz bin TL'lik ev tapusu olmayınca verilecek para eli bin TL paradır. Devlet diyor ki: ben bu ekonomik krizi nedeniyle bu imar Barışı popüler olmaya çalışılıyor. İmar kaydına başvuru yapanlar matematiksel hesap yapıyorlar az önce örnek verdim tapusuz bir ev eli bin TL, tapulu ev iki yüz bin TL yapı sahibi yermi bin TL ödeyeceğim yapı yüz eli bin TL üstüne kar geliyor çift taraflı beslenme oluyor hem devlet faydalanıyor, hem de yapı sahibi kazanıyor."dedi.

İmar Barışı Uzatıldı Bundan Sonra Nasıl Bir Yol İzlenecek?

İmar barışının olumlu yanları var, olumsuz yanlarınında  olduğunu  söyleyen Çelik , "Olumsuz yanları şöyle mesela on üç milyon yapı var bakanlık hangisini inceleyecek belediye bizden istatistik raporu isteyecek. Kerpiç ev yapılmış kerpiç eve imar kayıt belgesi istiyor temel yok, arazinin üzerine kerpiç ev yapmış başvuru yapıyor devlet yapı kayıt belgesi veriyor bunun inceleme komisyonu çok önemli kayıtlar bittikten sonra nedenli incelenecek, nedenli dikkate alınacak, yapının istatistiği. Şanlıurfa Bahçelievler ruhsat dört katlı zamanında yapı kontrol edilmemiş yedi katlı yapılmış. Yedi kat yapan temel güvenliğini biliyor mu, istatistik raporu elinde var mı, bu yapı ne kadar yükü kaldırabilir bu imar kişi imar başvurusuna başvuruda bulundu kat mülkiyeti içinde başvuru da bulundu başvuran kişi acaba bizde yapının istatistik raporunu ister mi diye düşünenler var bu konu ile ilgili beli bir şey yok. Şuanda herkes yapı kayıttın peşine düşmüş bina istatistiği ikinci adımda gözüküyor." ifade etti .

Son Olarak Eklemek İstediğiniz Var Mı?

Son  olarak başvuru yapmak isteyen kişiler artık son ayların içerisine girdik başvurularını yapsınlar  diyen Çelik,  "Çünkü bu çok uzun süre de gelebilecek olaydır belki 2050 yılında gelir bu bir aftır aftan faydalanmak için ellerini hızlı tutsunlar." diye konuştı.

RÖPORTAJ: AYHAN KESİCİ/ AHMET DURMUŞ