TÜRKİYE’DE EĞİTİM SİSTEMİ

Sevgili okuyucularım, size bugünkü köşe yazımda Türkiye’de eğitim sistemi, eğitim sistemindeki yetersizlikler, eğitim yetersizliklerden ortaya çıkan işsizlik, erken yaşta evlenme, madde bağımlığı, ekonomi kriz vs. birçok neden. Malumunuz bilindiği üzere Türkiye’deki 4+4+4 12 yıllık zorunlu kademeli eğitime geçildi.

8 yılık eğitimden sonra 12 yıllık eğitime geçilmesiyle beraber eğitimde bir oynama oldu haliyle eğitimde aksamalar oldu. Okulla giden öğrenciler 8 yıl okuyup diploma alabiliyorken, 12 yıllık zorunlu kademeli eğitime geçildi. Geçilen yeni sistem 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte maddi durumu iyi olmayan, yeni eğitim sistemine ayak uyduramayan öğrenciler okulu bırakıp açık öğretimi dışarda okuyarak mezun olmak zorunda kalıyorlar.

Peki, 4+4+4 12 yıllık zorunlu kademeli eğitime geçildi bunun faydaları neler, zararları neler, bu sisteme geçilince öğrenciler bu durum hakkında ne düşündüler, bu sisteme geçildikten sonra eğitimde ne gibi bir düzeyde eğitim öğretime ilgi kaldı.

Bunları geniş bir şekilde özetleyeyim ben, sisteme geçildikten sonra öğrenciler mecburen 8 yıl okuyacakları yere yeni sistemle 12 yıllık zorunlu kademeli eğitimden geçmeleri lazım. Haliyle Türkiye’de binlerce insanın maddi durumu bu eğitim karşısında sınıfta kaldı, maddi durumu iyi olmayan aile öğrenci 8 yıl okuduktan sonra bir işe katıp öğrenciyi açık öğretim dediğimiz yılda 3 dönem sınav yapılır öğrenci mecbur acık öğretimde devam eder ve yılda 3 dönem dediğimiz sınavlara girerler. Öğrenci okuldan uzaklaşırken işsizlik oranı büyük bir sayıla işsizlik oranı baş gösterir, erken yaşta evlilik artar, okuldan uzaklaşan öğrenciler madde bağımlığa maruz kalırlar. Zaten öğrencinin maddi durumu olsa 12 yıl okur açık öğretimde 13-14 yıl okumaktan daha iyi olur.

Köşe yazımda anlatmak istediğim belki bu 4+4+4 zorunlu eğitim sistemi ileriki zamanlarda iyi olur ama 4+4+4 eğitim sistemi de değişmese iyi olur. Her şeyin başı eğitim, daha iyi, daha düzenli eğitim görmek üzere Allah’a emanet olun.

YORUM EKLE