Yeni Kabine Listesi Belli Oluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan birazdan yeni kabineyi açıklayacak. Bakanlar Kurulu'nda hangi isimlerin olacağı merak konusu. Yeni sistemin ilk kabinesi, cuma günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından göreve başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı kabinede 16 bakanlık olacak. 3 bakanlık kaldırıldı, 8 bakanlık ise ya birleştirildi ya da statüsü değişti.

Yeni Kabine Listesi Belli Oluyor

Türkiye bugün siyasi açıdan tarihi bir gün yaşadı. Meclis'te yemin ederek yeni sistemin ilk başkanı olarak göreve başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş törenine katıldı.

Erdoğan daha sonra yeni kabineyi açıkladı. Böylece 2018 bakanlar kurulu listesi belli oldu. Yeni bakanlar, cuma günü yapılacak bakanlar kurulu toplantısıyla göreve resmen başlayacak.

Yeni sistemde kabinede yer alacak 16 bakanlık şöyle:
Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni kabine açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü AK Parti Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yeni kabine hakkında açıklama yapmıştı.

Bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı yemin töreniyle Türkiye'nin yeni bir döneme gireceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, bugün saat 21.00'de yeni kabineyi açıklayacağını belirtmişti. Erdoğan ayrıca, cuma günü yeni hükümetin ilk toplantısını gerçekleştireceğini de sözlerine eklemişti.

"Hemen kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız" diyen Cumhurbaşkanı, "Meclis'te sizlerle, Külliye'de bakanlarımızla, genel merkezimizde yetkili kuruldaki arkadaşlarımızla ülkemizi yöneteceğiz" sözleriyle yeni dönemdeki işleyişin nasıl olacağını özetlemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER