26 Mayıs 2016 Perşembe 13:30
Urfa SES'ten soruşturma açıklaması!
banner23

Şanlıurfa Valiliği tarafından 26-30 Mayıs tarihleri arasında kent genelinde gösteri, yürüyüş, eylem, toplanma ve basın açıklamasının yasaklanması nedeniyle güvenlik güçleri olası bir duruma karşı geniş önlemler aldı. Polis ve SES üyeleri tarafından yapılan görüşme sonrası Sendika üyeleri apartman arasında açıklamayı gerçekleştirdi.

Şanlıurfa’da basın açıklamaları ve bazı sendikal faaliyetlere katıldığı iddiasıyla 660 kişiye soruşturma açıldığını belirten SES Şube Sekreteri Mehmet Ali Coşkun; “ Türkiye, benzer örneklerini ancak faşist rejimlerde görebileceğimiz baskıcı, otoriter ve anti demokratik politika ve uygulamalara giderek daha fazla sahne oluyor. Kendi içerisindeki farklı seslere dahi tahammül edemeyen AKP. Yaşamlarımızı tek adam diktasıyla kuşatmanın yollarını arıyor.

Muhalif, eleştirel en demokratik tepkiler dahi şiddetle bastırılıyor. İktidarını kaybetme korkusu içinde olanlar, hukukun ve demokrasinin en temel ilkelerini ayaklar altına alıyor. Anayasayı askıya alan, bürokratlara mevzuata uymama çağrısı yapan bir kişinin aklı, arzuları ve hırsı Türkiye'yi ateşin içine sürüklüyor. Türkiye tarihinde, eşi benzeri görülmemiş bir savaş politikası izleniyor. Hukuksuz’ca ilan edilen ve ayları bulan sokağa çıkma yasaklarıyla yaşam hakkı yok sayılıyor, sağlık ve eğitim gibi en temel kamu hizmetleri fiilen askıya alınıyor. Okulları ve hastaneleri karargahlara çevirenler, on binlerce öğrencinin eğitim hakkını gasp ediyor, sağlık hizmetine ulaşımı engelliyor. Sınır bölgesinde yaşayan ve her gün düşen IŞİD füzeleriyle can güvenliği ortadan kalkanların yaşamları, AKP'nin siyasi hesaplarında en küçük bir etki dahi yaratmıyor!  Bu gidişatı eleştirenler ise AKP'nin yürüttüğü cadı avının kurbanı yapılmak isteniyor. Hırsızlara dokunmayanlar, milletvekillerine dokunmanın derdine düşüyor. Milli iradeyi sadece kendisi için meşru görenler, kendisi gibi düşünmeyen milletvekillerini cezaevine göndermekle tehdit ediyor. Akademisyenler, gazeteciler, sendikacılar, sanatçılar, öğrenciler kısaca muhalif her ses, her düşünce susturulmak isteniyor.

Bir tarafta bunlar yaşanırken diğer taraftan AKP, patronların ve sermaye çevrelerinin gönlünü hoş tutmanın peşine düşüyor. Taşeron işçileri kadroya geçireceğiz yalanına sarılıp, işçilerin kıdem tazminatına göz dikiyor. İnsanlık tarihinin utanç sayfalarında yer alması gereken kiralık işçilik uygulamasını yasalaştırarak, işçilere kölelik koşullarını dayatıyor. Kamuda ise yüz binlerce emekçinin iş güvencesine saldırarak, esnek ve güvencesiz istihdamın kapsını aralıyor. Esnek ve güvencesiz istihdamın yaygınlaştırılmasında ve sermayeye ucuz iş gücü sağlanmasında ise kadını eve hapseden uygulamalara hız veriyor.

Özellikle sendikal faaliyetlerimizi suç kategorisine yerleştiren Başbakanlık Genelgesi'nin ardından, başta eğitim ve bilim emekçileri olmak üzere on binlerce kamu emekçisi hakkında Hukuksuz’ca soruşturmalar açılmıştır.

Bilinmelidir ki kamu emekçilerinin emeğine, haklarına ve geleceğine sahip çıktığımız: savaş politikalarına karşı barışın. Zalime karşı mazlumun, sömürüye karşı emeğin sesi olduğumuz için işten atılıyor, soruşturmalara maruz kalıyor, sürgün ediliyoruz. Bu baskı, sürgün ve işten atma politikasının amacı açıktır! AKP, tüm kamu emekçilerini kendisine kapı kulu yapmayı arzulamaktadır. Kamu emekçilerinin kendisini insana, topluma ve doğaya karşı değil, sadece ama sadece AKP'ye karşı sorumlu görmesini istemekte, emekçileri hükümet memuru yapmayı hedeflemektedir!

 Özellikle belirtmek isteriz ki AKP'nin bu yaklaşımı tüm kamu emekçilerinin geleceğini ve kamu hizmetlerinin niteliğini doğrudan tehdit etmektedir. Hazırlanan yasa tasarılarında "siyasi olan ve siyasi olmayan grev" tanımlar' yapılarak grev hak-kımıza saldırılması, bu durumun somut ifadesidir! İlimiz Şanlıurfa da bu baskılardan nasibini almıştır. 600 eğitim emekçisi 50 sağlık emekçisi hakkında sendika grevine katıldığı için soruşturmaya tabi tutuldular. 10 kamu görevlisi başta Siverek olmak üzere açığa alınmıştır. SES şube eş başkanlarımız hakkında sendikal bir faaliyetleri nedeniyle memuriyetten men talepli soruşturma açılmış e dosya yüksek disiplin kuruluna gönderilmiştir” diyerek yaşanan soruşturmalara tepki gösterildi. Grup daha sonra alkışlarla basın açıklamasına son vererek sesiz ce dağıldı.

 

Son Güncelleme: 26.05.2016 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.