28 Aralık 2016 Çarşamba 05:55
‘Umut Operasyonu’ 16 yıl sonra yeniden
banner23

Kamuoyunda ‘Umut Operasyonu’ olarak bilinen operasyon 2000’de başlatıldı. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un öldürülmesinin de aralarında bulunduğu 18 ayrı olayı kapsayan operasyon sonucu açılan davalar birleştirilerek Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, 17 Aralık 2013’te, sanıklardan Mehmet Ali TekinHASAN Kılıç ve Ekrem Baytap’ı ‘silahlı suç örgütü kurma ve yönetme’ eylemlerinden 12 yıl 6’şar aya, Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın da ‘silahlı suç örgütü üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3’er ay hapse mahkûm etti.

5 kişiden biri
Gerekçeli kararda, Kılıç’ın, Hizbullah örgütünün ilim grubu lideriyle görüşmeler yaptığı, İran’dan İstanbul’a gelen yasa dışı Kudüs Ordusu üst yöneticilerinden Vahidi ile tanıştığı, Tevhid dergisi ve Selam gazetelerini çıkardığı, İran’daki eğitim kamplarına bazı kişileri göndererek, bu kişilere siyasi ve askeri eğitim aldırdığı, Hizbullah operasyonunda ele geçirilen hard disklerde Tevhid-Selam örgütünü meydana getiren 5 kişiden biri olduğu belirtildi. Karakuş’un ise Tevhid-Selam grubuna mensup kişilerle eylemlere katıldığı, bu gruptan koparak öz geçmiş raporu vermek suretiyle Hizbullah örgütünün ilim grubuna girdiği, bu örgütlerin amaçları doğrultusunda yoğun ve sürekli faaliyette bulunduğu belirtildi. Şahin’in de İran’a giderek örgüt üyelerinin yasa dışı Kudüs Ordusu’na ait kamplarda siyasi ve askeri eğitim almalarını organize ettiği, Bosna-Hersek ve Afganistan gibi ülkelere elemanlar göndererek buralardan derlenen anıları Kitap haline getirip Selam gazetesinin eki olarak dağıttığı bildirildi.

Yargıtay onadı
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bu kararı 31 Mart 2014’te onadı. Onama kararında, Tevhid Selam Kudüs Ordusu örgütünün, 1988-1999 arasında Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı’nın öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu 18 ayrı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtildi. Kararda, İslami Hareket örgütünün ise Çetin Emeç ve Turan Dursun’un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu 1990-1994 arasındaki beş olayı gerçekleştirdiği kaydedildi. Tevhid Selam Kudüs Ordusu örgütü ve İslami Hareket örgütünün, silahlı terör örgütü niteliklerinin, Yargıtay’ca 2002’de kabul edildiği belirtilen kararda, bu nedenle örgütlerin silahlı terör örgütü niteliğinde olduğu kaydedildi. Kararda, sanıkların terör örgütlerinin üyesi ve yöneticisi oldukları, İran’da Kudüs Ordusu ve İran gizli servisi Sawama ile bağlantıya geçip örgütsel görüşmeler yaptıkları, İran’da örgütün amaçları doğrultusunda siyasi ve askeri eğitim aldıkları, istihbarat çalışmaları yaptıkları, silah ve patlayıcı madde temin etmek gibi faaliyetlerde bulundukları yönündeki kabul ve uygulamada isabetsizlik görülmediği ifade edildi.

Başvurdular
Kılıç, Karakuş ve Şahin, 17 Temmuz 2014 ve 8 Ağustos 2014 tarihlerinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvurucular, gözaltında haklarının hatırlatılmadığını, azami gözaltı süresinin aşıldığını, haksız olarak tutuklandıkları ve gözaltına alındıkları gerekçesiyle kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğini, ifadelerinin işkence altında alındığını, avukat huzurunda alınmayan ifadelerinin hükme esas alındığını, yargılamanın uzun sürmesi nedeniyle adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini öne sürdü.
‘İhlal edildi’
Yüksek Mahkeme, başvurucuların avukat yardımından yararlanma hakkıyla bağlantılı olarak hakkaniyete uygun yargılanma hakkı ve yargılamanın 13 yıl 10 ay 25 gün sürmesi nedeniyle makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Karakuş ve Şahin’e 10’ar bin, Kılıç’a 18 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. Hakkaniyete uygun yargılanma hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın mahkemesine gönderilmesi kararlaştırıldı. Başvurucuların diğer iddiaları zaman bakımından yetkisizlik ve başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez bulundu. Kararın ardından dava 16 yıl sonra Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayacak.

Son Güncelleme: 28.12.2016 05:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.