banner54

Türkiye şehitlerini uğurluyor...
Diyarbakır'ın Lice İlçesi Ali Bardak Köyü yakınlarında teröristler karayolu üzerinde tuzakladıkları patlayıcıyı, dün askeri zırhlı midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumanda infilak ettirmesi sonucu 1'i astsubay, 5'i er olmak üzere 6 asker şehit oldu. Saldırıda şehit olan Jandarma Astsubay Halit Zilani Çelik ile jandarma erler Mustafa Nerkis, Kadir Görgülü, Fatih Yeniay, Recep Bodur ve Mustafa Bilgili için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi.

Törene 2'nci Ordu Komutanı Adem Huduti, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, askeri ve mülki, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude, eşi Suna, çocukları Murat ile Mesude; jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma ve babası Mehmet Zeki Yeniay katıldı. Şehitlerin cenazelerinin ambulanslardan alınarak katafalka konulması ve bir dakikalık saygı duruşundan sonra başlayan törende şehitlerin öz geçmişleri okundu.

İNANÇ VE KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığı’ndan Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkolu, birlik adına yaptığı konuşmada, son dönemde bölücü terör örgütünün ülkemizin huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi. Yüzbaşı Çelikkollu, "Hukuku, temel hak ve özgürlükleri, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen, ancak devletin sunduğu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasi ve özgürlüğe tamamen aykırı olan tutum içerisine girenler, alçakça cinayet işleyenler şunu asla unutmasınlar. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bölücü terör örgütü mensuplarının amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla görevimize inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz"dedi.

KOMUTANIM YİĞİDİM

Törende şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude, eşi Suna, çocukları Murat ile Mesude, jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma ve Babası Mehmet Zeki Yeniay sürekli gözyaşı döktü. Sağlık görevlileri şehit astsubayın eşi Suna ve çocukları Murat ile Mesude Çelik'i teselli etmeye çalıştı. Anne Mesude Çelik, şehit oğlunun fotoğrafını öperek, "Komutanım, yiğidim, ananı bırakıp nereye gittin" diyerek gözyaşı döktü. Jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma Yeniay ise, Arapça, "Canlarım, kuzularım, aslanlarım" diyerek ağıt yaktı, sık sık dua etti.

Şehitlere toplu halde dua edilmesinden sonra yine anne Mesude Çelik, "Komutanım, yiğidim" diyerek tabuta koştu, onu Astsubay Halit Zilani Çelik'in eşi Suna, çocukları Murat ve Mesude izledi. Tabuta kapanan Halit Ziya Çelik'in annesi, eşi ve çocukları sürekli ağladı. Bu sırada baygınlık geçirerek yere düşen Suna Çelik'e sağlık görevlileri müdahale ederek hastaneye götürdü.

Törenden sonra Jandarma Astsubay Halit Zilani Çelik İzmir'e, Jandarma erlerden Mustafa Nerkis Kütahya'ya, Kadir Görgülü ile Fatih Yeniay Adana'ya; Recep Bodur ile Mustafa Bilgili memleketi Amasya'ya gönderildi.


4 ŞEHİT MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde PKK'lılarla çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Sercan Yılmaz, Jandarma Uzman Onbaşı Osman Kaya ile polis memurları Mücahid Soydemir ve Ömer Faruk Sayıl için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi.
Törene Vali Hüseyin Aksoy, 2'inci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 7'inci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, askeri ve mülki amirler katıldı. Şehit yakınlarının katılmadığı tören, şehitlerin ambulanstan alınan cenazelerinin katafalka bırakılmasıyla başladı, ardından şehitlerin öz geçmişleri okundu. Duaların okunmasının ardından Jandarma Uzman Çavuş Sercan Yılmaz'ın cenazesi Adana'ya, Jandarma Uzman Onbaşı Osman Kaya'nın cenazesi Van'a, Mücahid Soydemir'in cenazesi Osmaniye'ye ve Ömer Faruk Sayıl'ın cenazesi Kahramanmaraş'a uğurlandı.

Ramazan YAVUZ- Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR/ DİYARBAKIR,(DHA)

POLATLI ŞEHİDİNİ BAĞRINA BASTI

ANKARA'daki bombalı terör saldırısı sonucu şehit olan Kıdemli Astsubay Cüneyt Sertel, memleketi Ankara'nın Polatlı ilçesinde toprağa verildi. Şehit Cüneyt Sertel'in Merkez Çarşı Camii'nde tören düzenlendi. Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazına yaklaşık 10 bin vatandaş katıldı.

Gözyaşlarının sel olup aktığı törene şehitKıdemli Astsubay Cüneyt Sertel'in görev arkadaşları, askeri erkan, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak ile binlerce vatandaş katıldı. Şehidin naşı, Cuma namazına 20 dakika kala cami önüne getirildi. Bu sırada annesi Hatice Sertel, eşi Serap Sertel ve çocukları Zeynep ile Ceren gözyaşlarını tutamadı. Tabuta sarılan şehidin ailesini görenler de gözyaşlarına boğuldular.

Cenaze namazından önce kısa bir konuşma yapan imamın, "şehide hakkınızı helal edin' diye anons yaptı. Binlerce vatandaş 'helal olsun' şeklindeki cevabı yeri göğü inletti. Cenaze namazı kılındıktan sonra şehitin naşı askeri manganın omuzlarında top arabasına konuldu. Şehir merkezini dolduran binlerce Polatlılı şehidi sloganlar ve dualarla uğurladılar. 500 metre kadar askeri bando eşliğinde devam eden kortej boyunca Türk bayrağı açan vatandaşlar 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez', 'Şehidim bize hakkını helal etö', 'Kana kan intikam' sloganları atıldı. 

Şehit Kıdemli Astsubay'ın naşı daha sonra top arabasından alınarak cenaze aracına konuldu. Buradan Polatlı Şehitliğine götürülen şehit Astsubay, dualar eşliğinde toprağa verildi. Şehit için saygı atışı yapıldı. 

Metin ÖZDEMİR / POLATLI (Ankara) (DHA)


ANKARA'DAKİ BOMBALI SALDIRIDA ŞEHİT OLAN AYŞEGÜL, KAYSERİ'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Aankara'da bombalı saldırıda yaşamını yitiren 28 kişiden Hava Kuvvetleri Komutanlığı sivil memuru Ayşegül Pürnek, bugün memleketi Kayseri'de toprağa verildi. Kayseri'nin ilk kadın şehidi olan Ayşegül Pürnek'en ay- yıldızlı bayrağa sarılı tabutuna duvağı konuldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 5 yıldır görev yapan Ayşegül Pürnek'in cenazesi, sabah saatlerinde Askeri Hastane morgundan alındı. Helallik alınması için cenaze aracıyla annesi Gülay Pürnek'in Melikgazi Mahallesi Kızılırmak Caddesi Gelincik Sitesi'ndeki evinin önüne getirilen Ayşegül Pürnek'in cenazesini, burada babası Fuat, annesi Gülay, ağabeyi Enver Pürnek ve yakınları karşıladı. Anne Gülay Pürnek kadın asker ve polis görevlilerin yardımıyla ayakta güçlükle dururken, cenaze aracının yanında bir askerin taşıdığı fotoğraftan gözlerini ayıramadı. Bitkin haldeki baba Fuat Pürnek'e da iki yakını yardımcı oldu.

Helallik alınmasından sonra Ayşegül Pürnek'in cenazesi, namazın kılınacağı Kalemkırdı Camisi'ne getirildi. Evin önünden cenaze aracı ayrılırken anne Gülay Pürnek, gözyaşlarına boğuldu ve "Kızım beni bırakıp nereye gidiyorsun. Güzel kızım şimdi toprağa mı girecek. Güzel kızım benim, benim biricik yavrum" diye feryat etti. 

Camideki tören sırasında, bekar olan Ayşegül Pürnek'in tabutuna duvağı konuldu. Bu sırada gözyaşı döken anne Gülay Pürnek, "Gelin olamadan şehit oldun. Duvağını takmak nasip olmadı" diye fenalık geçirdi. Kendisini teselli edip, başsağlığı dileyenlere de "Vatan sağ olsun" diyebildi. 

Cuma sonrası binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından Ayşegül Pürnek'in tabutu top arabasına konuldu. Ayşegül Pürnek, ailesinin isteği üzerine Kartal semtindeki Garnizon Şehitliği'ne götürülerek, toprağa verildi.

Oktay ENSARİ-Zafer BARIŞ/KAYSERİ (DHA)


Saldırıda şehit olanlardan 8'i Kocatepe'den son yolculuklarına uğurlandı

ANKARA'da meydana gelen bombalı terör saldırısında şehit olanlardan 8'i Kocatepe Camisinde son yolculuklarına törenle uğurlandı.
Ankara'da önceki gün gerçekleşen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 28 kişiden sivil memurlar Mustafa Haliloğlu, Figen Gündüz, Meryem Yılmaztürk, Güner Altınok, Fatma Berna Atmaca ve Sedat Durgun ile astsubaylar İbrahim Baran ve Ertan Akgül'ün Türk bayrağına sarılı naaşları GATA’da düzenlenen törenin ardından Kocatepe Camisine getirildi. Şehit olan sivil kadın askeri personellerin naaşlarının önüne baş örtüsü konulduğu görülürken, Kocatepe Camisi'ne en önde askerlerin omuzlarında getirildiler. Törene, şehit aileleri ve yakınları, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mehmet Şimşek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz katıldı.

Cuma namazının ardından her bir şehit için ayrı cenaze namazı kılındı. Şehitler askeri cenaze araçlarıyla uğurlanırken, şehit yakınlarından birinin kızı 'Baba, gitme. Babamı götürmeyin' diye gözyaşı dökerek feryat ederken, yine bazı şehit yakınları, 'Aşkım cennet bahçelerinde dolaş, sen merak etme', 'Yavrum, kuzum, aslanım, yiğidim', 'Aşkım gözün arkada kalmasın' ve 'Anan sana kurban olsun', diyerek gözyaşı döktü.
Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı törende, Başbakan Davutoğlu ve diğer törene katılanlar şehit ailelerine taziyelerini iletti.

Ümit KOZAN - Muhammet BAYRAM / ANKARA, (DHA)-

Şehit ere ikizinden gözyaşı


DİYARBAKIR'da şehit düşen 6 askerden 21 yaşındaki jandarma er Mustafa Bilgili'nin cenazesi baba evine getirildi. Şehidin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Kendisi bir yıl önce evlendiği için ikiz kardeşi askere giden Ramazan Bilgili ise gözyaşlarına boğuldu. İkiz kardeşinin tabutuna sarılıp gözyaşları içerisinde ağıt yaktı.

Diyarbakır-Lice karayolunda dün PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayını patlatması sonucu şehit düşen 6 askerden jandarma er Mustafa Bilgili'nin cenazesi askeri uçakla Amasya’nın Merzifon İlçesi’ndeki askeri havaalanına getirildi. Buradan konvoy eşliğinde Suluova İlçesi Yenidoğan Mahallesi'ndeki baba evine getirildi.

Kazancı Köyü'nde imam olarak görev yapan baba 51 yaşındaki Recep Bilgili ve ev kadını anne 48 yaşındaki Nilgün Bilgili ile şehidin ikiz kardeşi ve 3 ablası gözyaşlarına boğuldu. Şehidin bir yıl önce evlendiği için askere gitmediği belirtilen ikizi Ramazan Bilgili gözyaşlarına boğulurken, yakınları helallik alınmak istenmesi sırasında fenalık geçirdi. Şehidin ikiz kardeşi Ramazan Bilgili, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. 

Öte yandan şehidin bedensel engelli ablası Tuğba Bilgili de kardeşinin tabutunun başında gözyaşı döktü. 7 aylık asker olan Jandarma Er Mustafa Bilgili’nin tabutu açılarak yüzü yakınlarına gösterildi. Daha sonra Kuran-ı Kerim okunup helallik alındı. Ardından şehidin tabutu cenaze aracına konularak törenin yapılacağı ilçe merkezindeki Hacı Mustafa Camisi'ne götürüldü.

ŞEHİT ERİN CENAZE NAMAZINI İMAM OLAN BABASI KILDIRDI

Diyarbakır’da şehit düşen jandarma er Mustafa Bilgili için Suluova İlçesi merkezindeki Hacı Mustafa Cami’nde ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Şehit Bilgili’nin cenaze namazını imam olan babası Recep Bilgili kıldırdı. Cenaze namazının kılınacağı caminin çevresinde bulunan evlere Türk bayrakları asıldı. Cenaze namazının kılınmasının sonrasında askerlerin omzunda askeri bando eşliğinde Atatürk Caddesi’nde bir süre kortej eşliğinde götürülen şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi, daha sonra cenaze aracına konuldu. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı törende, vatandaşlar bir süre cenaze aracının ardından yürüdü. Şehit jandarma Er Mustafa Bilgili'nin cenazesi daha sonra ilçedeki şehitlikte toprağa verildi.

Yaprak KOÇER- Hakan AKGÜN/SULUOVA (Amasya), (DHA)

ADANA'DA ŞEHİTLER TOPRAĞA VERİLDİ

Diyarbakır'ın lice İlçesi'nde şehit düşen 6 askerden jandarma erler Fatih Yeniay ile Kadir Görgülü'nün cenazeleri Adana'da son kez baba evlerine götürüldü. Merkez Seyhan İlçesi Anadolu Mahallesi'ndeki evine getirilen Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Kadir Görgülü'nün cenazesini gören yakınları gözyaşlarına boğulurken, baba Süleyman Görgülü fenalık geçirdi.

Mardin'in Midyat İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Fatih Yeniay'ın cenazesinin Bey Mahallesi'ne getirilişi sırasında polis zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemi aldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin de önlem aldığı sokakta cenaze aracının kapısı açıldı ve yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Sokakta toplanan gruplarda da 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. 

Evlerinde bir süre bekletilen cenazeler ardından Sabancı Merkezi Camii'ne getirildi. Burada düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana Valisi Mustafa Büyük, milletvekilleri, 6'ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, askeri yetkililer, aileleri ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Ayrı ayrı kılınan cenaze namazının ardından şehitler, götürüldüğü Asri Mezarlıktaki Şehitlikte gözyaşlarıyla toprağa verildi.

YAVRUM SENİ BÖYLE Mİ GÖNDERDİM?

Ankara'daki patlamada şehit olan er Ali Öztaş'ın cenazesi ise son kez merkez Çukurova İlçesi Belediyeevleri Mahallesi'ndeki baba evine getirildi. Öztaş'ın yakınları gözyaşlarına boğulurken, adı öğrenilemeyen teyzesi cenaze aracına binip yeğeninin tabutuna sarılıp gözyaşına boğuldu. Anne Miyeser Öztaş, "Yavrum seni böyle mi gönderdim? Ben beni sapasağlam göndermiştim oğlum" diye ağıt yaktı. Cenaze, daha sonra Sabancı Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından götürüldüğü Kabasakal Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Murat KİBRİTOĞLU-Yusuf BAŞTUĞ-Salih ÜÇTEPE-Fatih KARAÇALI-Akif ÖZDEMİR-Süleyman CÜZDAN-Çağlar ÖZTÜRK-Ahmet ÖZMEN/ ADANA, (DHA)

İKİ ŞEHİT İÇİN ORTAK TÖREN

Ankara ve Diyarbakır’da, teröristlerin bombalı saldırıları sonrasında şehit olan Astsubay Başçavuş Eren Ördek ile aynı rütbedeki Halit Zilani Çelik için Bostanlı Beşikcioğlu Camii’nde ikindi vakti tören düzenlendi. Eren Ördek ile Halit Zilani Çelik’in tabutları, cami avlusunda yan yana konuldu.

AİLELER DE YAN YANA OTURDU

Şehit askerlerin tabutlarının cami avlusundaki musalla taşına konulmasından sonra aileler de kendilerine ayrılan bölüme getirildi. Bu sırada cami avlusundan, “Kahrolsun PKK” sloganları atıldı. Şehit Başçavuş Eren Ördek’in eşi Gülden Ördek, kızları Yaren Ördek, Ceren Ördek, annesi Rahime Ördek ile şehit Halit Zilani Çelik’in babası Mehmet Çelik, annesi Cennet Çelik, eşi Suna Çelik, kızı Mesude Çelik, oğlu Mustafa Çelik, taziyeleri kabul etti. Acılı aileleri, Vali Mustafa Toprak, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Ak Parti Milletvekili, Kerem Ali Sürekli, Necip Kalkan, CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Tacettin Bayır, MHP Grup Başkanıvekili Oktay Vural ile askeri ve kamu yetkilileri yalnız bırakmadı. Bu arada şehit asker Halit Zilani Çelik’in tabutunun başında, saygı nöbeti tutan tören mangasındaki asker de, yakınlarının haykırışlarına dayanamayıp gözyaşı döktü. 

BENİ YALNIZ BIRAKMA

Evin önünde olduğu gibi cami avlusunda da, şehit eşi Eren Ördek’in tabutuna kapanıp gözyaşı döken Gülden Ördek, “Beni yalnız bırakma” diye bağırdı. Acılı eşin bu haykırışı, tabut başında bulunan diğer yakınlarını ve taziyeye gelenleri de üzüntüye boğdu. Halit Zilani Çelik’in, yakınları da üzerine kapandıkları tabut başından uzun süre ayrılamadı. Gözyaşı döktü. Görevli askerler, aileleri güçlükle sakinleştirebildi. Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde iki şehit asker için kılınan iki cenaze namazından sonra, Türk bayraklarına tabutlar, top arabasına konuldu. Bir süre böyle saygı yürüyüşünden sonra şehitler son yolculuklarına uğurlandı. Şehitlerden Eren Ördek, ailesinin isteği üzerine Kaynaklar Mezarlığı’nda, Halit Zilani Çelik’in cenazesi ise Kadifekale Şehitliği’nde, toprağa verildi.

AİLECE ASKER SELAMI

Ankara ve Diyarbakır'da, teröristlerin bombalı saldırıları sonrasında şehit olan Astsubay Başçavuş Eren Ördek ile aynı rütbedeki Halit Zilani Çelik için Bostanlı Beşikcioğlu Camii'nde ortak tören düzenlendi. İki askerin tabutu daha sonra yan yana top arabasına konuldu. Bu sırada top arabasının hemen yanında yürüyen şehit Halit Zilani Çelik'in annesi Cennet Çelik, "Komutanım, komutanım. Halit Başçavuşum yapılır mı bu? Yaktın beni. Buna can dayanır mı?" diye ağıt yaktı. Şehit askerin tabutu geçtiği sırada, annesi Cennet Çelik, "Verin selamınızı" diyerek, gelini Suna Çelik ve torunları Mesude Çelik ve Mustafa Çelik ile birlikte asker selamına durdu. 

ŞEHİT, BABASININ KABRİNE DEFNEDİLDİ

Diğer şehit Astsubay Eren Örnek'in kızları Yaren Ördek ve Ceren Ördek'i, tören yürüyüşünde yakınları omuzlarına aldı. Kız kardeşler bu sırada, öptükleri elleriyle, babalarının tabutuna el salladı. Bu arada, şehit Astsubay Eren Ördek'in cenazesi, annesi Rahime Ördek'in isteği üzerine 6 yıl önce hayatını kaybeden babası Nezir Ördek'in, Kaynaklar Mezarlığı'ndaki kabrine defnedildi.

Taylan YILDIRIM- Tufan HAMARAT/ İZMİR (DHA)

Saldırıda hayatını kaybeden sivil memur Yıldız Demirtaş son yolculuğuna uğurlandı

Ankara'daki saldırıda hayatını kaybeden sivil memur Yıldız Demirtaş için Karşıyaka Mezarlığı Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.
Sivil memur Yıldız Demirtaş, Gülhane Askeri Tıp Akademisinden (GATA) alınan Türk bayrağına sarılı naaşı Karşıyaka Mezarlığı Camisi'ne getirildi. Demirtaş'ın eşi Gürsel Demirtaş ve çocukları Elifcan ile Mertcan Demirtaş taziyeleri kabul etti. Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Demirtaş'ın naaşı son yolculuğuna uğurlandı.

ANKARA (DHA)

10 BİN UŞAKLI ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Ankara'daki bombalı terör saldırısında şehi olan Hava İstihkam Astsubay Kıdemli Başçavuş 44 yaşındaki Erkan Tümer, bugün memleketi Uşak'ta, 10 bin kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Tümer'in annesi 65 yaşındaki Hatice Tümer'in "Neden beni bırakıp gittin? Seni oradalar koruyup kollayan yok muydu? Kurtaran yok muydu?" feryadı ile şehidin çocuklarının "babacığım" diyerek gözyaşlarına boğulması yürek yaktı.
Ankara'daki terör saldırısında şehit düşen Hava İstihkam Astsubay Kıdemli Başçavuş Erkan Tümer, bugün saat 13.00'de askeri kargo uçağıyla Uşak Havalanı'na getirildi. Şehit Tümer'in cenazesinin yer aldığı uçakla eşi Nihal Tümer (40), kızı Yeşim Tümer (18), oğlu Egehan Tümer (13), babası Necmettin Tümer (67) de kente geldi. Şehidin cenazesini; Uşak Valisi Ahmet Okur, AK Parti Uşak milletvekilleri Alim Tunç ve Mahmet Altay, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, AK Parti Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, CHP Uşak İl Başkanı Ali Koraoba, daire müdürleri, askeri erkan ve şehit yakınları karşıladı. Vali Okur ve beraberindekiler, uçaktan çıkan şehit yakınlarına taziyelerini iletti. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu uçaktan indirilerek omuzlara alındı; cenaze aracına taşındı. Şehit yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Şehidin cenazesi vatandaşların da katıldığı konvoyla ve karayolu ile babaocağı Banaz'a bağlı Banazköy'e götürüldü. Şehit Tümer'i köyünde 10 bin Uşaklı karşıladı.
ANA FERYADI ÜZDÜ
Şehidin cenazesi helallik alınması için evinin önüne götürüldü. Bu sırada şehit Erkan Tümer'in annesi 65 yaşındaki Hatice Tümer, "Neden beni bırakıp gittin? Seni oradalar koruyup kollayan yok muydu? Kurtaran yok muydu?" diye feryat etmesi yürek yaktı. Şehidin diğer yakınları da gözyaşlarını tutamadı.
ÇOCUKLARI "BABACAĞIM" DİYEREK AĞLADI
Babaocağından helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi askerlerin omzuna alınarak yaklaşık 700 metre mesafedeki Banazköy Mezarlığı'na taşındı. Namazdan önce şehidin özgeçmişi okundu. İkindiden önce kabristanda kılınan cenaze namazının ardından şehit Erkan Tümer, gözyaşları içinde toprağa verildi. Cenaze namazının kılınması sırasında şehidin çocukları Yeşim ve Egehan'ın "babacığım" diyerek gözyaşlarına boğulması üzüntü yarattı.

Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)

Şehit Astsubay Özdemir son yolculuğuna uğurlandı

ANKARA’da önceki gün meydana gelen bombalı terör saldırısında şehit düşen Harita Teknisyeni Astsubay Üstçavuş Uğur Fetih Özdemir, Erzincan’da düzenlenen töreninin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi. 

Ankara'da askeri personeli taşıyan servis araçlarına yönelik terör saldırısında hayatını kaybeden Astsubay Üstçavuş Uğur Fetih Özdemir'in cenazesi, memleketi Erzincan’a getirildi. Ankara’dan askeri uçak ile Erzincan Havalimanı'na gelen Şehit Özdemir için Terzibaba Camisi'nde tören düzenlendi. Törene, Vali Süleyman Kahraman, 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, AK Parti Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Karakoç, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Ak Parti İl Başkanı Orhan Bulut, CHP İl Başkanı Ayhan Doğan ve binlerce Erzincanlı katıldı. Şehit Uğur Fetih Özdemir’in, babası Lütfi, annesi Cahide, eşi Nurdan ve 4 yaşındaki oğlu Yiğit Özdemir, tören boyunca gözyaşı döktü. İkindi namazın ardından Şehit Özdemir için Müftü Vekili Harun Özkan cenaze namazını kıldırıldı. Cenaze namazının ardından, şehit Özdemir’in eşi Nurdan ve oğlu Yiğit bir süre taputa sarılarak gözyaşı döktü. Şehit Özdemir’in naaşı daha sonra top arabasına konularak, tekbirler eşliğinde yüründü. Şehidin eşi Nurdan ve oğlu Yiğit Özdemir, şehidi el sallayarak uğurladı. Bayraklarla törene katılan Erzincanlılar da attıkları sloganlarla terörü lanetlediler. Şehit Astsubay Üstçavuş Uğur Fetih Özdemir’in cenazesi, Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi.

ERZİNCAN, (DHA)

Şehit Astsubay Kutlu Bandırma'da 20 bin kişi son yolculuğuna uğurladı

Ankara'daki bombalı terör saldırısında şehit olan Astsubay Başçavuş Mehmet Kutlu memleketi olan Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.
Ankara'da düzenlenen askeri törenin ardından Şehit Astsubay Mehmet Kutlu'nun naaşı askeri helikopter ile Bandırma 6'ncı Jet Hava Üs Komutanlığı'na oradan da törenin yapılacağı Haydarçavuş Camiine getirildi. 20 bine yakın kişinin katıldığı cenaze töreni yoğun katılım nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'na alındı.
Şehit Astsubay Kutlu'nun cenaze namazı Balıkesir İl Müftü Vekili Necati Kara tarafından kıldırıldı. Cenaze namazında şehidin annesi Resmiye Kutlu ve eşi Seda Kutlu fenalık geçirdi. Şehidin annesi ve eşine tören alanında bulunan sağlık personeli tarafından ilk müdahaleleri yapıldı.
Kılınan cenaze namazının ardından şehit astsubayın naaşı omuzlara alınıp cenaze aracına konularak ilçedeki hava şehitliği götürülerek burada defnedildi.
Cenaze törenine Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Bandırma İlçe Kaymakamı Tuncay Sonel, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı, Kasım Bostan, Ali Aydınlıoğlu, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Namık Havutça, Mehmet Tüm ve MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Bandırma 6Jet Hava Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Erdem ÖZCAN/Mehmet TOSUN/BANDIRMA(Balıkesir), (DHA)

Gaziantepli şehit astsubay toprağa verildi

ANKARA'da askeri servis araçlarına yönelik bombalı terör saldırıda şehit olan astsubay 38 yaşındaki Mehmet Yener'in cenazesi, memleketi Gaziantep'in İslahiye İlçesi'nde düzenlenen törenle toprağa verildi. Şehidin annesi Fatma Yener, oğlunun tabutunun önündeki fotoğrafa uzun süre bakıp öptü. 

Ankara’da askeri personelleri taşıyan servis aracının kırmızı ışıkta beklerken düzenlenen terör saldırısında şehit olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında görevli olan Hava Başçavuş Mehmet Yener için İslahiye İlçesi'nin Kozdere Camisi'nde tören düzenlendi. Cenaze törenine Gaziantep Vali Vekili Uğur Aladağ, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Abdulhamit Gül, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan ve Şamil Tayyar, Gaziantep 5'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal, askerler, şehidin ailesi, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehit astsubayın Türk bayrağına sarılı cenazesi, askerlerin omzunda son kez Kozdere Mahallesi'ndeki baba evine getirilerek helallik alındı. Şehit astsubayın cenazesi daha sonra törenin yapıldığı Kozdere Camisi'ne getirildi. Şehit astsubayın gözyaşı döken annesi Fatma Yener, oğlunun tabutunun önündeki fotoğrafa bakarak öperken, ayakta durmakta güçlük çeken babası Yahya Yener'i ise askeri yetkililer teselli etti. Şehidin uzun süre ağlayan eşi Döne de kadın askerler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Burada özgeçmişi okunan 2 çocuk babası şehit astsubayın cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığında toprağa verildi.

Kadir ÇELİK/İSLAHİYE (Gaziantep), (DHA)

Ankara'daki patlamada hayatını kaybeden Fevziye Kayış, Çorum'da toprağa verildi

ANKARA'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerden sivil memur 42 yaşındaki Fevziye Kayış, bugün gözyaşları arasında memleketi Çorum'da toprağa verildi. Kızı İrem Kayış, "Ne olur, tabutu açın. Annemi son kez göreyim" diye ağıt yaktı. 

Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybeden 28 kişiden biri olan sivil memur Fevziye Kayış'ın cenazesi bugün karayolu ile Ankara'dan Çorum'a getirildi. Evli ve 2 çocuk annesi Kayış'ın cenazesi ilk olarak Çorum'un Üçtutlar Mahallesi'ndeki babaevine götürüldü. Burada Fevziye Kayış'ın eşi 48 yaşındaki Osman Kayış ile kızı 21 yaşındaki üniversite öğrencisi İrem Kayış ve 10 yaşındaki Alper Kayış gözyaşlarına boğuldu. Fevziye Kayış'ın cenazesi babaevinde yapılan duanın ardından cenaze aracı ile Ulu Camiye götürüldü. Cenaze törenine Çorum Valisi Ahmet Kara, Ak Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Çorum Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ahmet Çelik, Çorum Emniyet Müdürü Murat Kolcu, çok sayıda vatandaş ve yakınları katıldı.

Tabutun başından biran olsun ayrılmayan eşi Osman Kayış ile kızı İrem Kayış, şehidin fotoğrafını öperek gözyaşı döktü. Annesinin tabutunu açmak isteyen İrem Kayış güçlükle ikna edildi. Babasına ve tabutun başında nöbet tutan askere, "Ne olur, tabutu açın. Annemi son kez göreyim" diye seslendi. Cami bahçesine gelen sağlık görevlileri de acılı aileyi sakinleştirmek için çaba gösterdi. 

Bir süre sandalyeye oturarak tabutun yanında bekleyen İrem Kayış, annesinin fotoğrafını kucaklayarak cenaze namazının kılınmasını bekledi. Terör saldırısı kurbanı olan Fevziye Kayış, Çorum'da ikindi namazına müteakip Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Ulu Mezarlıkta toprağa verildi.

EŞİ DE AYNI SERVİSTE OLACAKTI 

Fevziye Kayış uzun yıllardır Milli Savunma Bakanlığında sivil memur olarak görev yaptığı, eşi Osman Kayış'ın da aynı yerde çalıştığı ve saldırıdan bir gün önce İstanbul’a göreve gönderildiği öğrenildi. Osman Kayış göreve gitmeseydi saldırı sırasında eşiyle birlikte aynı serviste olacaktı.

Yusuf ÇINAR/ ÇORUM,(DHA)


Ankara'daki patlamada ölen Filiz Koçak gözyaşlarıyla toprağa verildi

ANKARA'da askeri servis araçlarına yönelik düzenlenen bombalı terör saldırısında sonucu meydana gelen patlamada şehit olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda sivil memur olarak çalışan 46 yaşındaki Filiz Koçak'ın cenazesi, Ankara'nın Şereflikoçhisar İlçesi'nde gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Bir süre önce babasını kaybeden ve bekar olan Filiz Koçak, mesai çıkışı İnönü Bulvarı'nı Dikmen Caddesi'ne bağlayan Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında meydana gelen patlamada can verdi. Cenaze törenine AK Parti Milletvekili Ali Babacan ile Jülide Sarıeroğlu, MHP Milletvekili Erkan Haberal ve CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Koçak'ın ailesi ile çok sayıda kişi katıldı.

Filiz Koçak'ın cenazesi alana getirildiğinde kız kardeşi Deniz Koçak ve teyzesi tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Anne Meliha Koçak ve dede Tahsin Koçak, cenaze töreninin yapılacağı yere ambulansla getirildi. Ayakta durmakta zorlanan anne, tekerlekli sandalye ile katıldığı törende gözyaşı döktü. 2 ambulans, ise alanda hazır bekletildi. 

Şereflikoçhisar Şerefiye Camii’nde kılınan cuma namazının ardından gerçekleşen cenaze törenine, Babacan’ın yanı sıra Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Koçak’ın ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ali Babacan'ın aileyeye taziye verdiği sırada anne Meliha Koçak, "Böyle devlet olmaz, canımızı yaktılar, ülkeye düzen versin. Kuzularımız her gün gidiyor" diyerek tepki gösterdi. Koçak'ın cenazesi Şereflikoçhisar şehir mezarlığında toprağa verildi.

Zeynep GÖRGÜLÜ/ŞEREFLİKOÇHİSAR (Ankara), (DHA)


Amasya şehit Başçavuş Gülen ve er Bodur'u gözyaşlarıyla uğurladı

ANKARA'daki terör saldırılarında şehit düşen 45 yaşındaki Hava Kıdemli Astsubay Başçavuş Recep Gülen ve dün Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde şehit olan 21 yaşındaki er Recep Bodur, Amasya’da düzenlenen törenle toprağa verildi. 

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde şehit düşen 6 askerden biri olan er Recep Bodur ve Ankara'daki patlamada şehit olan Hava Kıdemli Astsubay Başçavuş Recep Gülen'in cenazeleri bugün memleketleri Amasya'ya getirildi. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınan her iki cenaze Sultan Beyazıt Camisi'ne getirildi. Şehit er Recep Bodur’un babası Halil ve annesi Güldane Bodur, oğullarının tabutu başında gözyaşı döküp ağıt yaktı. Güçlükle ayakta duran aileyi askeri görevliler teskin etmeye çalıştı. Anne Güldane Bodur, "Yiğidim, evladım, nereye gidiyorsun. Seni böyle mi karşılayacaktık" diye ağıt yaktı. 

Ankara’daki patlamada ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düşen Hava Kıdemli Astsubay Başçavuş Recep Gülen'in 6 ay önce evlendiği eşi Aysun Gülen de ayakta durmakta zorluk çekerken, eşinin fotoğrafını sarılıp öperek gözyaşı döktü. Şehit Gülen’in ablası Sultan Gülen, sağlık ekipleri tarafından sedye ile kardeşinin naaşı başına getirildi. Şehidin ablası Sultan Gülen’i yakınları sakinleştirmekte zorluk çekti. 

Şehitler Er Recep Bodur ve Hava Kıdemli Astsubay Başçavuş Recep Gülen’in cenaze namazları Sultan Beyazıt Camisi'nde ikindi namazına müteakip İl Müftü Vekili Adem Ayrancı tarafından kıldırıldı. Cenaze namazları kılındıktan sonra Müftü Vekili Ayrancı törene katılan yaklaşık 10 bin kişiden helallik istedi. Okunan duaların ardından Şehit er Recep Bodur Amasya’nın Yolyanı Köyü Mezarlığı'nda, şehit Hava Kıdemli Astsubay Başçavuş Recep Gülen’in cenazesi ise merkez Tekir Dede Mezarlığında bulunan şehitliğe defnedildi.

Sinan HARMANCI- Savaş TUTAK/AMASYA, (DHA) 

İdil şehidini binlerce kişi uğurladı

ŞIRNAK'ın İdil İlçesi'nde, PKK'lı teröristlere yönelik operasyon sırasında şehit olan Uzman Çavuş Burak Güneş, binlerce kişinin katıldığı törenin ardından, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları eşliğinde Pendik’te son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde anne Neslihan Güneş oğlunun tabutuna omuz vererek bir süre taşıdı. 

Şehit Uzman Çavuş Burak Güneş için Pendik Dumankaya Camii’nde ikindi namazının ardından askeri tören düzenlendi. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, şehidin ailesi, arkadaşları ve binlerce vatandaş katıldı. 

ANNE OĞLUNUN TABUTUNU OMUZLADI

Şehidin cenazesi Dumankaya Camii’ne getirildiğinde binlerce kişi, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan attı. Kalabalık arasından çıkan anne Neslihan Güneş oğlunun tabutunu omuzlayarak bir süre taşıdı. 

DEDESİ TUBUTUN BAŞINDAN AYRILAMADI

Şehidin dedesi Ahmet Güneş, tabuta sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. Uzun uzun tabutu öpen dedeyi yakınları uzaklaştırmak istedi. Ancak dede uzun süre torununun tabutu başından ayrılamadı. 

İKİ AY ÖNCE NİKAH KIYDIĞI EŞİ BAYGINLIK GEÇİRDİ


Tören alanına yakınlarıyla birlikte gelen Selvi Güneş, iki ay önce nikah kıydıkları ancak düğün yapamadan kaybettiği Burak Güneş’in cenaze töreninde baygınlık geçirdi. Tören sırasında cami avlusundan götürülen Selvi Güneş, cenaze çıkarken tekrar geldiği avluda gözyaşlarıyla eşine veda etti. 

Baba Sait Güneş tören boyunca metanetli durmaya çalışırken, anne Neslihan ve kardeşleri Arzu ve Gülay Güneş gözyaşlarına boğuldu. 

CAMİNİN ÇEVRESİNDE BİNLERCE KİŞİ TOPLANDI

Şehidin Türk Bayrağı'na sarılı tabutu kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omzunda top arabasına konuldu. Burada düzenlenen askeri tören sırasında cami etrafında toplanan binlerce kişi “Kahrolsun PKK”, “Şehitler ölemez vatan bölünmez” şeklinde slogan attı. Törenin ardından şehidin cenazesi götürüldüğü Kavakpınar Koca Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

Özkan ARSLAN-İdris TİFTİKÇİ/İSTANBUL, (DHA)


LİCE ŞEHİDİ SİMAV'DA GÖZYAŞLARIYLA TOPRAĞA VERİLDİ


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, PKK'lı teröristlerin yola döşediği patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehit düşen askerlerden 24 yaşındaki Jandarma Er Mustafa Nerkis, memleketi Kütahya'nın Simav İlçesi'nde düzenlenen askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin cenazesi evin önüne geldiğinde anne Ayşe Nerkis, "O canilere karşı, yılmadık. Dimdik ayaktayız" diyerek ağladı.

Kısa dönem olarak vatani görevini yaptığı Diyarbakır'da, terhisine 2 ay kala şehit olan Jandarma Er Mustafa Nerkis'in Türk bayrağına sarılı cenazesi bugün önce Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı havaalanına, buradan da karayoluyla baba ocağının bulunduğu Simav'a 3 kilometre mesafedeki Beyce Köyü'ne getirildi. Cenaze köye geldiğinde gözyaşları sel oldu.

CENAZEYE 3 BİN KİŞİ KATILDI

İzmir'in Bornova ilçesinde kapıcılık yaparak geçimini sağlayan şehidin babası Mehmet Nerkis ile annesi Ayşe Nerkis ve ablası Güler Nerkis, gözyaşlarını tutamadı. Yakınlarının desteğiyle ayakta durabilen anne Ayşe Nerkis, "O canilere karşı yılmadık. Dimdik ayaktayız" dedi. Helallik alınmasını ardından şehit erin cenazesi Beyce İlkokulu bahçesine götürüldü. Kalabalık yol boyunca 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'Şehidim hakkını helal et' sloganları attı. Burada düzenlenen törene Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Kütahya İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, AK Partili Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Kütahya ve Simav'dan gelen askeri ve mülki erkan ile yaklaşık 3 bin Simavlı katıldı. Kütahya İl Müftü Vekili Veysel Kükreç'in kıldırdığı cenaze namazı sonrası gıda mühendisi olan şehit er Nerkis'in bir süre askerlerin omuzlarında taşınan cenazesi, Beyce Mezarlığı'na götürülüp, toprağa verildi.


Mehmet YENEN/ SİMAV (DHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
HABERLER