Türkiye, İran'a açtığı doğalgaz davasını kazandı

İran doğalgaz davasını kaybetti: Ankara'ya 1 milyar ceza ödeyecek

Türkiye, İran'a açtığı doğalgaz davasını kazandı
İran ve Türkiye arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı davasının ikinci aşamasını Türkiye kazandı. Tahran, Türkiye'ye sattığı doğalgaz fiyatının yüzde 10 ila 15'ini ceza olarak Ankara'ya ödeyecek.


İran Milli Gaz Şirketi Genel Müdürü ve Petrol Bakan Yardımcısı Hamid Rıza Iraki, Türkiye'nin şikayeti üzerine Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde yapılan doğalgaz anlaşmazlığının ikinci aşamasını İran'ın kaybettiğini belirtti.


Ankara'ya ödenecek cezanın miktarının daha kesinleşmiş olmadığını söyleyen Iraki, "2011 yılından itibaren 4 yıl boyunca satılan doğalgaz fiyatının yüzde 10 ila 15'ini ceza olarak ödeyeceğiz . Rakamın netleşmesi için Ankara'yla görüşmelerimiz devam ediyor. 1 milyar dolara kadar ceza ödeyebiliriz" diye konuştu.


Ankara'nın şikayetçi olduğu davanın 2 aşamadan oluştuğunu kaydeden İranlı Yetkili, “Davanın ilk bölümü doğalgaz arzı ikinci kısmını ise doğalgaz fiyatı konusundaydı. Arz konusundaki ilk mahkemeyi kazandık, fiyat konusundaki ikinci mahkemeyi kaybettik" dedi.


Rusya’dan sonra Türkiye’nin ikinci doğalgaz tedarikçisi olan İran, yıllık ortalama 10 milyar metreküp doğalgaz Türkiye’ye satıyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 23:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER